Kukahan voisi vahvistaa tämän tiedon?

Anonyymi-ap

Yhdysvallat saattoi tuhota koulun Iranissa, arvioivat Reuters ja NYT

Yhdysvallat saattoi tuhota Iranin-hyökkäyksen ensimmäisenä päivänä lauantaina Minabin kaupungissa tuhoutuneen koulun, kertovat uutistoimisto Reuters ja yhdysvaltalaislehti The New York Times satelliittikuvaselvitystensä perusteella.

Reutersin ja NYT:n mukaan tyttökouluun osui samaan aikaan, kun Yhdysvallat iski sen lähellä sijaitseviin Iranin vallankumouskaartin tukikohdan rakennuksiin. Koulu oli NYT:n mukaan ollut aikaisemmin osa sotilastukikohtaa, mutta myöhemmin eriytetty siitä.

Ei ole varmaa, millä aseella tukikohtaan iskettiin, mutta NYT:n haastatteleman Yhdysvaltain puolustusministeriön entisen asiantuntijan Wes J. Bryantin mukaan kaikkiin tukikohdan rakennuksiin sekä kouluun osuttiin satelliittikuvien perusteella "millintarkasti".

Iranin mukaan koulussa kuoli vähintään 175 ihmistä ja heistä jopa 150 olisi ollut koulun oppilaita.

Yhdysvallat ei ole vahvistanut tai kiistänyt osuuttaan koulun tuhoamisessa. Yhdysvaltojen puolustusministeriö on kertonut selvittävänsä tapausta.

Sotarikos.

3

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      On ihan hyvin mahdollista, että ne tuhosivat sen.

      Se on kuitenkin eri asia kuin tarkoituksellisesti tuhota koulu oppilaineen, mikä tekisi siitä sotarikoksen.

    • Anonyymi00002

      Tämä tapahtui. Jotkut tahot sanovat, että ohjus harhautui. Toiset, että se oli tahallista. Ohjuksen ampujat ovat hiljaa. Ehkä se kertoo eniten.

      • Anonyymi00003

        Totuus on sodan ensimmäinen uhri.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      95
      4671
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      230
      1905
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      78
      1482
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1160
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      323
      1100
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1080
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1079
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      147
      1037
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1009
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      964
    Aihe