Kas kas, sattuma on ihmistä älykkäämpi rakentelija

Jyrivtseravetserom

http://summa.talentum.fi/article/tt/sudenkorennon-siivet-eivat-kantaneet-yli-miljoona-euroa-katosi-ilmaan/234381

On se vaan kummallista että sattuma-evoluutio se on niin maan uskomattoman hyvä ja taitava rakentelija ettei ihminen ole kyennyt suuressa viisaudessaan edes yhtä sudenkorentoa matkimaan.

Ja kun koko luomakunta on täynnä rakenteita joita ihminen vain hyvin kömpelösti kykenee jäljittelemään onkin selvää että evoluutio-sattuma-luonnonvalinta on jumalattoman älykäs, ellei suorastaan ylinerokas, vai mitä?

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ateistien ja evolutionistien uskomukset, että atomien sattumanvaraiset törmäilyt ovat kehittäneet luonnon monimuotoisuuden ja monimutkaiset mekanismit johtavat heidät itsensä umpikujaan, koska silloin he itsekin olisivat sattumasarjojen tulosta.

      Kemisti J.B.S. Haldane huomautti jo kauan sitten: "Jos mieleni ajatukset ovat vain atomien liikettä aivoissani ja aivot vain mekanismi, jonka ovat tuottaneet järjettömät, ohjaamattomat tapahtumasarjat, miksi minun pitäisi uskoa mitään, mitä aivot kertovat minulle - edes sitä, että ne koostuvat atomeista? Mitä syitä meillä varsinkaan on uskoa, että naturalismi on totta? Uusateistien ohjaamaton evoluutio louhii siis maata heidän naturalisminsa alta." (kirjasta: John C. Lennox: "Tähtäimessä Jumala" 2014, sivu 72)

      • tieteenharrastaja

        Ohjaamaton (ilman luonnonlakeja ja valintaa toimiva) evoluutio on kreationistien olkiukko:

        "Uusateistien ohjaamaton evoluutio louhii siis maata heidän naturalisminsa alta." (kirjasta: John C. Lennox: "Tähtäimessä Jumala" 2014, sivu 72)"

        Ei siis mikään uusateistien keksintö.


    • Kyllähän ihminen on myös onnistuneesti jäljitellyt luontoa, minkä Ikaroksen tarina todistaa. Vahva silminnäkijän todistukseen perustuva kertomus on sieltä ammoisilta ajoilta, jolloin taikuus oli vahvaa ja totta, kuten joku lyyrikko jossain laulussa todistaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      66
      7434
    2. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      238
      6297
    3. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      83
      4602
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      108
      3822
    5. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      67
      3076
    6. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      74
      2976
    7. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      127
      2662
    8. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      34
      2108
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      62
      1947
    10. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      257
      1873
    Aihe