Asiakas, jonka kirjanpitoa olen tehnyt 2007 on saanut syytteen törkeästä velallisen epärehellisyydestä.
Oikeudenkäynnin aihe on, ovatko pankkitilitä tapahtuneet nostot palkkaennakkoa vai ei. Kirjanpidossa on kirjattu palkkaennakoksi, asikas sanoaa, että ei ole ennkkoa.
Asiakas on Oy. Kirjanpidossa nostot on joko kassaan (ei toiminut tämäm asikkaan kanssa, koska kassa olisi paisunut liian suureksi), Saatavaa osakkaalta ( ei velkakirjaa-ei voi kirjata).
Suullisesti olen asiakkaalle sanonut, että kaikki kuitittomat nostot kirjaan palkkaennakoksi. Asiakas lupasi toimittaa verokortin, jonka jälkeen ennakot olisi siirretty palkaksi. Aina unohti verokortin kun toi papereita jotka oli kybällä myöhässä.
Yksi tilinpäätöskin mahtuu tähän mukaan jossa palkkaennakot oli mukana, eikä mitään lakisääteisiä palkkakuluja ollut tilinpäätöksessä kun oli niin h-vetin kiire saada tp valmiiksi.
Voiko tällasesta tulla kirjanpitäjälle jotain sanktioita? Sakkoja? Olen tehnyt kirjanpidon niin kuin on sovittu - suullisesti.
Apuva!
Törkeä velallisen epärehellisyys - kirjanpitäjän osuus?
9
1839
Vastaukset
Jos ei kerta verokorttia toimita, niin sitten vaan 60 % veroja ja palkkaennakot palkkoihin.
Ja mitaan ette voi...- Monessa mukana
Kirjanpitäjä vastaa silloin kirjanpidosta jos hän ei ole saanut oheistusta tiliöinnistä.
Tästä on useita oikeustapauksia.
Kirjanpitäjän kannalta on ihan sama kirjaako kassaan vain palkkaennakoksi, pääasia ettet kirjannut suoraan palkoiksi.
Asiakkaan kannalta parempi, että on kirjattu palkkaennakoksi, koska kassavarat on piilotettua osinkoa ja/tai peräti kavallusta osakeyhtiöstä.
Osakeyhtiöstä ei saa nostaa varoja ulos, vasta kun tilikauden päätyttyä omasta pääomasta ja kun on tilintarkastettu ja yhtiökokous hyväksynyt varojenjaon.
Palkkaennakot ohjeustuksen mukaan on kirjattava palkoiksi joka kuukauden lopussa. Jos päämies ei toimita tositteita, se ei ole kirjanpitäjän vika.
Kirjanpito tehdään aina tositteista, jos tositetta ei ole silloin se siirretään selvittelytilille tai kassaan. Palkanmaksutiliä (ennakko) käytetään esim. sinun tapauksessa kun kerran asiasta on sovittu. Päämiehesi jos vaatii kassakirjausta nyt jälkikäteen kannattaa oikeudessa hänen miettiä onko se ihan fiksua ottaa isompi tuomio kavalluksesta...
Sinä et saa syytettä edes avunannosta, tai kuulusteleva poliisi ei ole ekonomi. - 1+19
Välttämättä et ole aivan kuivilla, mutta ensisijaisesti menee asiakkaan piikkiin, koska hän on ohjeistanut, miten kirjataan ja käsitellään tilinpäätöksessä. Myös mahdollinen tilintarkastaja on osittain vastuussa.
- K H T
"Myös mahdollinen tilintarkastaja on osittain vastuussa. "
Tilntarkastaja vastaa vain osakeenomistajille.
Ei voi joutua syytteeseen asemansa takia.- 5+4
Suosittelen tutustumista Rikoslakiin (http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1889/18890039):
10 a § (13.4.2007/474)
Tilintarkastusrikos
Joka rikkoo tilintarkastuslain (459/2007) 15 §:n säännöstä tilintarkastuskertomuksen laatimisesta, on tuomittava, jollei teko ole vähäinen tai siitä muualla laissa säädetä ankarampaa rangaistusta, tilintarkastusrikoksesta sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.
- Aloittaja2
Nyt vaikuttaa jo selkeämmältä.
Asiakas on itse hoitanut palkanlaskennan, en ole kertaakaan heidän palkkojaan laskenut.
Tilintarkastusta ei ole tehty kertaakaan.- Helppo ratkaisu
Hävitä kirjanpito,niin et joudu vastuuseen !
Tulitikkuja saa kaupasta ja pensaa huoltikselta - lisää bensaa
Helppo ratkaisu kirjoitti:
Hävitä kirjanpito,niin et joudu vastuuseen !
Tulitikkuja saa kaupasta ja pensaa huoltikseltaPoliisi ottaa tiliotteet pankista ja kirjanpito tehdään niistä.
Kirjanpidon hävittämisestä ei ole mitään hyötyä..
Onko Sinua kuultu esitutkinnassa asian johdosta? Jos on, niin missä asemassa (epäiltynä/todistajana)? Mikäli asiakkaasi on jo saanut syytteen ja Sinä et, on todennäköistä, ettei syytettä avunannosta ole tulossakaan.
Sen verran huomautan edellisistä kommenteista, ettei todellakaan ole sama, kirjataanko selvittämättömät nostot Oy:stä kassaan vai esim. palkkaennakoiksi tai saamisiksi osakkaalta. Kassaan kirjaaminen nimittäin sisältää kannanoton siitä, että tuollaiset käteisvarat on todella olemassa. Kirjanpitäjä ottaa suuren riskin kirjatessaan selvittämättömät nostot kassatilille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?944182- 272285
- 2002136
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell1011952PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w3941744- 1431337
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale1001249Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.321045Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha72956Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?78815