Vapaiden suuntien kastekokoukset ovat jäntskiä. Vanhat äijät katsovat etupenkeissä silmät kiiluen kun nuoret tytöt nousevat altaasta ohuet melkein läpinäkyvät hamoset tiukasti ihoon liimautuneina.
Vaparien kastekokoukset
17
64
Vastaukset
- jees!
Tätähän pitäisi saada ev. lut. kirkkoonkin.
- haepaps tutti soffan
Typerä lapsellinen aloitus kolmen partakarvan tyypiltä.
- fdgdfgdfgdfgdfg
vai niin... omassa kasteessani oli altaasta poistuminen suoraan taka-vasemmalle pukuhuoneeseen.. ei siinä kellekään näytelty itseään kasteltuna...
Oma kasteeni oli Kristuksen kaste. Kristus kuoli vain kerran, joten kastekin on yksi kaste. uusi Omavanhurskauden kaste vien lahkojen ojaan...
- hah mikä tapaus
Ahaa eli teet voimallisia tekoja ilmeisesti saat marttyyrin lopun Kristuksen kasteessa kun aikasi kiivailet, ihan Apostoliseen tapaan!
vai mitä tarkoitat Kristuksen kasteella?
toistaiseksi se Kkaste näyttää johtavan pelkkään lutterin kiivailuun sieluista viis. - gnwpeg
hah mikä tapaus kirjoitti:
Ahaa eli teet voimallisia tekoja ilmeisesti saat marttyyrin lopun Kristuksen kasteessa kun aikasi kiivailet, ihan Apostoliseen tapaan!
vai mitä tarkoitat Kristuksen kasteella?
toistaiseksi se Kkaste näyttää johtavan pelkkään lutterin kiivailuun sieluista viis.Taas yksi katkera uudestikastaja täällä haukkuu. No, heldemistään puu tunnetaan. Kun lukee weha viestin ja "hah mikä tapaus" -tyypin viestin eniin ei jää epäselvyyttä kumpi on kristitty ja kumpi ei.
Uudestikastaja: "mitä tarkoitat Kristuksen kasteella?
Sitä, että kaste pukee Kristuksen yllemme ja kaste on osallisuus Jeesuksen kuolemaan ja ylösnousemukseen. Kaste ei ole vain mennyt tapahtuma, vaan jokapäiväinen yhteys Jeesukseen, uskon kautta. (Gal.3:27; Room.6:3,5).- satu sedälle
Kerro muitakin satuja !
- setä sadulle
satu sedälle kirjoitti:
Kerro muitakin satuja !
Tässä satu: Uudestikastajat ovat oikeassa!
- Raamattu:
Room.6:3 "Vai ettekö tiedä, että me kaikki, jotka olemme kastetut Kristukseen Jeesukseen, olemme hänen kuolemaansa kastetut?
4 Niin olemme siis yhdessä hänen kanssaan haudatut kasteen kautta kuolemaan, että niinkuin Kristus herätettiin kuolleista Isän kirkkauden kautta, samoin pitää meidänkin uudessa elämässä vaeltaman.
5 Sillä jos me olemme hänen kanssaan yhteenkasvaneita yhtäläisessä kuolemassa, niin olemme samoin myös yhtäläisessä ylösnousemuksessa"
weha: "Siis kasteen uudestisyntymisen ja pelastuksen mukaisesti meidän tulisi elää uutta elämää"- korjataampa
Noita Rooman uskoviahan EI OLTU KASTETTU VAUVANA, vaan vasta uskoontulonsa jälkeen, joten tuo Raamatun kohta ei sovi pakolliseen vauvakasteeseen.
Tuossahan puhutaan YHTÄLÄISESTÄ kuolemasta ja ylösnousemuksesta Jeesuksen
kanssa!!!
"Yhdessä Hänen kanssaan..." "Yhtäläisessä kuolemassa."
Kastettiinko Jeesus vauvana? - korjataampa oikein
korjataampa kirjoitti:
Noita Rooman uskoviahan EI OLTU KASTETTU VAUVANA, vaan vasta uskoontulonsa jälkeen, joten tuo Raamatun kohta ei sovi pakolliseen vauvakasteeseen.
Tuossahan puhutaan YHTÄLÄISESTÄ kuolemasta ja ylösnousemuksesta Jeesuksen
kanssa!!!
"Yhdessä Hänen kanssaan..." "Yhtäläisessä kuolemassa."
Kastettiinko Jeesus vauvana?Mitä sitten ettei kastettu vauvana??? Ei sillä ole väliä kastetaanko vauvana vai aikuisena. Kunhan kastetaan, ja yhden kerran.
Uudestikastaja-inttäjä-eksyttäjä näin Raamatussa -trollin argumentit ovat naurettavia "Kastettiinko Jeesus vauvana?" Mitäs luulisit? :DD
- oma motiivisi?
¨Mitä sinä siellä teit? Miksi olit siellä kastejuhlassa?
Edellä, siis Room.5 puhutaan perisynnistä (Room.5:12; Room. 5:18-19); Kaste Tuo osallisuuden Jeesuksen kuolemaan ja ylösnousemukseen, kuten Room.6 kertoo---
- omavanhurskaan
tekoja tekevät uudelleenkastajat kasteessa.
Uskovaisen teot kasteessa ovat Kristuksen tekoja:
Room.5:18 Niin kuin siis yhden ainoan rikkomus tuotti kaikille ihmisille kadotustuomion, niin riittää yhden ainoan vanhurskas teko antamaan kaikille ihmisille vanhurskauden ja elämän. - P. Karikko
omavanhurskaan kirjoitti:
tekoja tekevät uudelleenkastajat kasteessa.
Uskovaisen teot kasteessa ovat Kristuksen tekoja:
Room.5:18 Niin kuin siis yhden ainoan rikkomus tuotti kaikille ihmisille kadotustuomion, niin riittää yhden ainoan vanhurskas teko antamaan kaikille ihmisille vanhurskauden ja elämän.Room.5:18 Niin kuin siis yhden ainoan rikkomus tuotti kaikille ihmisille kadotustuomion, niin riittää yhden ainoan vanhurskas teko antamaan kaikille ihmisille vanhurskauden ja elämän.
- T. Otuus
P. Karikko kirjoitti:
Room.5:18 Niin kuin siis yhden ainoan rikkomus tuotti kaikille ihmisille kadotustuomion, niin riittää yhden ainoan vanhurskas teko antamaan kaikille ihmisille vanhurskauden ja elämän.
Kasteessa saadaan Jeesuken ristinkuoleman hyötyu itselleen joten niitä on tarpeeton ta lähteä erotteleeaan..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä631852- 1231354
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1281308- 1401064
- 101917
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten340854Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82744Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55684Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50663Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67644