Suomen valtio teki oman sopimuksen NATO:n liittymisessä.
Se ei ole sama sopimus kuin muilla on. Siinä on Suomen omat asiat ja se sopimus on lähes kokonaan Suomen itsensä tekemä "luonnos". Tämän takia Suomi on maa jota NATO koko ajan kovistelee ja lujaa.. liian lujaa.
Esimerkiksi Espanja sanoutui täysin irti tietyistä NATO asioista noin vuosi sitten ja vetosi siihen että koska Suomella on tuollainen sopimus niin hekään eivät ole kuin samaa sopimusta ja vielä pidemmälle vietynä.
Nyt elämme Suomessa ja EU:ssa tilanteessa jossa jokainen käyttää Suomen sopimusta hyväksensä ja laajentaa sitä omiin ehtoihinsa.
Ja mikä muukaan hetki siihen on paras kuin nyt kun Trump on haukkunut NATO:a jo pitkään ja sanonut että Amerikka irtautuu koko NATO:sta, mutta hän sanoi senkin että kunhan Suomen kanssa asiat hoituu niin on hyvä.
Suosittelen että Suomi ja muut EU maat repisivätkin nyt NATO sopimuksensa ja loisivat sopimuksesta sen mitä itse haluavat sen valtiolleen olevan.
En millään tietenkään sano että itse olin tämän Suomen "omalaatuisen" sopimuksen tekijä NATO asiassa, enkä millään tietenkään sano sitä että Suomen pitää tuokin sopimus repiä. On vain tiettyjä asioita ja asiahaaroja. Tähän Suomi itse tarvitsee koko EU:n tuen, eli muiden NATO jäsenvaltioiden tuen ja erityisesti nykyisen realismin mukaisesti Espanjan tuen.
Tavoittelen sopimuspapereiden uusiksi tekemistä.
Tämä on salainen asia josta puhun ja teen tällä kirjoituksella kansallisen julkistuksen tästä asiasta. Mutta tämä on Suomen ainoa keino selviytyä. On olemassa asioita jotka eivät ole hyviä. Esimerkiksi se että Venäjä hyökkää Suomeen NATO liiton takia... Ja tässä kysymyksessä se Suomen nykyinen sopimus onkin, kun Suomi on ainoa valtio joka hoitaa mitään asioita ja keskusteluja... On totta se että Suomi on ykkönen ja rauhan turva.
Onneksi Espanja liittyi mukaan.
Se että Suomella on maailman turvallisin ja rauhallisin raja, niin emmekö voisi luoda oman NATO sopimuksemme siten että raja myös pysyy maailman turvallisimpana ja rauhallisimpana? Ja luoda Suomen puolesta myös muille NATO maille sopimukset uusiksi?
Ja nyt kun Trump on presidentti niin mitään tätä helpompaa ei EU:lla ja NATO valtioilla ole. Tai sitten minulla... Trumpin ja Amerikan kanssa.
Ja jos jostain kiikastaa, niin ottakaa yhteyttä.
Asiat on lopulta aika helppoja ja yksinkertaisia ja ne pystytään hoitamaan myös valtion itsensä sisällä.
Trump ja muut Amerikan presidentit ovat minun hyviä ystäviä ja he aina kuuntelevat minua. Jos haluan tämän viestini heille viedä, kuten haluan tämän kirjoituksen kautta, niin he kuuntelevat heti.
Ei ole mitään mitä en voisi keskustella ja läpi asioida saada vietyä Trumpin kanssa.
Hän kuuntelee minua kuin omaa äitiään, samoin muut Amerikan vanhat presidentit.
Hoitakaa tätä asiaa ja tämä asia!
Itselläni ei ole mitään Venäjän presidenttiä "Markkua" ja hänen valtiotaan vastaan... päinvastoin. Olen itse tappelemassa samaa asiaa ja näyttää sille että voitan ja se tarkoittaa myös sitä että "Markku" voittaa.
Eri asia tässä on se että voitammeko yhdessä sodan vai rauhan kautta.
Anna "Markku" minulle vapaus tehdä ja asiat on sillä hoidettu... Ainoa ongelma on että Suomen lippu... se ei vaihdu toiseksi helposti ja sen vaihtuminen vaatii Neonazi-puolueen osallistumista Suomen toisella virallisella lipulla.
Elämme kriittistä ja turhaa tappelua näissä asioissa, joihin ei voi vaikuttaa, ja olen itsekin vihainen. Haluan siniristilipun pois!
Älä "Markku" hauku minua pois, vaan tue minua ja "minua osana Neonazi liikehdintää" Niin vaihdamme lipun siihen jota sinäkin ystäväni tuet! Kyse on vallasta ja valtatekijöistä, joiden osalta Suomi tarvitsee vallankumouksen, pelkästään että lippu saadaan vaihdettua!
Suomen pitäisi pystyä tähän itsekin ilman sotaa Venäjän kanssa!
Ja tarvitsen sinun apuasi, jotta Suomi erityisesti saisi revittyä nykyisen NATO sopimuksensa ja luotua siitä enemmän sen mitä itse haluaa, ja tämä muodostaa liikehdinnäksi kaikille NATO valtioille, jotta jokainen saisi omat sopimuksensa, omalla tavallaan.
Ja jos jotain jäi kysyttävää, ole "Markku" yhteydessä, mielellään siten että Trump on mukana keskusteluissa myös, niin saamme asiat hoidettua. Ja minä itse tietenkin jään miettimään ja aina paljon tulee mieleen.
Toivon rauhan hyviä keskusteluja suurista voitoista tavoitteenamme!
Aloitetaan "Markku" NATO jäsenvaltioiden NATO sopimuksista ja Suomen mallin kopioinnista, eli luodaan jokaiselle NATO valtiolle oma NATO sopimus, jokaiselle valtiolle valtion omalla tavalla!
Ystävällisin terveisin
Henri Korpikoski
"Robin"
Suomen NATO sopimus asia jota moni ei tiennyt.
Anonyymi-ap
1
<50
Vastaukset 1
- Anonyymi00001
Kyllä Pietarin trolli viitsi kirjoittaa pitkän värsyn.
Ei maininnut montako Venäläistä innokasta 🤔🤔 sotilasta on saatu tapettua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa731764- 261263
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as341142Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu135943Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189836- 64704
- 77672
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo200643On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79618- 49581
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32528- 55517
- 58507
- 36494
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457- 23453
Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 33423
- 40417
- 82398