Etukäteisanteeksipyyntö: Spammaan tämän pariin paikkaan, koska toivon todella vastauksia..
Eli: Olen vaivannut päätäni tällä asialla aika kohtuuttoman paljon. Selasin kaikki aikaisemmat keskustelut läpi (tähtitiede-palstalla), mutta silmiini ei osunut kuin tuo http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000020&conference=609&posting=22000000010315434 tästä aiheesta, eikä tuossa ainakaan vastattu juuta eikä jaata. Uutisointi tuosta aiheesta oli niin outo, että se jäi vaivaamaan.. Ensin kerrotaan törmäyksen tulevan ja heti seuraavana päivänä onkin laskelmissa havaittu virhe.. ja meneekin nippanappa maapallon ohi.. Haiskahtaa.. Onko ketään, joka tietäisi mitään? En ole googlettamalla löytänyt juuri tuosta nimenomaisesta asiasta mitään, sekin haiskahtaa..
Onko täällä tietäjiä?
7
437
Vastaukset
Todella kaukaisten kappaleiden törmäämisestä maapallon kanssa on hyvin vaikea sanoa mitään. Ensinnäkin radan ja nopeuden havainnointi hyvin kaukaa on edelleen melkoisen epätarkkaa, sillä laskelmissa tarvittavien etäisyyksien ja etenkin kulmaerojen mittaaminen on hankalaa.
Toiseksi, kun tarkkaa nykyistä rataa ei voida tietää, on kappaleen liikkeen ennakointi aurinkokunnan sisällä melkoisen epätarkkaa supertietokoneista huolimatta. Garbage in, garbage out, you know?
Näin ollen koko törmäysspekulointi on turhaa ajanhaaskausta, ennen kuin todella tiedetään kappaleen rata riittävällä tarkkuudella.- hemmo
fyysikot ei vielä osaa laskea tuollaisten kappaleiden liikkeitä riittävän tarkasti, pitkällä aikavälillä.
- ajatellut
hemmo kirjoitti:
fyysikot ei vielä osaa laskea tuollaisten kappaleiden liikkeitä riittävän tarkasti, pitkällä aikavälillä.
että 15-16 vuotta ei ole kovinkaan "pitkä aikaväli" kosmisissa mittasuhteissa. Kyse on kuitenkin yli kilometrin halkaisijaltaan olevasta mötikästä, joka alunperin piti olla tulossa suoraan kohti maata. Uutisoitiin ympäri maailmaa.. Sitten alle vuorokaudessa laskelmat muka tarkistettiin ja uutisoitiin uudestaan, että ei hätää, se ohittaa maapallon sittenkin. Sen jälkeen ei ole kuulunut tuosta mitään.. Kai luulisi jostain löytyvän edes jotain tietoa jättimäisestä asteroidista, joka tulee jokatapauksessa ainakin melkein hipaisemaan maapalloa. Se kuitenkin on olemassa, niin miksei siitä löydy mitään tietoa?
ajatellut kirjoitti:
että 15-16 vuotta ei ole kovinkaan "pitkä aikaväli" kosmisissa mittasuhteissa. Kyse on kuitenkin yli kilometrin halkaisijaltaan olevasta mötikästä, joka alunperin piti olla tulossa suoraan kohti maata. Uutisoitiin ympäri maailmaa.. Sitten alle vuorokaudessa laskelmat muka tarkistettiin ja uutisoitiin uudestaan, että ei hätää, se ohittaa maapallon sittenkin. Sen jälkeen ei ole kuulunut tuosta mitään.. Kai luulisi jostain löytyvän edes jotain tietoa jättimäisestä asteroidista, joka tulee jokatapauksessa ainakin melkein hipaisemaan maapalloa. Se kuitenkin on olemassa, niin miksei siitä löydy mitään tietoa?
Kosmisissa mittasuhteissa ei matka todellakaan ole pitkä, mutta inhimillisissä taas on. Ihmisen havainnot ja tietämys jo oman aurinkokunnan lähiplaneetoista on kovin puutteellisia. Muu on sitten etupäässä vain sivistynyttä arvailua.
Kappaleen osumista maahan ei todellakaan pystytä tuolta etäisyydeltä heti aivan varmaksi sanomaan. Ennuste tarkentuu ajan kuluessa, kun havaintoja saadaan lisää. Toivottavasti taas tulee huti, vaikka pieni todennäköisyys osumallekin on aina olemassa.- Polarization
Jäärä kirjoitti:
Kosmisissa mittasuhteissa ei matka todellakaan ole pitkä, mutta inhimillisissä taas on. Ihmisen havainnot ja tietämys jo oman aurinkokunnan lähiplaneetoista on kovin puutteellisia. Muu on sitten etupäässä vain sivistynyttä arvailua.
Kappaleen osumista maahan ei todellakaan pystytä tuolta etäisyydeltä heti aivan varmaksi sanomaan. Ennuste tarkentuu ajan kuluessa, kun havaintoja saadaan lisää. Toivottavasti taas tulee huti, vaikka pieni todennäköisyys osumallekin on aina olemassa.Tässä tietysti yhdistyy nyt kaksi asiaa: ensinnäkin se, että saatujen mittaustuloksin perusteella tehdään laskelmat radasta. Mittauksissa on virhettä, joten lopputuloksessa on virhettä, jonka asiansa osaava laskee ja ilmoittaa myös sen.
Mutta sitten tulee toinen asia, eli julkisuus on paljon parempi, jos kerrotaan vain tulos ilman virheanalyysiä. Ja julkisuus on tärkeää, koska ilman julkisuutta on vaikeampaa saada rahaa tutkimukseen.
- Ei oo tietoo
Onko jossain alkuperäinen uutinen? Näitä uutisankkoja liikkuu niin paljon, että oikein mihinkään ei voi täysin luottaa?
Miten Area 51 liittyy koko asiaan... siellä on ilmeisesti "selkärangattomia" tiedemiehiä? heh
Minusta Area 19 vaikuttaa vielä hurjemmalta, koska sinne menee vain valtava sähkölinja keskelle "ei-mitään".
http://www.area51zone.com/a19.shtml- uutista..
en suomenkielellä löytänyt, mutta tuollaisen..
http://space.com/scienceastronomy/asteroid_scare_020729-1.html
Kiven nimi on 2002 NT7
Nasalla tuollaista tietoa: http://neo.jpl.nasa.gov/news/news132.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky54688Oot mahtava tyyppi
En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot434498Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va1373559Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?
He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun1063466Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty313460Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti
– Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm432924Ikävän karkoitukseen klassikkokysymys
Mikä biisi saa hymyn huulille ja ajatukset mukavasti siihen yhteen ja ainoaan? 🤩 Laita biisin sanat, älä linkkiä. Alo121050Pahimman luokan hasardi
sellainen sinä olet. Sut pitäis peitellä varoituskolmioilla ja vilkkuvaloilla, rajata lippusiimalla ja varustaa silmälap74877Elämäni rakkaus
Sitä sinä olet minulle ollut. Siksi tämä on kai niin vaikeaa. Jos sinä luopuisit niin ehkä se tulisi luonnostaan sitten63799- 93752