Kristinusko kieltää uskonnonvapauden

un_cognag_homme

Tietääkseni Raamatussa ei ole yhtäkään kohtaa, joka hyväksyisi muun uskonnon kuin Jahven palvomisen tai uskonnottomuuden.
Koraanissa sen sijaan muslimia kehotetaan hyväksymään muut uskonnot ja sekin, ettei usko mihinkään. On siellä paljon muutakin, mutta tällaista myös, joten turha vinkua siitä muusta tässä yhteydessä.
En ole kummankaan teoksen asiantuntija, joten toivon Raamatun osalta erehtyneeni ja haluaisinkin kuulla Raamatusta edes yhden kohdan, joka tukee uskonnonvapauden ajatusta.

30

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aasiijaantumtija

      Totta on että et ole asiantuntija.

      • KysynVaan-76

        No kun sinä taas ilmeisesti olet niin voisitko kertoa vastauksen aloittajan kysymykseen?


      • no.worries

        Ilmeisesti et myöskään sinä, kun et voinut aloittajalle tarjota sitä hänen kaipaamaansa yhtä kohtaa Raamatusta, joka tukee uskonvapautta.


      • KysynVaan-76
        no.worries kirjoitti:

        Ilmeisesti et myöskään sinä, kun et voinut aloittajalle tarjota sitä hänen kaipaamaansa yhtä kohtaa Raamatusta, joka tukee uskonvapautta.

        En edes ole väittänyt että sellaisen kohdan tietäisin. Mutta tästä kiertelystä ja kaartelusta voinee jo tehdä sen johtopäätöksen että Raamatusta ei löydy mitään kohtaa joka tukisi uskonnonvapautta.


      • alilgaattori

        Raamatussa sanotaan, ettei pelastusta ole muussa kuin Jeesuksen nimessä. Ei siellä kuitenkaan ketään pakoteta uskomaan Jeesukseen. Jeesuskin sanoi aina: "Jos joku t a h t o o, niin seuratkoon minua". Uskovaisia kyllä kehotetaan kunnioittamaan muita. Esimerkiksi tässä kohdassa: "Kunnioittakaa kaikkia, rakastakaa veljiä, peljätkää Jumalaa, kunnioittakaa kuningasta". (1 Pietari 2:17)


    • Koraanissa on kyllä selvät käskyt toisuskoisten tappamiseen, alistamiseen ja väijymiseen. Taisi olla, että joidenkin "pyhien kuukausien" aikana saa tehdä jopa kauppoja muiden kanssa, mutta niiden kuukausien päätyttyä kaupat purkautuvat ja taas saa tappaa! "Jee!"

      • aasiijaantumtija

        Tässä sinulle KysynVaan-76
        Hieman esimakua


      • unfree-willie

        Koraania tulkitaan ihan samalla tavalla, kuin Raamattua. Jokainen löytää mieleisensä tulkinnan.



      • tulkki
        unfree-willie kirjoitti:

        Koraania tulkitaan ihan samalla tavalla, kuin Raamattua. Jokainen löytää mieleisensä tulkinnan.

        Molempia voi tulkita myös oikealla tavalla. Tässä Koraanin "tulkintaa"
        http://paula1.com/Islam.htm


      • no.worries
        aasiijaantumtija kirjoitti:

        Tässä sinulle KysynVaan-76
        Hieman esimakua

        Esimakua mistä? Sinulta kysyttiin Raamatusta eikä Koraanista. Älä kiertele ja hämää!


      • aasiijaantumtija
        no.worries kirjoitti:

        Esimakua mistä? Sinulta kysyttiin Raamatusta eikä Koraanista. Älä kiertele ja hämää!

        No vastaampa sinulle ettei raamatun ole tarkoituskaan ohjata ihmisiä muihin uskontoihin. Tämä siksi että on vain yksi tie iankaikkiseen elämään ja se on Jeesus Kristus. Jos raamattu kehoittaisi palvomaan epäjumalia niin silloinhan Jeesuksen pelastustyö olisi turha sillä Hän tarjoaa kaikille taivaspaikkaa. Ikävä kyllä kaikki eivät siitä välitä.


      • NäinMeillä
        aasiijaantumtija kirjoitti:

        No vastaampa sinulle ettei raamatun ole tarkoituskaan ohjata ihmisiä muihin uskontoihin. Tämä siksi että on vain yksi tie iankaikkiseen elämään ja se on Jeesus Kristus. Jos raamattu kehoittaisi palvomaan epäjumalia niin silloinhan Jeesuksen pelastustyö olisi turha sillä Hän tarjoaa kaikille taivaspaikkaa. Ikävä kyllä kaikki eivät siitä välitä.

        "No vastaampa sinulle ettei raamatun ole tarkoituskaan ohjata ihmisiä muihin uskontoihin."

        Kyse ei ole siitä että ketään ohjattaisiin mihinkään vaan siitä että ihmiset saisivat säilyttää sen uskonnon (tai uskonnottomuuden) joka heillä jo on.
        Asiahan ei ole ongelma jos katsomme että Raamatun opetukset ja määräykset ovat vain niitä varten jotka Raamattuun ja kristinuskoon uskovat. Mutta ongelmia tulee heti silloin kun Raamattua halutaan pitää yhteiskuntaa ohjaavana teoksena jonka opetuksia aletaan siirtää koko yhteiskuntaa koskeviksi säännöiksi. Silloin kysymys siitä, salliiko Raamattu uskonnonvapauden, alkaa olla hyvin relevantti.
        Ja Raamatun käyttämisestä yhteiskunnallisten päätöksien ohjenuorana ei tarvitse kauhean kaukaa hakea. Sukupuolineutraalin avioliittolain käsittelyn yhteydessä olemme jo nähneet miten usein halutaan Raamattuun tarttua kun tehdään ihan kaikkia ihmisiä koskevia päätöksi.


      • "Asiahan ei ole ongelma jos katsomme että Raamatun opetukset ja määräykset ovat vain niitä varten jotka Raamattuun ja kristinuskoon uskovat."
        Itse asiassa on se sittenkin ongelma, ottaen huomioon ne käskyt mitkä koskevat "vääräuskoisten" käsittelyä. Tai lasten kurittamista yms... : /


    • Herätyys

      Ei Raamatun UT, kaikille hyväksi Oikein elämisen ja toimimisen / vaikuttamisen opetukset ja ohjeet, vaadi ketään elämään Raamatun UT mukaisesti / Kristillisesti. Mutta Kristittyjen kuuluu varoittaa ja valistaa kaikkia ihmisiä, siitä kaikille hyväksi Jumalan Sanan (Raamatun UT) vastaisesti elämän, touhujen ja politiikan SYYSTÄ (kaikki vääryys ja pahuus) pahaksi / kärsimyksiksi, ja valtaviksi turhiksi menetyksiksi ja sodiksi, ym. muiksi vitsauksiksi, onnettomuuksiksi ja pahoiksi sairauksiksi raskaista seuraamuksista, jossa tulee myös valtavasti jopa yllättäen, ennalta aavistamatta ennenaikaisesti kuoleman uhreja. Niistä syystä pahaksi / kärsimyksiksi seuraamus asioista ja tapahtumistahan tiedostusvälineet kautta maailman,m ihan päivittäin useista erilaisista uutisoi

      Jeesuksen nimessä... muituttaen ja valistaen. vähäinen, Totuudessa pysyvä ja mukaisesti elävä ja toimiva palvelijansa ja seuraajansa.

    • kieltoislamille

      Ihan sama, mitä Raamatussa sanotaan uskovapaudesta. Ei kristityt elä orjamaisesti keskiaikaisten sääntöjen ja riittien mukaista paimentolaiselämää, kuten koraanikansa. Liberaalissa (kristityssä!) Euroopassa vallitsee uskonvapaus. Nyt kuitenkin sietäisi harkita kieltoa islamille, koska tämä aiheuttaa masssiivisia ikävyyksiä tänne kampeavien koraanikulttuurin mukaan elävien seurauksena. Sveitsissä joku kanttooni jo ryhdikkäästi kieltää burkhan ja niqabin paitsi naista alistavana, myös mahdollisena terroristin lymyasuna.

      • todellisuudentajua

        On aika eri asia kieltää jonkun vaatekappaleen käyttö kuin koko uskonto. Näille tänne tuleville pitää valistaa Suomen tavoista ja läinsäädännöstä sekä niiden vaikutuksesta islamin harjoittamiseen tässä maassa.


    • Satukirjat

      Ja Suomessa pitäisi valistaa kristinuskovaisia ettei heidän mielikuvituskirjaan perustuvilla uskomuksillaan säädetä lakeja tässä maassa eikä niitä tule sotkea politiikkaan.

    • Mikko.A

      Miksi Raamattu ohjaisi uskon vapauteen, jos vain usko Jumalan poikaan pelastaa?

      • Jos minä hyväksyn hindulaisuuden harjoittamisen enkä halua siitä rangaista, se ei todellakaan tarkoita että ohjaisin ketään harjoittamaan hindulaisuutta. Raamatun linja taas on ankara rangaistus muusta kuin Israelin Jumalan palvonnasta.
        Tosiaan kumma että lahkokristityt pitävät uskonnonvapautta nykyään hyvin tärkeänä, vaikka heidän jumalansa sana ei ajatusta hyväksy alkuunkaan.


    • Te saastaiset - jos Jahve on Jumala seuratkaa Häntä / jos Baal on jumala seuratkaa häntä.Tehkää parannus ,sillä muutoin ette tule Korkeinta näkemään Hänen kunniaansa.

      • pertsapaskaa

        Sinä Pertsa saastaläjä työnnä pääsi perseeseesi! Sekouskis!


    • Jos ihminen katsoo vanhan Testamentin hirmutekoja ja vertaa niitä Koraanin tappokehoituksiin niin silloin on viisasta pysyä kummastakin uskonnosta niin kaukana kuin mahdollista.

      • Jepu jee, kuten Anssi Kukkonen sanoisi.


      • Haudantakaa
        RepeRuutikallo kirjoitti:

        Jepu jee, kuten Anssi Kukkonen sanoisi.

        Kuka on Anssi Kukkonen?


      • Haudantakaa kirjoitti:

        Kuka on Anssi Kukkonen?

        Jos olet kaunis nainen, voisin joskus opettaa sinut käyttämään Googlea. Tietysti ilman taka-ajatuksia, sillä olen naimisissa.


    • Muhamatin_Ulkohuussit

      - Siinä tapauksessa kristityt toimivat kristinuskon ja Raamatun vastaisesti.
      Suomessa ja koko kristityssä euroopassa vallitsee uskonnonvapaus, jota muu-uskoiset huuhaat käyttävät häikäilemättömästi hyväkseen.

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Islam_Suomessa

      Suomessa toimii muutamia kymmeniä islamilaisia yhdyskuntia.

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Moskeija

      Moskeijat Suomessa

      Järvenpään moskeija Järvenpäässä on Suomen ainoa varta vasten moskeijaksi rakennettu moskeija. Se ovat rakentaaneet tataarit 1940-luvun alkupuolella.[1] Puiseen moskeijaan kuuluu myös pieni minareetti, josta ei kuitenkaan ole saanut kuuluttaa rukouskutsuja.[2] Pienempiä muslimien rukoushuoneita on Suomessa noin 60–80 useita tiloissa, jotka on tarkoitettu alun perin muuta käyttöä varten, muun muassa Helsingissä kahdeksan.[3][4] Pääkaupunkiseudulla rukoushuoneita on noin 30.[4] Islamilaisen neuvoston varapuheenjohtaja Pia Jardi on esittänyt toiveen, ettei näistä rukoushuoneista käytettäisi nimitystä ”moskeija”.[1]

      Useat moskeijahankkeet ovat kaatuneet rahoituksen puutteeseen. Muualla Euroopassa moskeijat ovat saaneet merkittävää rahoitusta muslimimaista.[5]

      Helsingin moskeijan arkkitehtikilpailu käynnistyi 2015. Paikkaa ei ole vielä valittu, mutta vaihtoehtona on Hanasaari. Hanketta johtaa Suomen islamilainen neuvosto. Moskeijan yhteyteen tulee monitoimikeskus.[3]

      Ulkohuusseillekin tarvitaan rakennusluvat kristinuskoisessa Suomessa.

      - Aloittaja on täysin pihalla. Ei millään pahalla.

      http://apajilla.blogspot.se/2010/03/tarina-sammakosta-ja-skorpionista.html
      Tarina sammakosta ja skorpionista

    • Muhamatin_Ulkohuussit
      • ei.noin

        Koraani on muhamedin väännös Toorasta. UT on jatkoa Tooralle.


    • kerty

      Raamatun ja siis Uuden Testamentin julistukset kuuluvat vain kristityille ja Kristnuskoon! Mutta "Ulkopuolella olevat tuomitsee Jumala!" Raamattu
      Ulkopuolella on esimerkiksi muhamettilaiset, hindut, budhalaiset, jumalattomat, kommunistit, ateistit . Ja Jumala ei väkisin pakota heitä kääntymään krisityiksi, mutta on kehoittanut "kaikkia ihmisiä kaikkialla tekemään parannuksen ja uskomaan synnit anteeksi Jeesuksen nimesssä!" Apostoli Paavalin saarnan mukaan Apostolien teoissa!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      191
      1264
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      122
      1118
    3. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      840
    4. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      48
      834
    5. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      770
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      50
      705
    7. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      33
      682
    8. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      60
      679
    9. Nainen, mitä ajattelet minusta?

      Mitä tuntemuksia saan aikaan sinussa? :/
      Ikävä
      52
      647
    10. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      50
      645
    Aihe