Joku uskoo

Arskavain

Uskon Jumalaan, uskotko sinä? Onko Jumala oikeudenmukainen vai ei? Onko Jumalalla järjestö maanpäällä?

7

389

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Q/A

      >> Uskon Jumalaan, uskotko sinä? > Onko Jumala oikeudenmukainen vai ei? > Onko Jumalalla järjestö maanpäällä?

      • olimikäoli

        aina ajatellut näin? Vai oletko kasvanut jt kodissa?


      • Q/A
        olimikäoli kirjoitti:

        aina ajatellut näin? Vai oletko kasvanut jt kodissa?

        >> Oletko aina ajatellut näin? Vai oletko kasvanut jt kodissa?


      • >>Olisi mielestäni järjenvastaista ajatella, ettei hänellä olisi järjestöä maan päällä nyt - viimeisinä päivinä -

        Pakko takertua, kun kerta menit mainitsemaan tämän mielenkiintoisen ajatuksen viimeisistä päivistä.

        Mitä -viimeiset päivät- sinulle konkreettisesti merkitsevät? Onko se pelkkä käsite, joka venyy tarvittaessa jumaliseksi käsitteeksi, menettäen sen varsinaisen merkityksen? Eli tarkoittaako -viimeiset päivät- sinulle mahdollisesti jonkun tietyn määrän päiviä, vai onko päivien lukumäärällä niin väliäkään, kun täristään porukalla asiainjärjestelmämme pikaisen lopun perään?

        Itselleni tuo käsite on saanut jo lähes humoristisen sävyn. Olenhan hoilannut huonolla lauluäänelläni muiden luopioiden tavoin kokouksissa kerran jos toisenkin "Viimeiset päivät jo pian päättyneet", vai kuinkas tuo laulu nro 10 menikään?

        Kun ajattelen omaa -viimeisten päivien- odottelua ihmiskunnan kahteen tuhanteen vuoteen, niin se tuntuu mitättömältä. Mutta silti antaa hyvän kuvan siitä, minkälaisesta turhasta hohkaamisesta koko käsitteessä on kysymys. Varsinkin silloin kun vartiotorniseura pääsee käsitteellä rellestämään. Tuntuu ettei se käytä sitä muuta kuin pelotteena. Ja täysin ilman minkäänlaista vastuuntuntoa. Näin jälkeenpäin ei voi välttyä ajatukselta, että viimeisten päivien ja lopun "pikaisella hoputtamisella" ei vartiotorniseurassa ole muuta todellista virkaa kuin pitää pelonsekaiset jäsenet ja uudet tulokkaat tiukasti järjestössä mukana. Luulevat sieluparat, että järjestö tarjoaisi pelastuksen avaimia jäsenilleen. Pahastipa erehtyvät.


      • olimikäoli
        Q/A kirjoitti:

        >> Oletko aina ajatellut näin? Vai oletko kasvanut jt kodissa?

        kuin robotti. Arvasin kyllä heti. Keksikää välillä piristystä kliseisiinne.


      • Q/A
        olimikäoli kirjoitti:

        kuin robotti. Arvasin kyllä heti. Keksikää välillä piristystä kliseisiinne.

        "Hoet kuin robotti."

        Ettet nyt vain itse syyllistyisi tuohon.

        Omalta osaltani tämä vuoden älykkäin keskustelu päättyy tähän.


    • >>Uskon Jumalaan, uskotko sinä?

      En kykene. Liikaa olettamuksia mukana koko käsitteessä.

      >>Onko Jumala oikeudenmukainen vai ei?

      Ei todellakaan.

      >>Onko Jumalalla järjestö maanpäällä?

      Jos olisi, se olisi vallan helppo tunnistaa. Vartiotorniseuralla ei ole jumaluuksien kanssa muuta tekemistä, kuin että se edustaa Jumalan parasta kaveria, Saatanaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      557
      1858
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      907
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      85
      891
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      816
    5. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      739
    6. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      727
    7. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      715
    8. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      68
      705
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      74
      648
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      543
    Aihe