Miksi samat ihmiset uskovat kuulennon lavastukseen ja raakamaidon parannusvoimaan?
10 kysymystä|Hannu Sokala kirjoitti tietokirjan valheista ja haastatteli Jussi Halla-ahoa, koska halusi ymmärtää, miksi perussuomalaiset levittävät niitä.
https://www.hs.fi/taide/art-2000011800561.html
Samaa kaikki täysjärkiset on havainneet jo pitkään ja kummastuttaa miksi persut levittelee perättömiä tietoja ja kuinka hölmöläiset vielä uskoo persujen "juttuja".
Tietokirjailija haastatteli Jussi Halla-aho
29
188
Vastaukset
- Anonyymi00001
Taas joku kommari markkinoi kirjaansa. Yrittää senoittaa vielä Halla-ahonkin kampanjaansa.
- Anonyymi00002
Senoittaa?
Halla-aho on tunnettu misinformaation levittelijä, hänen koko uransa perustuu levittelyyn. - Anonyymi00003
Anonyymi00002 kirjoitti:
Senoittaa?
Halla-aho on tunnettu misinformaation levittelijä, hänen koko uransa perustuu levittelyyn.Sekoittaa...
Sinulla ei tietenkään ole laittaa mitään esimerkkiä Halla-ahon levittämästä misinformaatiosta, kuten tietokirjassa julkaistut. - Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
Sekoittaa...
Sinulla ei tietenkään ole laittaa mitään esimerkkiä Halla-ahon levittämästä misinformaatiosta, kuten tietokirjassa julkaistut.Voin laittaa esimerkiksi koko skriptan ja sen vieraskirjan.
- Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Voin laittaa esimerkiksi koko skriptan ja sen vieraskirjan.
Sieltä löytyy vain pelkkää faktaa.
- Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
Sieltä löytyy vain pelkkää faktaa.
Persuille fiktio on faktaa... outoa porukkaa.
Anonyymi00004 kirjoitti:
Voin laittaa esimerkiksi koko skriptan ja sen vieraskirjan.
Olet sen verran torveIo yksiIö, ettet ensinnäkään edes tiedä mitä Scriptassa ja lukee ja toiseksi, elämäntyylisi olla housut kintuissa peukaIo suussa palvomassa vihan ideoIogiaanne kertoo sinusta paIjon.
☝️😆- Anonyymi00014
Mr.Perfect kirjoitti:
Olet sen verran torveIo yksiIö, ettet ensinnäkään edes tiedä mitä Scriptassa ja lukee ja toiseksi, elämäntyylisi olla housut kintuissa peukaIo suussa palvomassa vihan ideoIogiaanne kertoo sinusta paIjon.
☝️😆Olipa mitäänsanomaton vihakirjoitus sinulta.
- Anonyymi00020
Anonyymi00014 kirjoitti:
Olipa mitäänsanomaton vihakirjoitus sinulta.
Ei se muuta osaakaan.
YIellä jo 20 vuotta työskennellyt Sokala on salaliittoteoreetikko, joka näkee mörköjä kaikkialla ja kirjoittelee niistä kirjoja. Näkemys, että "ihmisen voi rokottaa valeuutisia vastaan" on osoitus hänen eriskummallisesta mielentilastaan. Eikä hän ole ainoa kummajainen. Niitä löytyy punavihreästä kuItista massoittain, jotka on enemmän tai vähemmän irti todellisuudesta.
☝️☺️- Anonyymi00007
Entäs oletko sinä ottanut tarvittavat rokotukset ?
- Anonyymi00008
Kuulentojen lavastus ja raakamaidon parantava voima, sekö on perussuomalaisuuden ytimessä?
- Anonyymi00010
Kaikki huuhaa on perussuomalaisuuden syvintä ydintä.
- Anonyymi00012
Anonyymi00010 kirjoitti:
Kaikki huuhaa on perussuomalaisuuden syvintä ydintä.
Sokalahan noita tuoreessa kirjassaan levittää.
- Anonyymi00009
Persu yrittää huijata suomalaisia jatkuvasti, tässä jälleen yksi esimerkki:
www.facebook.com/Uuninpankkopoika/posts/1463645045118349?ref=embed_post- Anonyymi00011
Ei uskalla avata äärikommunistin viruslinkkejä.
- Anonyymi00015
Anonyymi00011 kirjoitti:
Ei uskalla avata äärikommunistin viruslinkkejä.
Tämä ei ollut äärikommunistin eikä äärinatsin viruslinkki, klikkaa huoleti.
- Anonyymi00013
Oliko kuulento lavastettu? En jaksa uskoa, että ihminen on käynyt kuussa Kekkosen aikana. Millaista maitoa juotiin ennen maidonkäsittelyn keksimistä? Aitomaitoa varmaan.
- Anonyymi00016
Kivikaudella juotiin vettä ja syötiin kiviä.
- Anonyymi00017
Kekkonen on jo hakattu kiveen.
- Anonyymi00018
Halla-aho: valehtelu kuuluu politiikkaan.
- Anonyymi00019
Purra varmaan samalla linjalla...
- Anonyymi00023
Ja politiikkaan kuluu demarit, vihreät ja vasemmistoliitto.
- Anonyymi00021
Evoluution valhetieteeseen uskoo moni...
- Anonyymi00022
Epämääräisesti sanottu. Kerro persu mihin viittaat...
- Anonyymi00025
Anonyymi00022 kirjoitti:
Epämääräisesti sanottu. Kerro persu mihin viittaat...
Laitauskovainen viittaa JEESUKSEEN, joka käveli vetten päällä ja taikoi näkymättömästä hatustaan valmiin kaniinin loikkimaan paradiisin nurmikentille.
- Anonyymi00024
Vaikka hallitusohjelma ei suoraan perustu salaliittoteorioille, niin se perustuu yhtä lailla epärationaaliseen ideologiaan. Hallitus tekee ratkaisuja ideologia edellä piittaamatta tutkimustuloksista.
Esimerkiksi yksi ideologinen todistamaton (ja käytännön kokemuksen vastainen) uskomus on, että työvoiman tarjonnan lisääminen parantaa työttövyyttä. Nousukauden oloissa voisi pitää paikkansakin, mutta nollakasvun ja työpaikkojen hupenemisen oloissa se ei pidä. Ongelma on työpaikkojen tarjonnassa.
Tähän liittyy myös hallituksen uskomus, että kun työttämien epätoivoa kasvatetaan eli asemaa heikennetään, niin se saa työttömät hakemaan "tosissaan" töitä ja työttömyyden vähenemään. Tulokset näyttävät, että tämä ei toimi (leikkausten jälkeen työttömyys on vain kasvanut), mutta tämä ei vaikuta hallituksen linjaan.
Tutkimustiedon vähättelystä ei ole kovin pitkä matka salaliittoteorioihin. - Anonyymi00026
Aika jännää, että tuo Sokala ”tutki” vain yhtä puoluetta. 🤣🤣🤣
- Anonyymi00027
Mitäs oikein yrität hämmentää?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1931392
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138903- 85862
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?52781- 51758
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t253657Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä321616Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7605Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55599- 53584