Onko vaimoni vapaa?
Onko vaimoni vapaa?
11
697
Vastaukset
- M135
Vapaus tehdä oman tahtonsa mukaan.
Onko vaimoni vapaa?- M135
epikuros kirjoitti:
että vapaus ei voi olla vapaata?
Mitkä asiat kieltäisit vapaalta ihmiseltä?
Tai, mitä asioita jätät tekemättä itse vapaasta tahdosta, eli oman vapaan tahtosi mukaan?
Tai, miten paljon luotat toiseen?
"vapaus ei voi olla vapaata"
- Miksi ei.
Tee mitä huvittaa. Kaikkeen on vapaus, paitsi toisen vapauden riistoon.
Mikä on sellaista tahtoa, mikä tahtoo rikkoa toisen vapauden? - Onko sellaista olemassakaan. - Vaka Vanha
Vaimo on avioliitossa elävä nainen ja avioliitto on sopimus.
Vaimosi on vapaa sopimuksen puitteissa, jo muinaiset Roomalaiset sopimusperinteet lähtivät liikkeelle siitä, että sopimukset on pidettävä aina.
Sopimus ei voi kuitenkaan olla esim. lain vastainen.
Jos olette sopineet, että olette vapaita niin vaimosi ja sinä olette juuri niin vapaita kuin olette sopineet.
Kukaan muu ei voi määritellä teidän keskinäisen sopimuksenne sisältöä, mutta kuten muissakin sopimuksissa niin myös avioliitto-sopimuksessa on sopimus aina pidetävä.
Muuten menee sopimuksen kannalta olennainen tekijä, eli luottamus.
Sopimuskumppanin täytyy aina luottaa siihen, että myös toinen sopimuskumppani pitää kiinni sopimuksesta.
- olet
maksanut lunnaat, niin on
- M135
Tarkoitin lähinnä sitä, että patriarkaatin edustajana
feministit pitävät minua vaimoni orjuuttajana.
Että minä olisin riistänyt vaimoni vapauden ...
Millä tavalla?
Mutta jos ajatellaan, että vaimoni olisikin vapaa (mitä, minä sanon, että onkin) niin feministit joutuisivat vetämään asioita takaisin, mitä ovat patriarkaatista sanoneet, tuosta isien vallasta, patriarkaatista).
Mutta jos vielä saisin vastauksia, jos niitä on kerran. Niin kysyn seuraavalla tavalla ...
Missä asioissa vaimoni ei ole vapaa?
- Ja tuohon osaavat vastata ne ihmiset, jotka vievät toiselta vapauden ...
Ja niitähän on. Vai onko?- Vaka Vanha
Kuten sanoin jo, avioliitto on sopimus.
Sopimuksen sisältö määrittelee myös ne vapaudet ja niiden asteen, eli se on sallittu mikä ei ole sopimuksessa erikseen kielletty.
Jos ei sopimuksessa toisin määrätä ... - M135
Periaatteessa. Juuri. Jos patriarkaatin edustaja sanoo, että nainen on vapaa,
niin tuo tekee feminismin täysin olemattomaksi.
Koska juuri feminismi väittää, että patriarkaatin johdosta nainen ei ole vapaa.
Ja jos patriarkaatin edustaja sanoo, että nainen on vapaa, niin nainen todellakin on vapaa.
Feminismi muuten. Feminismi ei sano sitä, että mies olisi vapaa.
Feminismi orjuuttaa miehen.
En itse ole koskaan nähnyt feministiä, joka sanoisi että mies on vapaa.
Feministi pelkää miestä. - Vaka Vanha
M135 kirjoitti:
Periaatteessa. Juuri. Jos patriarkaatin edustaja sanoo, että nainen on vapaa,
niin tuo tekee feminismin täysin olemattomaksi.
Koska juuri feminismi väittää, että patriarkaatin johdosta nainen ei ole vapaa.
Ja jos patriarkaatin edustaja sanoo, että nainen on vapaa, niin nainen todellakin on vapaa.
Feminismi muuten. Feminismi ei sano sitä, että mies olisi vapaa.
Feminismi orjuuttaa miehen.
En itse ole koskaan nähnyt feministiä, joka sanoisi että mies on vapaa.
Feministi pelkää miestä.Patriarkaatin edustaja voi määritellä sopimuksen sisältöä vain jos on sopimuskumppani, sama juttu feministeissä.
Eli jos itse itsensä nimittämä patriarkaatin edustaja menee naimisiin itse itsensä nimittämän feministin kanssa, niin heidän keskinäisen sopimuksen sisältö sitoo heitä ... - M135
Vaka Vanha kirjoitti:
Kuten sanoin jo, avioliitto on sopimus.
Sopimuksen sisältö määrittelee myös ne vapaudet ja niiden asteen, eli se on sallittu mikä ei ole sopimuksessa erikseen kielletty.
Jos ei sopimuksessa toisin määrätä ..."Sopimuksen sisältö määrittelee myös ne vapaudet ja niiden asteen, eli se on sallittu mikä ei ole sopimuksessa erikseen kielletty.
Jos ei sopimuksessa toisin määrätä ..."
- Ok.
- Sanelma*
Jollei hän ole vielä saanut avioeroa, pahalta näyttää...
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581081Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11810Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75775- 53614
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83563Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45512Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40487Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv35486Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43483Sinun kanssasi
Kahvilassa tapaaminen olisi jotakin niin outoa. Se ei olisi vain kavereiden tapaaminen, koska ei olla oltu oikeita kaver36466