Viro noudattaa lakeja tiukasti,eihän kriisiä oliskaan jos kaikki tekis näin.Viro ottanut säilöön Suomeen yrittäneitä Irakilaisia.
Muutenkin Viro ilmoittanut heti ottavansa poikkeustilalait käyttöön mikäli paklaisia alkaa tulvia maahan.
Erittäin luetettavia ja jämptejä rajanaapureja nämä Virolaiset toisin kuin Ruotsi.
Viro vanginnut Suomeen yrittäneitä irakilaisia
12
73
Vastaukset
- Tollot
Ottakaa Sipilä , Orpo ja muut päättäjät mallia VIROSTA. Viro noudattaa säädettyjä lakeja niinkuin kuuluukin. Eipähän Irakin sotilas karkurit pääse hillumaan ja mieltään osoittamaan Virossa!!!
Suomen suvakit itkee , voi hellanlettas kun on teillä karkuteillä ollut vaikeaa, ei ole ollut rahaa maksaa salakuljettajille kymmeniä tuhansia euroja, ei ole älypuhelimeita joilla saa yhteyden eri puolilla toimiviin yhdyshenkilöihin joilta saa viimeisimmät "kusetus"vinkit Suomalais tollojen vedätyksen !!- eestimafia.vittuun
Opettele suomea, ryssän siirtomaan pelle.
- mistärahat
eestimafia.vittuun kirjoitti:
Opettele suomea, ryssän siirtomaan pelle.
Taas näkee kuinka ala-arvoista tekstiä nämä suvakit kirjoittavat.
Eivät pysty perustelemaan koskaan väitteitään maahantunkeutujista.
Odotan edelleenkin suvakeilta vastausta, millä rahalla tämä harkitsematon maahanmuutto rahoitetaan niin, että se heikentäisi mahdollisimman vähän
kantasuomalaisten hyvinvointia. Voisiko joku suvakki vastata vihdoinkin? - Oot-aivoton-apina
eestimafia.vittuun kirjoitti:
Opettele suomea, ryssän siirtomaan pelle.
Loppuu se sullaki se raivoaminen kun kohta tuet laskee kun budjetti losahtaa miinukselle ja pahemman kerran. Sitten mietit, että taisin kusta omiin muroihin kun johonkin yhteiskunnan varoista kustannettavalle palvelulle tulee tarvetta.
- MoukariManne
Nimim.Tollot, ota sinä viherhinuri somalin kulli pois kuppaisesta perseestäsi kun kirjoitat viestejä muille.
- kaukonenmanu
Virolaisilla on jämäkkä ote maahansa eivät mitään turhia viherpiipertäjiä..
- Jaa_miksi_vanginnut
Eihän pakolaisia saa vangita, eivät he ole vankeja, vaan turvapaikan hakijoita.
Samalla tavalla Viro joutuu tutkimaan asian ja tekemään päätöksen turvapaikasta.- HyväViro
Silloin kun maahan tullaan ilman asianmukaisia papereita eikä haeta turvapaikkaa, on oikein , että tällaiset maahantunkeutujat otetaan kiinni ja laitetaan suljettuun alueeseen,koska muussa tapauksessa he katoaisivat maan alle ja näin maahan voisi pesiytyä vaikka minkalainen terroriarmeija, kutenSuomessa varmaan jo on. Tämä irakilainen perhe ei halunnut hakea turvapaikkaa Virosta, joten he eivät ole turvapaikanhakijoita. Viro noudattaa Dublinin sopimusta ja toimii kuten kunnon EUmaan kuuluukin. Meillä Suomessa taas rikotaan Dublinin sopimusta ja Dublinin sopimuksen rikkomisesta on vastuussa Sipilä ja Orpo.
HyväViro kirjoitti:
Silloin kun maahan tullaan ilman asianmukaisia papereita eikä haeta turvapaikkaa, on oikein , että tällaiset maahantunkeutujat otetaan kiinni ja laitetaan suljettuun alueeseen,koska muussa tapauksessa he katoaisivat maan alle ja näin maahan voisi pesiytyä vaikka minkalainen terroriarmeija, kutenSuomessa varmaan jo on. Tämä irakilainen perhe ei halunnut hakea turvapaikkaa Virosta, joten he eivät ole turvapaikanhakijoita. Viro noudattaa Dublinin sopimusta ja toimii kuten kunnon EUmaan kuuluukin. Meillä Suomessa taas rikotaan Dublinin sopimusta ja Dublinin sopimuksen rikkomisesta on vastuussa Sipilä ja Orpo.
Mikään Dublinin sopimus ei määrää, mistä valtiosta turvapaikkaa on haettava. Itse asiassa Viro rikkoo dublinin sopimusta. Sopimuksen mukaan ketään ei saisi ottaa säilöön vain sen perusteella, että hakee suojelua.
- hyväjämäkät-virolaiset
Tosi on näin tuon jutun ja hämmästelin miten jämäkästi Virolaiset suhtautuu tuljioihin.He vaativat,että asiakirjat pitää olla kunnossa ja hakea sieltä turvapaikkaa.
Sehän on tarkoituskin,että ensimmäisessä turvallisessa maassa tämä tehdään.Turhaa meille on tehdä ohjelmaa,että täällä itketään perään.Tuo oli tedettävä ja miksi lähtivät jakautumaan on hyvä kysymys.
Virolla on melkoinen menneisyys lähi ajoilta.Osaa ymmärtää sen jälkeen miten on meneteltävä,että päästään oikeaan lopputulokseen. - Mutahuuli
Oikea asenne Virolaisilla.
- saavangita
jos tunkeutuu luvatta maahan eikä ole mitään papereita, niin herää epäily että kyseessä ei ole hyvin aikomuksin tuleva henkilö. Pitää ottaa kuulusteluun.
Ennen ja kuulustelun välissä täytyy pitää vangittuna , ettei pääse livohkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä14511292Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on15710381- 278063
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h2056639Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.555808- 935325
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1584503Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai314296Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas814152Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1403698