Koululaisten nauttimat tuet eivät ilmeisesti jakaudu aivan tasaisesti. Tämä on omiaan nostamaan rasismia Suomessa. Suomessa yläastetta käyvillä ilman vanhempia asuvilla mamulapsilla riittää kuulemma rahaa lähettettäväksi vanhemmille ja sukulaisille kotimaahan. Minun mielestäni olisi reilua, että myös Suomalaisille lapsille maksettaisiin koulunkäyntiavusta, jotta heillä olisi mahdollisuus hankkia varusteita ja ilahduttaa vanhempiaan tuomalla vaikka joskus satanen koulusta turhien pakkomyyjäisten sijaan. Toivoisinkin keskustelua siitä, kuinka kantaväestön oikeudet voitaisiin saada vähintään samalle tasolle maahanmuuttajien etuuksien kanssa, sillä mielestäni tämä olisi juuri niitä tärkeitä kuntoon laitettavia asioita, jotka parantaisivat yhteiskuntarauhaa ja poistaisivat maahanmuuttajiin kohdistuvaa syrjintää.
Minä kyllä ymmärrän hyvin, että jos esim. mamulapsi asuu ja käy kouloua yksin Suomessa, hänellä ei ole mahdollisuutta kaupata koulun myyjäisten tuotteita tädeilleen ja isovanhemmilleen samoin kuin suomalaisilla koululaisilla mutta mielestäni koulun tukeminen ei Suomessa ole kuitenkaan lasten sukulaisten tehtävä.
Koululaiset eivät ole tasa-arvoisia keskenään
6
469
Vastaukset 6
- Yksinhuoltaja äity
Joskus ne tuotteetin ovat sellaisia, ettei niitä oikein tarvitsisi. Mitä järkeä koko myyjäisissä on? Kauppa ei kuitenkaan käy "normaalisti", vaan ainoastaan tutun ja sukulaisten kauppana. Noista rahaa kotiin lähettävistä ulkomaanelävistä olen kyllä kuullut. Voiko olla totta ?
- on totta
Eihän se koulutus niidenkään leireillä ilmaista ole.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Suomen maahanmuuttajat lähettivät kotimaihinsa 18 miljoonaa euroa/1135262362324
"Suomeen tulleet maahanmuuttajat lähettivät viime vuonna alkuperämaihinsa rahaa yhteensä noin 18 miljoonaa euroa. Tieto käy ilmi EU:n tilastolaitoksen Eurostatin maanantaina julkistamasta selvityksestä.
Suomesta lähtevä rahavirta on häviävän pieni koko EU:n vastaavaan lukuun verrattuna, sillä kaikkiaan unionimaista lähti siirtolaisten alkuperämaihin reilut 30 miljardia euroa. Tästä summasta 22 miljardia suuntautui EU:n ulkopuolelle.
Eniten rahaa lähettivät Espanjaan tulleet siirtolaiset, jotka lähettivät perheilleen ja sukulaisilleen reilut seitsemän miljardia euroa. Italiasta rahaa alkuperämaihin lähti hieman alle seitsemän miljardia.
Talouden taantuma näkyy myös siirtolaisten rahalähetyksissä, sillä vuonna 2008 EU:sta lähetettiin rahaa lähes 33 miljardin euron edestä. Suomen osuus oli tuolloin noin 20 miljoonaa euroa." - IhmeissäänKummissaan
on totta kirjoitti:
Eihän se koulutus niidenkään leireillä ilmaista ole.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Suomen maahanmuuttajat lähettivät kotimaihinsa 18 miljoonaa euroa/1135262362324
"Suomeen tulleet maahanmuuttajat lähettivät viime vuonna alkuperämaihinsa rahaa yhteensä noin 18 miljoonaa euroa. Tieto käy ilmi EU:n tilastolaitoksen Eurostatin maanantaina julkistamasta selvityksestä.
Suomesta lähtevä rahavirta on häviävän pieni koko EU:n vastaavaan lukuun verrattuna, sillä kaikkiaan unionimaista lähti siirtolaisten alkuperämaihin reilut 30 miljardia euroa. Tästä summasta 22 miljardia suuntautui EU:n ulkopuolelle.
Eniten rahaa lähettivät Espanjaan tulleet siirtolaiset, jotka lähettivät perheilleen ja sukulaisilleen reilut seitsemän miljardia euroa. Italiasta rahaa alkuperämaihin lähti hieman alle seitsemän miljardia.
Talouden taantuma näkyy myös siirtolaisten rahalähetyksissä, sillä vuonna 2008 EU:sta lähetettiin rahaa lähes 33 miljardin euron edestä. Suomen osuus oli tuolloin noin 20 miljoonaa euroa."Olisihan se mukava, jos meidänkin toukka lähettäisi koulusta rahaa kotia. Meillä vain tuo rahavirta vaikuttaa kulkevan aivan toiseen suuntaan ! Voiko tuo olla totta ja miten tähän on tultu?
- yrsjdtryjdsyuj
aloittaja on hirveä natsi-rasisti kun tuo maahanmuuton ongelmia esille.
Ei vaiteskaan, tuotaisiimpa maahanmuuton ongelmia enemmänkin esille ja tasa-arvosta suomalaisten ja mamujen välillä. - Mitä on tapahtunut ?
Sinnetännemäkikin on hädissään alkanut puhua maahanmuuton rajoittamisesta. Onkohan saanut kadulla mustaa munaa vai kulttuurin rikastusta pankkiautomaatilla .......
- blackswan82
Voi maailma, eihän tuolle voi tehdä muuta kuin nauraa :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa781839Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as341192Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134954Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.200869- 64704
- 77692
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo210664On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79618- 60615
- 35571
- 63561
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32548- 55517
- 36504
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28442- 33423
- 40417
- 82408
Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin12398