Jonkka yhtyy Folktingetin Sasin näkemyksiin enemmistön halventamisesta:
"Keski-Pohjanmaan suuntautuminen pohjoiseen valtion aluehallinnon uudistuksessa joutuu vaakalaudalle. Oikeuskansleri Jaakko Jonkka tukee yhtenäisiä ruotsinkielisiä palveluja Pohjanmaalla.
Oikeuskansleri Jaakko Jonkan mielestä valtion aluehallinnon järjestämisessä kielellisten palvelujen turvaaminen pitää asettaa etusijalle. Lausunnossaan Jonkka asettuu näin perustuslakivaliokunnan tulkinnan taakse.
Oikeuskanslerin ja valiokunnan mukaan tarkoituksenmukaisuus- ja taloudellisuusnäkökohdilla ei ole samanlaista perustuslaissa määriteltyä asemaa kuin kielellisillä oikeuksilla.
Perustuslakivaliokunta epäili omassa kannanotossaan, että kaavailtu aluehallinnon uudistus ei täytä Keski-Pohjanmaan osalta ruotsinkieliselle vähemmistölle perustuslaissa asetettuja oikeuksia.
Oikeuskansleri Jaakko Jonkka edellyttää, että ennen aluehallinnon järjestämistä koskevan asetuksen antamista valtovarainministeriö tekee hyvissä ajoin selvityksen oikeuskanslerille kielellisten oikeuksien toteutumisesta perustuslakivaliokunnan edellyttämällä tavalla.
Jonkka ei sen sijaan nähnyt moitittavaa siinä, että valtovarainministeriö itse asetti työryhmän selvittämään kielellisten palvelujen toteutumista Keski- ja Pohjois-Pohjanmaalle suunnitelluissa valtionhallinnon yksiköissä.
Oikeuskanslerin kantaa hallintouudistukseen olivat pyytäneet muun muassa Svenska Finlands folktinget ja kansanesustajat Jakob Söderman ja Veijo Puhjo."
http://yle.fi/alueet/keski-pohjanmaa/2009/10/kieli_avainasemaan_suuntautumisessa_1124304.html
Oikeuskansleri Jonkka Folktongetin
12
294
Vastaukset 12
- mitalisti
Palkitkaamme Jonkka Freudenthal-mitalilla. Loistavaa tukea RKP:n lilliputeille.
- suomenkielinen
järjen käyttöä.
- AVAINASEMAAN:::?
.
yhtään missään tässä maassa
.- Näinhän se on
vähennetään sen pakkoenglannin opetusta ja
satsataan Suomen kotimaisten kielten ja
kulttuuriperinteen opetukseen.
Kyllä siitä hyvä tulee, kunhan lapset ja nuoret
oppivat tuntemaan oman maansa ja kielensä.
Ehkä he, sitä kautta, löytävät "kokonaisen identiteettinsä", eikä
heidän tarvitse, vanhempiensa tavoin, hävetä suomalaisuuttaan. - Buahhaahaa
Näinhän se on kirjoitti:
vähennetään sen pakkoenglannin opetusta ja
satsataan Suomen kotimaisten kielten ja
kulttuuriperinteen opetukseen.
Kyllä siitä hyvä tulee, kunhan lapset ja nuoret
oppivat tuntemaan oman maansa ja kielensä.
Ehkä he, sitä kautta, löytävät "kokonaisen identiteettinsä", eikä
heidän tarvitse, vanhempiensa tavoin, hävetä suomalaisuuttaan.Hankkimaan itsellesi aivot.
Viimeksi PN:n nuoret ottivat työkielekseen englannin.
Sinulta mitään kysymättä, hörhö.
Vaihda kuivat tenat itsellesi.
Pääsihän on laho, mikä on tiedossa. - eller hur ?
Buahhaahaa kirjoitti:
Hankkimaan itsellesi aivot.
Viimeksi PN:n nuoret ottivat työkielekseen englannin.
Sinulta mitään kysymättä, hörhö.
Vaihda kuivat tenat itsellesi.
Pääsihän on laho, mikä on tiedossa.Eikö viestini miellyttänyt kun noin ärähdit?
Olisi mukavmpaa, jos uskaltaisit KESKUSTELLA
asioista, etkä aina toisi tuota sivistymättömää
puoltasi esiin, jos joku kirjoittaa tosiasioita.
- Lalli.
Tulipa kuin vahingossa itseironinen lause pakkoruotsittajalta!
Eiköhän koko pakkoruotsitus Suomessa ole sitä "enemmistön halventamista"? - sen kun tietäis
Oikeuskansleri ja perustuslakivaliokunta vs. nettifennot. Mitä luulette, kummat ovat oikeassa?
- Malttivaltteri
se että Suomessa noudatetaan lakia. Olette te aikamoisia pellejä.
- vituuttapa kyllä
-ruotsinkielisillä on kiintiöt oikeustieteelliseen
-1960-luvulle asti juristikunta oli lähes ruotsinkielinen
tänä keväänä otettiin Vaasan oikeustieteelliseen 12 suomenkielistä ja 10 ruotsinkielistä.
-rkp asettanut vuosien varrella eduskunnassa virkaan omat miehensä
-v.1918 kielilaki ja perustulaki olivat Ruotsin määräämiä ja rkp säätämiä
-v.2004 kielilaki oli rkp:n erityistehtävä, jonka se sai Lipposelta.
Aiempi korkeimman oikeuden presideentti Leif Sevon asuu RKP:n omistaman säätiön talossa, halvalla ja hyvällä paikalla.
eduskunnan nykyinen oikeusasiamies Riittä-Leena Paunio pitää juhlapuheen Folktingetin vuosijuhlassa. hän tulee siellä puhumaan mm. perusoikeuksista. RKP haluaa, että hän puhuu siellä pakkoruotsita perusoikeutena.
toinen puhuja on Åabo Akademista oikeutta lukenut Elina Pirjatanniemi, Stefan Wallinin tamperelain, pakkoruotistettu vaimo.
- OIKEUDET:::???
.
koska tässä maassa aletaan kunnioittaa enemmistön oikeuksia????
. - kimmosasi
Se, että ruotsalaisten etuja ajavia poliitikkoja ja virkamiehiä on johtavilla paikoilla on, juuri sitä kauasnäköisyyttä jota Rkp ja Folktinget harjoittavat ja ovat aina harjoittaneet suomalaisessa politiikassa. Rkp peilaa aina nuoresta lähtien nuoret suomenkieliset tulokkaat ja heidän mahdollisuutensa saavuttaa korkein poliittinen ja yhteiskunnallinen asema. Kaikki tällaiset ruotsinmielisiksi todetut saavat avokätistä tukea, ei aina rahallista mutta poliittista tukea siten, että tällaiset henkilöt pääsisivät päättäville paikoille. Luultavasti Jonkka ja monet muutkin suomenkieliset ovat nousseet asemiinsa ruotsinkielisten tukemana jolloin heille on siten tehtävä näitä "vastapalveluksia" vaikka ne menisivätkin enemmistön etuja vastaan.
RKP on jo omilla sivuillaan kertonut ihan avoimesti, että "he haluavat vaikuttaa asioihin jo siinä vaiheessa kun päättäviä henkilöitä valitaan". Toisin sanoen he haluavat päättäjiksi sellaisia henkilöitä jotka tukevat heidän asiaansa. Tämän päättäjän ei tarvitse olla edes ruotsinkielinen vaan riittää kun on tarpeeksi ruotsinmielinen. Tällöin lopputuloksesta jos se menee enemmistön oikeuksia vastaan ei voi syyttää Rkp:tä tai ruotsinkielisiä vaan päätös on ihan "suomenkielisten" tekemä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1652687- 841167
Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois2371025- 121996
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä82868- 88721
Kissan kuolema
https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun103632Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan
Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa53588- 38562
- 36518