Eläkeiän korotus, miksi?

työmies 51

Itse ajattelen asiaa niin, että eiköhän tuo 63 vuoden ikä jo riittäisi? Siinä vaiheessa kyllä tavallinen työntekijä on jo niin "loppuunajettu", yleensä. Eikö olisi tärkeämpää saada nuoria töihin, joilla on koko eleämä edessään, ja kodin ja perheen perustaminen?
Jos eläkeikää nostettaisiin nyt vaikka siihen 65:teen, mistä on puhuttu, niin silloinhan joku nuori joutuu odottamaan tämän vanhan työntekijän paikkaa vielä kaksi vuotta lisää?
Eläkeikää olisi päinvastoin varaa hieman laskeakkin, mutta laitettaisiin se eläkekatto johonkin järkevään rahasummaan, niin ei kaikki eläkerahat menisi johtajien eläkkeisiin.
Sillälailla saataisiin nuoria nopeammin työelämään, ja pääsisivät normaaliin elämään kiinni.

14

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tosi on

      Täyttä utopiaa tuo eläkeiän nosto, kun jo 25 vuotiaalta näyttävä yli 30 kymppinen nainen ei pääse työhaastattelua pitemmälle työelämään. Eläkekatto olisi ehtona, jos eläkeikää pitää nostaa siihen 65 vuoteen.

    • jykä!

      ASIAAA!!!!

    • ...................

      Rahat loppuu kesken sen takia sitä eläkeikää nostetaan.

    • Mikäs siinä, jos työnantajat velvoitetaan pitämään ikääntyneet työntekijät palkkalistoilla ja lisäksi velvoitetaan ottamaan töihin aina vanhimmat työnhakijat, riippumatta soveltuvuudesta ja ammattitaidosta.

      Tässä on asetelma koko ajan se, että työnantajapuoli repii hiuksiaan, kun ei millään saa kuusikymppisiä pysymään firmassa, ei edes uhkaamalla yt:llä.

      Johan tuo sanakin, työnANTAJA, on niin läpeensä välittävä ja rakkaudellinen.

      Taitavat olla eläkeyhtiöiden rahat joronjäljillä. Siinä yksi syy tuohon jatkuvaan "rummuttamiseen".

    • Folio Mulder

      Kyllä, olen samaa mieltä. 63:n vuoden ikä on yleisesti sopiva eläkkeelle jäämisikä, joissakin ammateissa alhaisempikin ikä.

      Jos jotkut haluavat viimeisiä vuosiansa istua esim. joidenkin yksityiskauppojensa kassojensa takana vaikka 80-kymppisikis, kun ei muita asioita ole mielessä, niin siitä vaan ei sitä pidä kieltämään, mutta ei saa antaa harhakuvitelmaa, että kaikki työt sopivat yli 63-vuotiaille.

      Ei sitä nyt töistä hautaan viitsisi suoraan lähteä, jos saisi valita rentoja eläkepäiviäkin tuossa vanhempana. Moni teollisuusalojen mies lähtee 50-60-kymppisenä hautaan. jospa nyt suodaan teollisuudenkin miehille edes mahdollisuus nauttia kovasta raadannasta ettei koko elämän orjaksi kuvitella.

      Niin nämä eräät leijailevat, isopalkkaiset mustatakkiset kravattikaulat tuolla tahtoisivat.

    • ei ansioita

      eläke lasketaan tulevaisuudessa-3 viimeiseltä vuodelta.

    • 8+**

      johtajista viis, menkööt milloin haluaa.... mutta kun tavis väki käy kouluja yli35-vuotisiksi niin mitä jää työ ajaksi jos 60-vuotisena eläkkeelle....joko suoraan peruskoulusta töihin ja eläkkeelle 62-65v. ikäisena tai sitten koulua enemmän ja myös työvuosia vastaavasti enemmän... eihän ole mitään järkeä jonnekin perusduuniin opiskella 35-ikään ja sitten muutaman v. jälkeen eläkkeelle... kyllä niitä työvuosia on pakko enemmän jollain keinoin saatava.

      • Tässä vastikään ministerit ehdottivat peruskoulun jatkamista yhdellä vuodella. Höpöhöpö. Ei pelkkä koulunkäynti valmenna työhön ja elämään. Mutta saadaanhan työttömyysluvut näin näyttämään siedettävämmiltä.

        Nuoremmista ikäluokista monetkaan eivät enää yllä noin 40 vuoden työuriin, jotka vanhemmilla ikäluokilla ovat aivan tavallisia. Turha tässä on osoitella ja syytellä keski-ikäisiä ja yli kuusikymppisiä. Koulua ja opiskelua pitää napakoittaa, eikä suinkaan pidentää, ei varsinkaan oppivelvollisuutta. Peruskoulun jälkeisen koulutuksen kesälomia pitää lyhentää rutkasti ja tiivistää näin opetukseen menevää aikaa. Varsinkin alle 18-vuotiaiden on vaikeampi saada kesätöitä, joten opiskelkoot kesäisin. Ei sitä meillä työssäolevillakaan yleensä ole kuukautta pidempiä kesälomia. Kyllä tuollaisen loman pitää riittää lukiolaisille ja ammattikoululaisillekin.


    • eläkepappa

      Moni 60 luulee olevansa kovinkin nuorekas ja vetävä mutta ikä paljastuu armotta tavalla tai toisella, joten 63 on ehdoton yläraja eikä päivääkään yli.Elämässä täytyy olla muutakin sisältöä kuin työ. Aika on meille kaikille rajallista ja sen syvä tajuaminen on viisautta.

    • olet onnistu!

      syntymään oikee vuo,mut et päässäs tajunnu muit?eli kiitost noil ketä maksaa sun eläkeet,vai etkö vieläkää tajuu ?niiku minä ja sinä maksettiin 18 iäst mut hyöty vast 23!

    • eläkepotti jess

      No, meitä on monia, joiden eläkekertymä alkoi vasta 23v. Elämä on peliä ja arpajaisissa ei voi kaikki voittaa, sorry.

      • olet onnistu!

        no tuo on tot ,mut mikss hyväksäyt elämäs pelkäs pelikis?en mää ainakaan ,lyön turpaan ja kovaan! eikannatta koittaa.!


    • Rahat on menny

      etelään ja on tullu kirstunpohja näkyville.Nyt tarttetaan pikaisesti
      lisää rahaa.Ja kas sitähän saa nopeeta kun lisätään eläkeikää.

    • Ei mitään hätää

      Siksi, että eläkeyhtiöt eivät todellakaan haluaisi alkaa käyttämään eläkemaksujen ylijäämistä kerättyjä "pääomiaan" eläkkeiden maksuun:
      http://yle.fi/uutiset/nyt_se_tapahtui_elakemaksut_eivat_enaa_kata_maksettuja_elakkeita/6578528
      -Tämä on historiallista. Tänä vuonna yksityisalojen palkansaajajärjestelmässä ensimmäistä kertaa vakuutusmaksutulo on pienempi kuin eläkemeno.
      -Vuosikymmeniä rahaa on kerätty enemmän kuin pelkkiin eläkkeisiin olisi tarvittu. Ylimääräinen raha on "rahastoitu ja sijoitettu" tulevaisuuden varalle. Ja nyt se tulevaisuus on koittanut.

      Antaa suurien ikäluokkien ottaa omansa takaisin, nehän ne on ne rahastot eläkkemaksuillaan kerryttäneetkin.
      Toinen juttu on tietysti sitten se, että "minkä" vakuuksina nuo rahastot lopulta todellisuudessa ovat ja kuinka niiden hupeneminen vaikuttaa Suomen luottoluokitukseen ja eläkevakuutusyhtiöiden yliherruuteen...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      80
      2191
    2. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1888
    3. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      126
      1683
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      145
      1331
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      138
      1227
    6. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      856
    7. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      816
    8. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      184
      807
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      435
      737
    10. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      602
    Aihe