Miksi mainos suvaitsevaisuudesta on vain suomenkielellä? Eikö ruotsinkielisissä ole rasisteja?
Eikö mainos voisi olla myös somaliksi ja arabiaksi? Opettavatko Suomen muslimit lapsensa suvaitsevaisiksi seksuaalivähemmistöjä ja muiden uskontokuntien jäseniä kohtaan? Ovatko Ruotsin muslimit suvaitsevaisia? Eikö mainosta voisi näyttää Ruotsissakin arabiankielisenä? Minusta mainos on jo itsessään kääntäen rasistinen suomalaisia kohtaan.
"Ole suvaitsevainen", älä rasisti
10
280
Vastaukset
- Allah akbar!
Arabit saa olla rasisteja koska he ovat mamuja ja se kuuluu heidän oikeuksiinsa.
Vain Suomessa on rasismia, arabimaissa sitä ei esiinny. - Vain suomenkielisill
Tällainen mainoshan televisiossa pyörii; "Älä opeta lastasi rasistiksi" (sinä suomenkielinen).
- ikinä opi
sitä, että mitä enemmän tuputtavat yksipuolista aivopesuaan, sitä varmemmin aivopesun vaikutukset ovat käänteiset hyysäreiden tarkoittamaan.
- ....................
ikinä opi kirjoitti:
sitä, että mitä enemmän tuputtavat yksipuolista aivopesuaan, sitä varmemmin aivopesun vaikutukset ovat käänteiset hyysäreiden tarkoittamaan.
rasisisti opiskele terroristiksi
- näin on
Suvaitsevainen on jo kirosana nykyään. Koko ajan käsketään olla suvaitsevainen. Jos ei ole, niin pitäisi suvaitsevaisten suvaita sekin! PRKL!
Ällöttää jo koko suvaitsevaisten vihreiden kukkahattutätien joukko! - Ylpeä suvaitsematon
ja ylpeä siitä!
- _sorkka_
Mitä eroa on suvaitsevaisuudella ja sietämisellä?
- Kari C Kuusi
erikoista muuten että kukaan ei nimittele ahvenanmaalaisia rasisteiksi, eikös heillä se politiikka mene niin että sinne saa muuttaa asumaan vain hyvin toimeentuleva svenska talande bättre folk eli sinne ei ole edes normisuomalaisilla mitään asiaa puhumattakaan minkään muun maalaisista tai rotuisista ihmisistä.
- Syväiseväine jå
Ahvenanmaalle siis myös suvaitsevaisuus "älä ole rasisti" mainosta.
FST varmaan hoitaa asian? Suvaitsevaisuutta Ahvenanmaalle ja paljon. Myös maahanmuuttajia runsaasti (Iran, Somalia). Eihän täällä Suomi-24 palstoilla juuri muuta tehdäkään kuin haukutaan meitä rasisteiksi . Tänne voi kuka tahansa äidinkielestä ja varallisuudesta riippumatta muuttaa ja siksi täällä onkin yli 50 eri kansallissuutta. Vähän kaikkia rotuja löytyy ja muistaakseni täällä puhutaan 84 eri kieltä. Tervetuloa tutustumaan Ahvenamaan todellisuuteen!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1836480Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto925377Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143735Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1223375Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1892767Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat742335Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12088Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val451684Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191626- 981346