Perussuomalaisten vaaliohjelmaa ei ole vielä julkaistu. Tai siis käsittääkseni se julkaistaan osissa ripotellen pitkin kevät-talvea. Ketä tämä palvelee?
Äänestäjät saavat epäselvän, sirpaleisen kuvan puolueen tavoitteista. Yhtenä viikkona yksi, seuraavassa kuussa toinen pala. Ehdokkaat kentällä ihmettelevät että mihin ovat sitoutuneet ja mitä isossa kuvassa ajaa. Mielenkiintoisia mahtaa olla keskustelut vaaliteltoilla, kun puolueen linja on hämärän peitossa.
Kuka tästä hyötyy: Puolue? Äänestäjä? Ehdokkaat? Joku, kaikki tai ei kukaan?
Vaaliohjelma, missä se luuraa?
21
99
Vastaukset
- malta
Perehdy sillä välin muihin.
- EiHyvä
Ei ainakaan puolue hyödy. Tässä vaiheessa jo äänestäjä haluaa tietää mitä asioita ja miten valittu puolue aikoo ajaa. Persut luottaa liikkaa porukkaan, joka päättää äänestyskäyttäytymisestään vasta äänestyskopissa.
- seteliselkäinpersula
Persut lupasivat ennen joulua, että "ideavarkaiden pelossa" ps vaaliohjelma julkaistaan vuoden vaihduttua. Nyt on jo helmikuu vauhdissa, eikä persujen vaaliohjelmasta ole näkynyt vilaustakaan? Muut suuremmat puolueet ovat esitelleet vaaliohjelmansa aikoja sitten. Miksi Soinin miljoonahovi ei vaivaudu väsäämään edes vaaliohjelmaa?
- Näin_se_homma_etenee
Niin, ideavarkauksiltahan välttyy kokonaan, kun julkaisee itse vaalien jälkeen muiden ohjelmista soveltuvat osat persujen ohjelmana.
- VesaKaitera
EiHyvä kirjoitti: "Ei ainakaan puolue hyödy. Tässä vaiheessa jo äänestäjä haluaa tietää mitä asioita ja miten valittu puolue aikoo ajaa."
Ilman muuta jokaisen itseään kunnioittavan puolueen kannattaisi julkaista vaaliohjelma. Se antaa ryhtiä puolueen eri ehdokkaille, joiden tulisi pysyttäytyä vaaliohjelman raamien sisällä. Tällä vältytään siltä, että jokainen ehdokas huutelisi hieman mitä sattuu, ja antaisi siten kosolti aseita kilpailijoiden käsiin.
Äänestäjiäkin varmaan kiinnostaisi tietää, mitä PS haluaa seuraavalla vaalikaudella tehdä ja miten. Nyt ei riitä se, että pelkästään arvostelee hallituspuolueita siitä, että Suomen taloudellinen tilanne on huono. Nyt pitäisi esittää ohjelma, jolla Suomi pääsisi taas nousuun.
Keskusta esitti oman strategisen vaaliohjelmansa runsas viikko sitten ja kaksi päivää sitten Kokoomus julkisti oman versionsa. EI PS:lla luulisi olevan ylivoimaista lanseerata omaa ehdotustaan. Jos se ei tuollaista vaaliohjelmaa tee, niin siitäkin voi moni vetää vaikka minkälaisia johtopäätöksiä. Näin_se_homma_etenee kirjoitti:
Niin, ideavarkauksiltahan välttyy kokonaan, kun julkaisee itse vaalien jälkeen muiden ohjelmista soveltuvat osat persujen ohjelmana.
Jep, ja tämä sitten pyritään peittämään sillä, että ensin mollataan muita ideavarkaiksi.
- terhipursonen
Mitä vaaliohjelmaa siinä edes tarvitsee jos tavoitteena vain lihottaa säätiötä.
- Voielämänkevättaas
Kuten persut ovat jo ilmoittaneet, että vaaliohjelmaa ei voida julkaista, koska heidän hyvät ideat varastetaan. No, ehkä tämä salattu vaaliohjelma on pienen piirin tiedossa, mutta eipä auta äänestäjää. Ketä kiinnostaa enää? Ihmiset on jo valinneet ketä äänestävät.
- 6-5
Liian aikaisin aloitettu loppukiri kangistaa ja muut ajavat takaa ohitse. Näin näyttää käyvän kepulle. Kannatuksen kasvu on jo taittunut.
- vääräehdokas
Ja demari Marjetalle käy kuin Syrjäläiselle. Ei sytytä. Demarit valitsevat ehdokkaansa väärin. Demarit ovat jakautuneet. Jos ainoa ehdokas olisi ollut Arja K niin hän olisi saanut äänet yli puoluerajojen. Tämä ei kelvannut näille ns. paremmille demareille. Tästä syystä äänestän Perussuomalaisia.
- muutostulee
Ne ovatkin valtavan hyviä ideoita, että Kreikan tulee antaa mennä konkkaan, pakolaisvirta tulee tyrehdyttää ja olevat lakaista jonnekin sekä kehitysapua leikata ja pakkoruotsi poistaa ja ehkä ruotsin kieli muutenkin.
Kovin paljon ei ole pelkoa että noita neronleimauksia kukaan varastaa. Korkeintaan joku marginaalipuolue voi niitä käyttää toivoessaan nostetta tai edes vähän ääniä. Persut eivät enää taistele kepun, SDP tai kokoomuksen kanssa, vaan älyttömillä ideoillaan pienpuolueiden kanssa äänistä.- soininnollat
Mitä virkaa on lääkärillä, joka ei osaa kirjoittaa reseptiä? Mitä virkaa on ps puolueella, joka ei osaa kirjoittaa vaaliohjelmaa?
- sammutetutlyhdyt
Persuissa on jo alistuttu siihen että vaalitappio tulee ja pelätään että vaaliohjelma vain lisäisi sitä. Entisillä mölinöillä tulee vielä jonkin verran ääniä kun pidetään meteliä Kreikasta, pakolaisista ja pakkoruotsista. Ei niidenkään suhteen tarvitse olla mitään ohjelmaa eikä tavoitetta, vaan niiden täytyy olla olemassa että niistä voi meteliä pitää. Jos ne asiat korjaisi itse tai joku muu puolue, niin sitten ei olisi mitään mistä puhua. Silloin ainakin olisi nollapuolue ja juuri siksi ei pidä olla vaaliohjelmaa eikä tavoitteita.
- yyntit
Meille perussuomalaisille on selvää, että tiistai on hernekeittopäivä tai vaihtoehtoisesti torstai.
Olemme myös sitä mieltä, että valaanpyynti pitää sallia Pielisjärvellä ja Toholammilla.
Tarkempia tavoitteita voit tiedustella esim. Sokoksen neuvonnasta, Korkeasaaren lautan kuljettajilta, Lieksan toriväeltä tai Lipokaisen liikkeen tytöiltä.
Me perussuomalaiset emme tarvitse mitään vaaliohjelmia , ole sinä hiljaa anna äänesi. - trollaileva.ps
Mitä merkitystä on ps:n propaganda lehdyköillä?
Esimerkiksi viime vaaleissa vaaliohjelmaan oli läpällä laitettu taidevastaisuus. Soini kertoi vaalien jälkeen, että tärkeää on julkisuus, ei niinkään asiat. Ja sillä tavalla oikeastaan kaikki ps:n ohjelmat on tehty. Kunhan kohautetaan, asioista tai realistisuudesta ei niin väliä.
Soini: Postmodernin taiteen paheksunta oli vaalikikka
http://www.hs.fi/politiikka/a1305551245408
Timo Soini tunnusti taidekritiikin olleen vaalipuhetta.
"Postmodernin tekotaiteen" kritisointi perussuomalaisten vaaliohjelmassa viime eduskuntavaalien alla oli vaalitaktinen kikka, jolla haluttiin ärsyttää tosikoita.
"Se oli tietoinen provo. Tiedettiin, että rääkäisy tulee", sanoi perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini. - httpsnag.gyAUoQX.jpg
Eikö näitä kannattaisi koota jonnekin 25 vuotias ukkeli häärää alaikäisten kimpussa polttaa ja murhaa lopuksi
http://snag.gy/AUoQX.jpg
http://www.mitavittua.fi/2015/02/04/turkulainen-somali-hapaisee-porissa-tapetun-tyton-muistoa/
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13419613
KUVAT MURHAAJASTA
3.2.2015 14:13
VÄHÄN EPÄSELVÄ! http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015020319137978_uu.shtml
PAREMPI! http://i.imgur.com/egiYlb5.jpg
cherkki
3.2.2015 15:47
http://www.mitavittua.fi/2015/02/03/tapettu-porilainen-jonna-mannisto-erosi-iranilais-taustaisesta-miehesta/
ja fb profili
https://www.facebook.com/ramin.sy/photos- En-persu-igen
Ai, en tiennytkään että se murhaaja oli persu! Eihän sinulla mitään muutakaan syytä voi olla laittaa tuota linkkisekamelskaasi juuri persujen sivulle?
- Siittä_on_kysymys
Hyviä vitsejä tyyliin "postmoderni tekotaide kiellettävä" on niin vaikea keksiä. Lisäksi hyrräpuolueen pitää pitkittää vaaliohjelman julkaisua niin, että voidaan maksimoida kannatus. Ja sitten ovat vielä ideavarkaat, jotka vain kyttäävät lisätäkseen omiin ohjelmiinsa ehdotuksen Itämeren nimen muuttamisesta ja muut persuneroudet.
- kebu
Maailmanparannus- ja EU-linja on hyvin selkeä, vaikka osalla puolueväestä on kovempi EU-linja (markka takaisin). Ympäristökustannuksia ja byrokratiaakin haluavat perkeleet eliminoida. Sipilän linjasta tulee mieleen, että keskiolut pitää ottaa pois kaupoista. Ilmeisesti hän haluaa myös leikata talouden etelä-eurooppalaiseen tilaan ja lisätä maahanmuuttoa kehitysmaista. https://www.suomenuutiset.fi/suomen-laskennallinen-tappio-kreikan-tukilainoista-25-miljardia/
- Vaikea_arvata
Joo-o, olkinuket tästä enää puuttuivatkin. Missähän puolueessa muuten on eniten keskioluen suurkuluttajia?
- Luuraillen
Jos pitäisi julkaista selkeä vaaliohjelma, liian moni huomaisi, että persut ovat vain antaneet ymmärtää olevansa kulloisenkin kannattajaehdokkaan kanssa samaa mieltä kaikesta. Mielikuva tärveltyy. Koettakaa nyt ymmärtää, etteihän se mitenkään käy päinsä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest595617Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois
Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul944935Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden3433954Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen
haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota1403262Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota
Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma472739- 252088
Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed1142031Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"
"– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri101907- 2481862
Pyydän anteeksi etten osannut ratkaista
Mitään muuta kuin lähtemällä. Et oikein tullut vastaan etkä kuunnellut. Tuntui että minun piti koittaa sopia ja sovitell801829