"Onko Antti Lindtman pienen klikin panttivankina?"

Anonyymi-ap

Timo Heinonen (kok.) kirjoittaa seuranneensa ”surullisena ja pettyneenä” SDP:n toimintaa ulko- ja turvallisuuspoliittisessa keskustelussa.

Hänen mukaansa näyttää siltä, että Antti Lindtman on menettänyt otteensa puolueensa johtamisessa ainakin ulko- ja turvallisuuspolitiikan kysymyksissä.

– Onko Antti Lindtman oman puolueensa pienen klikin panttivankina? Heinonen kysyy bloginsa otsikossa.

Hän viittaa SDP:n päätökseen esittää epäluottamusta koko Petteri Orpon hallitukselle.

– Perusteeksi SDP otti sen, että puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) on jatkanut edellisen pääministeri Sanna Marinin hallituksen tekemän, Daavidin linko -ilmatorjuntaohjusjärjestelmän hankinnan eteenpäin vientiä.

– Ja kun olemme nähneet miten SDP:n kannatus valuu vasemmistoleiriin, niin houkutus oli Lindtmanille liian suuri ja maamme turvallisuus- ja ulko- sekä puolustuspolitiikka päätettiin uhrata näiden irtopisteiden edessä vaarallisella tavalla. Tiesimme, että jälleen jonkinlainen vasemmistoklikki demarileirissä asiaa ”valmisteli” ja sen edessä Lindtmanin johtajuus oli sitten tällaista.

Kyllä, se näkyy yhä paremmin, että Lindtman on heikko johtaja, ja siellä Nasima jo kärkkyy taustalla.

6

<50

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Tytti ja Nasima kyykyttää Anttia.

    • Anonyymi00002
      UUSI

      Demarijohto ihan hukassa.

    • Anonyymi00003
      UUSI

      Taas demut heittää Antin bussin alle vaalien jälkeen…

    • Anonyymi00004
      UUSI

      Heinonen on ymmärtänyt väärin koko asian.
      Eihän SDP tai Lindtman arvostele aseostoksia Israelista. Ei tietenkään.
      Kyse on hallituksen sisäisestä erimielisyydestä ministereiden kesken Suomen suhteessa Palestiinaan. Valtonen, Orpo, Häkkänen, Essayah, koko Ps. Ja lisänä presidentin kanta asiaan. Myös Suomen hakeminen YK:n turvaneuvoston jäseneksi liittyy Häkkäsen tarpeettomaan vierailuun Israelissa.
      Ihmetyttää, miten Heinonen puhuu aivan muusta asiasta. Ei ole hänellä ymmärrystä asioista.

      • Anonyymi00006
        UUSI

        Sulla sitä ei ole.


    • Anonyymi00005
      UUSI

      Eihän sitä asetoimitussopimusta tarvitse mitenkään viedä eteenpäin. Se on voimassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1689
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1186
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1083
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      916
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    10. 71
      567
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. 34
      434
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe