http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1451360763892.html
On lottovoitto maahantunkeutua Suomeen
Romuautoilla täyshoitoon Suomeen
16
64
Vastaukset
- Suomen_viranomaisille
nauretaan ympäri maailmaa.
- rellestäjät
Hätä kyllä keinot keksii
Nyt pitää perustaa romujen murskaus pisteitä rajalle noita romuautoja varten.
Kuka kerkiää saada starttirahaa tuolle yritykselle ? Että silleen.
- palautetaanvenäjälle
Venäjältä tulleet pakolaiset ovat saaneet kaikki suoraan sen käännytyspäätöksen koska heillä on jo ollut turvallinen maa missä olla. Romuautolla tuleminen ei muuta sitä, että niille jokaiselle tulijalle annetaan kielteinen turvapaikkapäätös ja palautetaan Venäjälle.
- kauanko_saavat_olla
Mutta saavatko he sitä ennen majailla Suomessa täysihoidossa vuoden ja ehkä hävitä sieltä jonnekin sinä aikana (pientä keikkaa)? Vai voiko heidät pikakäännyttää esim. jo puolessa vuodessa tai jopa muutamassa kuukaudessa?
Vuonna 2014 saapui 295 venäläistä turvapaikanhakijaa. Kielteisen päätöksen sai 171. Venäläiset olivat toiseksi suurin turvapaikanhakijaryhmä Irakin jälkeen. Tänä vuonna hakijoita marraskuun loppuun mennessä on ollut 166.
- kahdeksanpäivää
kauanko_saavat_olla kirjoitti:
Mutta saavatko he sitä ennen majailla Suomessa täysihoidossa vuoden ja ehkä hävitä sieltä jonnekin sinä aikana (pientä keikkaa)? Vai voiko heidät pikakäännyttää esim. jo puolessa vuodessa tai jopa muutamassa kuukaudessa?
Nopeimmillaan Venäjältä tullut pakolainen palautetaan 8 päivässä takaisin nopeutetun karkoitusmenettelyn avulla.
- ammutaan_apinat
banaanit säästyy älykkäämmille.
- takaisin_vaan
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1451360749593.html
"Rajavartiosto: Emme yrittäneetkään peitellä pyöräkiellon oikeaa pääsyytä – ”Kyllä harmittaa”"
"Venäjältä tulleille jo yli 50 kielteistä päätöstä
Maahanmuuttovirasto käsittelee Venäjältä Suomeen tulleiden turvapaikanhakijoiden anomuksia parhaillaan niin sanotussa nopeutetussa menettelyssä.
Venäjältä tulleiden turvapaikanhakijoiden hakemuksista 48 on jo todettu ilmeisen perusteettomiksi, mikä tarkoittaa sitä, että hakijat voidaan käännyttää pois maasta kahdeksan päivän kuluttua siitä, kun he ovat saaneet tiedon kielteisestä päätöksestä. Heille määrätään samassa yhteydessä myös maahantulokielto Schengen-alueelle.
Seitsemän Venäjältä tullutta turvapaikanhakijaa on puolestaan saanut niin sanotun normaalin kielteisen päätöksen, eli heidän poistamisensa Suomesta on mahdollista vasta pidemmän toimeenpano- ja valitusmenettelyn jälkeen.
Suomi pyrkii palauttamaan Venäjän kautta tulleet ensisijaisesti Venäjälle, sillä useilla hakijoilla on ollut Venäjälle voimassa oleva viisumi tai oleskelulupa. Poliisihallituksen mukaan Venäjä on myös ottanut takaisin palautettavia henkilöitä vastaan ilman ongelmia." - Nyt_tarkkana
Eräs pikku juttu tuossa autolla tulossa. Jos paperiton henkilö ajaa auton yli rajan suomen puolelle syyllistyy hän ajo-oikeudetta ajoon ja siitä on tultava sama rangaistus kuin suomalaisellekkin. Ellei tule on välittömästi tehtävä valitus euroopan ihmisoikeus komissiolle, miksi suomen viranomaiset syyllisty syrjintään suomalaisia kohtaan, Ja jos näistä ei ole tehty rangaistusvaatimusta, niin mitään sakkoja ei kannata suomalaistenkaan maksaa, koska ne kumoutuvat ihmisoikeuskomissiossa.
- kuinka_pulma_ratkaistaan
Ja entä jos koko auto on täynnä 14-vuotiaiksi tekeytyviä irakilaisia?
- 10-2
Vedähän vähän henkeä, ettet tukehdu räkään. Kun Suomen puolella tarkastetaan auton kunto, niin kyllä sama tehdään myös kuljettajalle. Ei tänne kännissä, eikä ilman kortti rangaistuksetta autolla tulla.
- mahdoton_yhtälö
Luulisi, että eläminen muiden piikkiin halveksittuna, ikuisesti työttömänä luuserina ei kiinnostaisi. Puskissa kyykkiminen näin talvella syö miestä ja uhkana myös isänmaallisten partiot. Pienet sukuelimet omaavilla kamelin taluttajilla ei suurta toivoa isoisiin vehkeisiin tottuneille suomalaisten blondien suhteen.
- lastenleikkiä
Miten vitussa 14-vuotiaat paperittomat ajelevat autoilla Suomeen?
- Jarihervo
Ympäristöonglma nuo romuautotja ne lisääntyy hurjaa vauhtia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j492318- 262173
Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.271535Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!161484- 1241417
- 191083
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71974Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut117944Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad89944Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333883