" Pitäisikö Suomeen rakentaa lisää ydinvoimaa? "
Mielestäi tuo palstan teema pitää sisällään ydinvoiman käytön muuhunkin kuin sähkön ja lämmön tuottamiseen.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tutkimusreaktori
Onko kuitenkin niin, että ns. tutkimusreaktorit ja niiden käyttötarkoitukset eivät kuulu palstan aihepiiriin?
Niin on todettaa, koska vielä eilen täällä ollut ketju Otaniemen ydinreaktorin neutronisäteilyn käytöstä on poistettu.
Ydinvoimalla on monia muitakin käyttökohteita kuin sähkön ja lämmön tutoanto. Ydinpommeista täällä saa keskustella, miksi ei tutkimusreaktoreista ja ydinvoiman käytöstä tutkimukseen, koulutukseen, sädehoitoon?
Ydinvoimakeskustelun rajat
9
87
Vastaukset
Onhan täällä aiemminkin ollut juttua tuosta tutkimusreaktorista. Sen kohtalo on ollut vaakalaudalla. Haen sulle jotain....
"Miten käy FiR 1 -tutkimusreaktorin?" 4.4.2010
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8976784
"Yhden luvan voisi/pitäisi myöntää" 23.3.2010
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8946552
Hakusana FIR1 voi olla tehokkain.
Ei minulla ainakaaan ole mitään sitä vastaan, että täällä puhutaan tutkimusreaktorista. Sen sijaan kyllä se, että keskitytään puhumaan vain siihen liittyvästä syöpähoidosta, on jo vähän arveluttavaa, koska se on pelkästään terveydenhoitoon liittyvää keskustelua silloin. Täältä näköjään poistettuun sitä aihetta koskevassa viestiketjussa sen heti jo kerroinkin, vaikka kannatinkin keskustelun pitämistä tällä palstalla, ja sen poistoon en ole syyllinen, ainakaan en ole pyytänyt sen poistoa.
Eihän FIR1 vastaa kysymykseen "Pitäisikö Suomeen rakentaa lisää ydinvoimaa?", mutta sehän on Suomen ensimmäinen ydinreaktori ja hyvässä käytössä ollut aina. Jukka Laaksonenkin on sen kanssa tehnyt mielestäni ihan merkittäviä tekoja.
Linkkejä poiistetusta viestiketjusta pohjaksi uudelle ketjulle:
http://fi.wikipedia.org/wiki/BNCT
http://www.vtt.fi/uutiskirje/032007art05.jsp
http://www.vtt.fi/news/2011/01192011reaktori.jsp
http://www.stuk.fi/sateilyn_kaytto/terveydenhuolto/fi_FI/sadehoito/- Triga
http://www.tem.fi/files/31460/Kayttolupa_8.12.2011.pdf
Otaniemen FiR 1-tutkimusreaktori sai käyttöluvan vuoden 2023 loppuun.
"Reaktoria käytetään sädehoitoon, tutkimukseen, opetukseen ja isotooppituotantoon.
Lupakauden aikana laajuudeltaan merkittävin toiminta tulee olemaan boorineutronikaappaushoito (BNCT-hoito) ja siihen liittyvä tutkimus."
Boorineutronihoitoa koskeva keskustelu poistettiin Ydinvoima-palstalta.
Siitä huolimatta, että poistetussa ketjussa ei käsitelty syövänhoitoa sinänsä vaan keskityttiin siihen, miten neutronisäteily vaikuttaa ihmiseen. Ja neutronisäteilyhän on olennainen edellytys ydinenergian tuottamiselle.
BNCT-hoidon lisäksi Suomessa on ydinvoima-alan huippuosaamista muun muassa ydinjätteiden loppusijoittamisessa ja ydinturvallisuus-asioissa.
Mielestän myös tuollaisista ydinvoimaan liittyvistä asioista pitää saada keskustella Ydinvoima-palstalla. Vai onko niin, että ydinvoimalle myönteisiä teemoja palstalla ei saa käsitellä?- sitroen.
Olikohan keskustelun poistamiseen mitään syytä sillä, että kehoitin katsomaan mitä boori tehee ihmisessä jopa ilman neutroneja...? Boori on ainut aine, minkä päästäminen vesistöön on erikseen asetuksella kielletty sen äärimmäisen pieneliöstölle myrkyllisyyden takia. Käytetään myös selluvillassa homeenestoon.
Ja kertyy se ihmisissäkin maksaan ja hermokudoksiin... Muurahaismyrkyssä boori kummasti pilkkoo murkun tikapuuhermoston... - Köyliön Late
sitroen. kirjoitti:
Olikohan keskustelun poistamiseen mitään syytä sillä, että kehoitin katsomaan mitä boori tehee ihmisessä jopa ilman neutroneja...? Boori on ainut aine, minkä päästäminen vesistöön on erikseen asetuksella kielletty sen äärimmäisen pieneliöstölle myrkyllisyyden takia. Käytetään myös selluvillassa homeenestoon.
Ja kertyy se ihmisissäkin maksaan ja hermokudoksiin... Muurahaismyrkyssä boori kummasti pilkkoo murkun tikapuuhermoston...Lääketieteellinen säteilyn käyttö ei oikestaan kuulu ydinvoimapalstalle, mutta eipä tuo nyt kauheasti haittaaakkaan. Käsittääkseni Trigan avulla hoidetut aivokasvaimet ovat lähinnä uutisankka, paljon porua, vielä enemmän julkista rahaa, laihat tulokset.
- Triga
sitroen. kirjoitti:
Olikohan keskustelun poistamiseen mitään syytä sillä, että kehoitin katsomaan mitä boori tehee ihmisessä jopa ilman neutroneja...? Boori on ainut aine, minkä päästäminen vesistöön on erikseen asetuksella kielletty sen äärimmäisen pieneliöstölle myrkyllisyyden takia. Käytetään myös selluvillassa homeenestoon.
Ja kertyy se ihmisissäkin maksaan ja hermokudoksiin... Muurahaismyrkyssä boori kummasti pilkkoo murkun tikapuuhermoston...http://www.vinkkilanluomutuote.fi/terveystieto_hivenaineet.html
BOORI (B)
Boori on kasveissa esiintyvä hivenaine, joka vaikuttaa positiivisesti luustoon ja lihaksistoon. Se ehkäisee kalsiumin hävikkiä kehossa. Boorin arvellaan auttavan varsinkin ikääntyneitä naisia osteoporosiksen hoidossa. Lisäksi tutkimukset ovat osoittaneet boorin merkittävästi lisäävän sukupuolihormonien tuotantoa. Tästä syystä se on päässyt kehonrakentajien erityiseen suosioon. Boorin puute aiheuttaa iho-oireita. Booria on ihmisellä eniten aivoissa. Luonnossa sitä esiintyy marjoissa, vihanneksissa, pähkinöissä, viljassa ja hedelmissä. - Siirtopyynnöt
Köyliön Late kirjoitti:
Lääketieteellinen säteilyn käyttö ei oikestaan kuulu ydinvoimapalstalle, mutta eipä tuo nyt kauheasti haittaaakkaan. Käsittääkseni Trigan avulla hoidetut aivokasvaimet ovat lähinnä uutisankka, paljon porua, vielä enemmän julkista rahaa, laihat tulokset.
oikealle palstalle ovat joskus takkuilleet.Kun pyytää siirron palstalle jonne viesti kuuluisi ja jossa sitä useissa ketjuissa jo käsitellään niin luulisi osuvan. Usein näkyy putovan mustaan aukkoon.Ajoittain tällekin palstalle työnnetään muiden kiusaksi tietoisesti palstalle kuulumatonta törkyä.
- Triga
" Lääketieteellinen säteilyn käyttö ei oikestaan kuulu ydinvoimapalstalle, mutta eipä tuo nyt kauheasti haittaaakkaan."
Olen Köyliön Laten kanssa samaa mieltä, mutta kuitenkin pienellä varauksella.
Ydinvoima-palsta ei mielestäni ole oikea paikka käsitellä säteilyn käyttöä lääketieteellisesti, esim. sitä, mitkä ovat hoitotulokset.
Ymmärsin poistetun ketjun varsinaisena tarkoituksena olleen keskustelu neutronisäteilyn vaikutuksista ja samalla yleisemmin keskustelu siitä, mitä muuta hyötyä ja käyttöä ydinvoimalla on kuin sähkön tuottaminen.
Sädehoito on yksi esimerrkki ydinvoiman muusta käytöstä.
Suomalainen ydinvoimaosaaminen on meille muutenkin mahdollisuus. Ymmärtääkseni Suomessa on jo yrityksiä, jotka vievät ydinvoimaosaamista.
Sekin tuo työpaikkoja ja vientituloja. - Amazing
FiR 1 tutkimusreaktori saavutti ensimmäisen kriittisyytensä 27.3.1962. Onnittelut 50-vuotiaalle!
- 1+6
Eikös sen olisi pitänyt jo räjähtää?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä531389- 1231334
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1231198- 1391025
- 101897
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten336829Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82724Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54646Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50633Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64602