USA sanoo tehneensä täsmäiskun
lähellä Syyrian rajaa al-Qaida-verkos-
ton johtomiehen päämajaan. Paikallisen
lääkärin mukaan kymmenien kuolleiden
joukossa on useita naisia ja lapsia.
_____________________________________
Geneven sopimuksesta otteitta:
* Sodankävijällä ei ole oikeutta millä keinoin hyvänsä vahingoittaa vihollista. On kiellettyä käyttää sellaisia taistelumenetelmiä tai erityisen epäinhimillisiä aseita, jotka aiheuttavat tarpeettomia menetyksiä tai kohtuutonta kärsimystä (esimerkiksi myrkkykaasut, summittainen pommittaminen, kemialliset aseet).
*Siviiliväestöä ja -kohteita on kaikin tavoin pyrittävä säästämään sotatoimien vaikutuksilta. Siviiliväestön hengissä pysymiselle välttämättömien edellytysten vaarantaminen on kiellettyä (esim. kaivojen, viljavarastojen tuhoaminen). Aseellinen toiminta tulee kohdistaa vain sotilaallisiin kohteisiin.
* Sopimusvaltojen tulee kunnioittaa perustakeita siinäkin tapauksessa, että vastapuoli ei ole sopimuspuoli tai ei kunnioita näitä perustakeita.
_____________________________________
KUN ON TARPEEKSI VAHVA, NIIN EI TARVITSE VÄLITTÄÄ SÄÄNNÖISTÄ, SOPIMUKSISTA TAI MUUTENKAAN MUISTA.
Jenkit pommitti taas Al-qaidaa summittaisesti.
25
748
Vastaukset
- Huvittunut-1
Venäläiset ammuskelevat milloin milläkin aseella Tshetsheniassa milloin mitäkin kohteita, ja silloin ovat siviilit jatkuvasti hengenvaarassa.
Tietäneekö kukaan palstan käyttäjä surmattujen tshetsheenisiviilien lukumäärää, koska Venäjä ei pahemmin ilmoittele surmaamiensa siviilien lukua?
Venäjän rikoksia ei tällä palstalla pahemmin käsitellä.
Miksiköhän ei? :))- .......
pitäiskö usan vääryydet hyväksyä koska venäjäkin tekee vääryyksiä? minä saan tappaa sinut, koska venäjäkin tappaa tsetseenejä.
- =}>
Koska, niistä on kaikki samaa mieltä, näin ollen niistä ei saa sellaista väittelyä aikaiseksi, kun jenkkien tekemistä.
Aikoinaan kun yritin esitellä Venäläisten rikoksia, niin kaikki kiiruhtivat kilvan tuomitsemaan ne. Mutta kun Jenkkien pieneenkin virheeseen viittaa, löytyy heti kymmeniä puolustajia ja väittelyn saa helposti aikaiseksi …
;-) - Punainenkingi
Venäjä ammuskelee OMASSA maassaan ja taistelee kapinallisia vastaan, eli ero on kuin yöllä ja päivällä. Suomessakin lahdatiin kapinallisia, mikset itke niistä? Ai, joo et varmaan muista kuka oli lahtareiden päällikkö!! Sama mies tappatti aivan turhissa sodissa satoja tuhansia suomalaisia.
- =}>
Punainenkingi kirjoitti:
Venäjä ammuskelee OMASSA maassaan ja taistelee kapinallisia vastaan, eli ero on kuin yöllä ja päivällä. Suomessakin lahdatiin kapinallisia, mikset itke niistä? Ai, joo et varmaan muista kuka oli lahtareiden päällikkö!! Sama mies tappatti aivan turhissa sodissa satoja tuhansia suomalaisia.
että Venäläisillä on samat velvollisuudet ihmisiä kohtaan Venäjällä, kuin Jenkeillä miehittäjänä Irakissa. Tuskin on hyväksyttävää tapaa lapsia, vaikka he ovat omanmaan kansalaisia tai jonkun kapinallisen tuttuja.
- Ressu
USA:lla on helppoa.
Pommittelee vaan kaikessa rauhassa haluamiaan kohteita ja väittää niitä terroristien tukikohdiksi.
Aivan sama mitä pommitetaan, kyllä se voidaan tulkita jonkun "johtomiehen päämajaksi"- kirweswartta hounalle!
- meinaatko tosiaan amerikkalaisten kannalta olevan järkevää,että he haaskaavat resurssejaan mihin sattuu ja pistävät vain lapun päälle ,että tämä oli erehdys.Tottakai siellä pyritään mahdollisimman tehokkaaseen toimintaan - pidätkö kommari heitä aivan hölmöinä?
Jos et itse huomaa ajatusmaailmasi yksinkertaisuutta niin joku muu saattaa sen huomata. - Piilossa
Siis aika selvää on jotka on afganistanissa jossain piilossa, ne ei voi olla muuta kuin terroristeja.
- ****
Piilossa kirjoitti:
Siis aika selvää on jotka on afganistanissa jossain piilossa, ne ei voi olla muuta kuin terroristeja.
Afganistanissa ja Irakissa ei enää voi leikkiä piilosta.
Jos menet piiloon sinut saa ampua terroristina… - Konsta Pylkkönen
kirweswartta hounalle! kirjoitti:
- meinaatko tosiaan amerikkalaisten kannalta olevan järkevää,että he haaskaavat resurssejaan mihin sattuu ja pistävät vain lapun päälle ,että tämä oli erehdys.Tottakai siellä pyritään mahdollisimman tehokkaaseen toimintaan - pidätkö kommari heitä aivan hölmöinä?
Jos et itse huomaa ajatusmaailmasi yksinkertaisuutta niin joku muu saattaa sen huomata.Että perheesi on asunut jossain komu kolhoosissa ja et ole sinäkään saanut muuta kuin lanttuvelliä syödäksesi. On meinaan mitä ilmeisemmin jääny sähköistämättä toi sun yläkerta. Ei ne/me, jotka arvostelemme usa:n sotarikoksia, ole/olla kaikki komuja. Sinä sitävastoin näytät yrittävän pestä pois perhettäsi hävettävää menneisyyttänne, ladoineen, warreineen, kolhooseineen ja sinun kerhoasi nuoria kotkia. Mutta ei se menneisyys sillä poistu että nimittelet täysijärkisiä ihmisiä komukoiksi kun me kaikki kuitenkin kaikki tiedämme taustasi. Olet säälittävä otus.
Konsta Pylkkönen kirjoitti:
Että perheesi on asunut jossain komu kolhoosissa ja et ole sinäkään saanut muuta kuin lanttuvelliä syödäksesi. On meinaan mitä ilmeisemmin jääny sähköistämättä toi sun yläkerta. Ei ne/me, jotka arvostelemme usa:n sotarikoksia, ole/olla kaikki komuja. Sinä sitävastoin näytät yrittävän pestä pois perhettäsi hävettävää menneisyyttänne, ladoineen, warreineen, kolhooseineen ja sinun kerhoasi nuoria kotkia. Mutta ei se menneisyys sillä poistu että nimittelet täysijärkisiä ihmisiä komukoiksi kun me kaikki kuitenkin kaikki tiedämme taustasi. Olet säälittävä otus.
Herja kulkee opettavaan sävyyn.
UKK aikoinaan: Tämän pitäisi olla selvää tekstiä...
- läpi sormien katsottavaa?
- onko se mielestäsi niin ,ettei terroristeilta voi mitään vaatia koska he kerran ovat jo "lähtökohtaisesti" lain ulkopuolella - he ikäänkuin saavat mielestäsi olla noudattamatta Geneven sopimuksia .
Mutta uhrien pitäisi taistella mielestäsi toinen käsi selän takana fiksusti,niinkö tahdot opettaa.- =}>
muut al-Qaida tyypit, eivät edes yritä väittää toimivansa, muun kun koraanin oppien mukaan. Mutta jenkit esittävät toimivansa tehokkaasti noudattaen länsimaissa hyväksyttyjä sodankäynnin sääntöjä (Geneven sopimus yms.). Mutta kuitenkin heidän täsmäpommituksensa ovat yhtä tappavia siviileille, kuin al-Qaidan tekemät pommi-iskut, jotka on suoraan kohdistettu siviilejä kohti. Olisiko Jenkkien syytä luopua tälläisistä täsmäiskuista, jotka ovat yhtä täsmällisiä, kuin Venäläisten summittaiset pommitukset Tsetseeniassa.
- sakkia
Sehän näissä terroristeissa just on sairasta, että ne lymyää lasten joukossa ja suojissa piilossa silloin kun eivät ole hiviskelemässä murhaamassa muita siviilejä. Oikein tosi paskasakkia.
- =}>
Sehän näissä jenkeissä just on sairasta, että ne lymyää lasten joukossa ja suojissa piilossa silloin kun eivät ole hiviskelemässä murhaamassa muita siviilejä. Oikein tosi paskasakkia.
- ihan
=}> kirjoitti:
Sehän näissä jenkeissä just on sairasta, että ne lymyää lasten joukossa ja suojissa piilossa silloin kun eivät ole hiviskelemässä murhaamassa muita siviilejä. Oikein tosi paskasakkia.
Ei ne jenkit sentään piileksi lastentarhoissa kuten nämä terroristipaskakasat.
- =}>
ihan kirjoitti:
Ei ne jenkit sentään piileksi lastentarhoissa kuten nämä terroristipaskakasat.
paljon uskalla liikkua, kuin isoissa saatteissa Irakissa. Eli he hallitsevat Irakia juuri yhtä paljon kuin Venäläiset aikoinaan Afganistania.
Pystyvät ottamaan hallintaansa alueet hetkellisesti ja paikallisesti helposti, mutta mies määrä ei riitä pysyvään kontrollointiin.
- ****
"IRAKIN varapresidentin veli Ghalid Abdul-Mahdi sai sunnuntaina surmansa, kun asemiehet tulittivat hänen autoaan.
Bagdadissa kuoli myös Irakin kauppaministeriön korkea virkamies hänen saattuettaan vastaan tehdyssä iskussa.”
-STT-- $€p€ £€$$€
Normaali rauhallinen Iraq päivä.
” Bagdadin liepeillä autopommi surmasi kuusi USA:n sotilasta.”
YLE - rauhallisempi
$€p€ £€$$€ kirjoitti:
Normaali rauhallinen Iraq päivä.
” Bagdadin liepeillä autopommi surmasi kuusi USA:n sotilasta.”
YLEUrheat vastarintasoturit pommittivat siviilejä kuoliaaksi.
H.S - $€p€ £€$$€
rauhallisempi kirjoitti:
Urheat vastarintasoturit pommittivat siviilejä kuoliaaksi.
H.Settä ”rauhan”prosessi hoidetaan loppuun..
ONNEA IRAK
http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/americas/4386162.stm
- varmaan.
Kai sinä reakoit yhtä voimakkaasti Kun terroristit räjäyttävät pommin bussissa, metrossa tai ties missä. Epäilen ettet paljon muusta piittaa kun usan tekemisistä.
- =}>
Kun arvostelen Venäjää tai al-Qaidaa, niin kukaan ei syytä yksipuolisesta näkemyksestä.
- z.x.c
No samanlaisia tapauksia on tullut esiin koko ''terrorisminvastaisen'' sodan ajan. Montakohan vastaavaa tapausta on, jotka eivät ole tulleet ilmi ?
Amerikkalaisten toimesta ''terrorisminvastaisen'' sodan aikana on kuollut enemmän siviilejä kuin terroristeja tai terroristien uhreja yhteensä.
Irakiin USA lähti ilman YK:n lupaa, ja senkin sodan perustelut paljastuivat valheiksi.
Lopputulos oli kymmenetuhannet siviiliuhrit, miljardien edestä tuhoutuneita rakennuksia ja terrori-iskujen nousu nollasta lähes päivittäiseksi.
Valitettavasti USA:n kokoisen valtion johtajia ei tulla koskaan saamaan vastuuseen teoistaan.Jos itsekin olet sitä mieltä, ettei USA:ta saada koskaan vastuuseen teoistaan, voisitkin alkaa pommittaa mielipiteilläsi Venäjää sen Tshetshenia-sodan takia.
Se ei ole niin vahva kuin USA, joten voi olla toiveita, että sen johtajat saadaakin joskus vastuuseen siviili-tshetsheenien sortamisesta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1871294
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138893- 85832
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?50701Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t249604Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä311580Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55579- 52552
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7550