Rasismi aiotaan kriminalisoida. Se olisi hyvä. Allekirjoitukset tänne:
http://www.rasismirikoslakiin.fi/
Nimi alle lakimuutosta varten!
54
413
Vastaukset
- 1810
Ensimmäiseksi voisi poistaa Rasmus-viha- ja rasimisivuston. Sen jälkeen voidaan ajatella jatkoa. Tosin viherpunikkialoitteisiin en nimeäni laita senkään jälkeen.
- tyhmä.se.on
Niin kuka sitä omaa oksaansa sahaisi,ei persukaan niin tyhmä ole
- ysipluskuus
Kyllähän persu on aivan uskomattoman tyhmä. Ei se kykene tätäkään asiaa käsittämään.
- mene_ja_tiedä
tyhmä.se.on kirjoitti:
Niin kuka sitä omaa oksaansa sahaisi,ei persukaan niin tyhmä ole
Tyhmää tai viisasta,mutta en minäkään viherpunikkien listoilla aio nimeänä häpäistä.
Toisekseen milläpä lailla te islamistien rasismin meitä valkoisia suomalaisia kohtaan kuvittelette lopettavanne.Tai ehkä sitä ei mielestänne tarvikkaan lopettaa ? - ensin.venkoillaan.ja
Persun mielestä maailmasta pitää poistaa kaikki muut epäkohdat ennen kuin hän Itse voi ajatellakaan rakkaasta rasismistaan luopumista...
- rasisti_
Jokainen, joka on eri mieltä kanssani mistä tahansa asiasta, on rasisti. Eikö se jotenkin näin mene viherpunahörhöjen mielestä?
- tyhmä.se.on
Sinä näet aina viherpunahörhön siinä joka on eri mieltä kanssasi.Kuviteletko tosiaan että muut kuin viherpunahörhöt siunaavat nämä mölinät mitä esim mitä vittua sivuilla on.
- vastaa_kysymykseen_toope
tyhmä.se.on kirjoitti:
Sinä näet aina viherpunahörhön siinä joka on eri mieltä kanssasi.Kuviteletko tosiaan että muut kuin viherpunahörhöt siunaavat nämä mölinät mitä esim mitä vittua sivuilla on.
Sinä kuitenkin ilmeisesti siunaat esimerkiksi Mellunmäen moskeijan pääakitaattorin lausunnon suorassa TV lähetyksessä," että homot pitää tappaa" ?
Oliskohan tuo sitä vihapuhetta kansanryhmää vastaan ???? - go.persu.go
Persu haluaa vain ylläpitää omaa rasistisuuttaan ja levittää sitä aina edelleenkin yhteiskuntaan. Toimintansa perustelemiseksi persu osoittelee sitten joidenkin marginaaliryhmien ahdasmielisyyksiin ja suvaitsemattomuuksiin, joita toisaalta esittää (muka) vastustavansa "maahanmuuttokritiikkeineen" (lue: rasismeineen).
"Kun noikin, niin mekin."
Näinkö Suomesta tulee persun mielestä hyvä maa asua? "Kritisoidaan" muka islamilaista fundamentalismia, mutta samalla perustellaan omaa toimintaa sen matkimisella.
Mitä jos rikollisten toimintaa perusteltaisiin yhteiskunnassa samoin kuin persut omaansa: "Kun noi, niin mekin"?
Miten voi ylipäätään olla toiminnassaan noin umpikieron kaksinaamainen ja lyhytnäköisen tyhmä yhtä aikaa?
- ässämulkut
Poistetaan ekaksi eläkeläisten sorto!
- eipä.saivarrella
Ja mitäs sitä ennen "ekaksi" poistetaan, ettei tarvitse ryhtyä mihinkään? Kun ette tuotakaan tietenkään saa valtaan päästyänne aikaan, sinne päinkään...
Pysykää aiheessa, tekopyhät paskat.
- pSS-rrrastiroikaleet2016
PS rasistiroikaleet eivät hermostu mistään muusta niin kovin kuin siitä, jos heidän umpirasistisia öyhötyksiään vähänkin arvostelee.
- Hallaahonäänestäjä45
16 000 lukukertaa
http://mvlehti.net/2016/08/02/ylen-toimittaja-tekee-rikosilmoituksen-rasmus-ryhmasta/
Pertti Rönkkö Vapaa kirjeenvaihtaja ja monimediatoimittaja Mistähän Facebookissa olevan Rasmus-sivuston viha kumpuaa. Faktat ja toisenlaiset näkemykset tuntuvat olevan siellä kuin tulta ja tappuraa. Yli 1,5 miljoonaa ulkomaalaista saa sosiaaliapua Saksassa. Määrä on 26% kaikista sosiaaliavun saajista
http://www.uusimaa.fi/blogi/418301-meita-kalvaa-arvokato Arvokeskustelu ja arvojen kunnioittaminen kuuluvat yhteiskunnan perustaan. Maahanmuuttajilla näyttää olevan paljon arvoja, joista he eivät jousta ja he eivät salli niiden väheksymistä. Sen sijaan kantaväestö joustaa, suvaitsee ja pyrkii sopeutumaan. Pakolaiskriisin shokin jälkeen on arvioitava, mistä arvoista suomalaiset eivät luovu.
18 000 lukukertaa
MURHAAJA voi olla rasisti? Murhaaja ON SIIS SUOMEN KANSALAINEN ELI EI OLE KANTASUOMALAINEN?
http://mvlehti.net/2016/08/01/25-vuotiaan-suomen-kansalaisen-epaillaan-puukottaneen-86-vuotiaan-vanhuksen-hengilta/
MV-LEHDEN PITÄISI VAATIA SISÄISTÄ TUTKIMUSTA RIKOSTARKASTAJAN TOIMEKSIANTAJISTA JA MOTIIVEISTA TÄMÄN ESITTÄESSÄ SANANVAPAUTEEN VAIKUTTAVIA TOIMENPITEITÄ JA JULISTAA SAMALLA TUTKINNAN SALAISEKSI
11 000 lukukertaa
http://mvlehti.net/2016/08/01/paivan-video-rikostarkastaja-harri-saaristolan-hyokkays-mv-lehtea-vastaan
MEDIA KIRJOITTELEE VETELÄÄ ENNALTA-ARVATTAVAA UUTISOINTIA - NOSTAA PALKKAA JA PÄÄASIASSA KOPIOI ULKOMAILTA - MUTTA VAPISEE NYT KANSAN MV-LEHDEN EDESSÄ
MV on erikoistunut julkaisemaan oikeita uutisia yksityiskohtaisesti ja viittein, sellaisia uutisia, joita valtavalhemedia ei suostu julkaisemaan. Tällöin MV:ssä korostuu myös ulkomaalaisista, heidän tekemistään rikoksista ja virkamiesten virheistä kertovat sensuroimattomat tiedot, JOITA KANSAN ON TÄRKEÄ TIETÄÄ, koska ne vaikuttavat kansalaisten elämään ja henkilökohtaiseen turvallisuuteen
SEN SIJAAN VALTAVALHEMEDIAN TÄRKEIN TEHTÄVÄ EI OLE UUTISET, vaan oman ideologisen legendan kertominen ja sumutus, ja nyt sitten HYÖKKÄYS MV-LEHTEÄ VASTAAN, JOTTA UUTISET KATOAISIVAT JA MUUTTUISIVAT ENNALTA ARVATTAVIKSI PROPAGANDALÄSSYIKSI
19 000 lukukertaa, massiivinen hyökkäys kansan MV-lehteä vastaan
http://mvlehti.net/2016/07/28/paivan-kuva-suomen-valtamedia-uutisoi/
HYÖKKÄYKSESTÄ TULIKIN JULKINEN HYÖKKÄYS KANSAN MEDIAA VASTAAN
12 000 lukukertaa http://mvlehti.net/2016/07/29/blogi-mita-vittua/
Suorapuheinen, vallanpitäjiä kumartamaton ja kritisoiva julkaisu luonnollisesti joutuu valtion hampaisiin. Suomen poliisi on nyt lähettänyt Helsingin käräjäoikeudelle vaatimuksen MV-lehden sulkemiseksi. Vaatimus on tarkoitus käsitellä MV-lehteä ja muita asianosaisia kuulematta ja kiireisenä. Oikeus tulla kuulluksi itseään koskevassa tuomioistuinkäsittelyssä on myös Yhdistyneitten Kansakuntien ihmisoikeusjulistuksessa, jonka Suomikin on hyväksynyt.
Valtavalhemedia huijaa ja hyökkää MV-lehden kimppuun, vastaava poliisi piilottelee jossain perunakuopassa, kuulemma
"STT ei tavoittanut asiasta vastaavaa poliisia kommentoimaan asiaa"
25 000 lukukertaa
http://mvlehti.net/2016/06/26/valtamedian-eparehellisyys-paljastettu-talla-kertaa-iltasanomat-vaarensi-kyselynsa-tuloksen/
EIKÖ tämän jälkeen OLE IHMEELLISTÄ, ETTÄ POLIISILLA ON TAPANA VUODATTAA
HALVENTAVIA NÄKEMYKSIÄ JOISTAIN HENKILÖISTÄ TAI INSTITUUTIOISTA KUTEN LEHDESTÄ ETTÄ LEHTI TMS.
ON LAKKAUTETTAVA -vaatimuksista
JA SAMALLA RÖYHKEÄSTI ESITTÄÄ,
ETTÄ LAKKAUTUSPERUSTEET ON PANTAVA SALAISIKSI, eli kansalaiset eivät voi nähdä, miten heppoisiin väitteisiin vuodatetut uutiset perustuvat http://mvlehti.net/2016/07/27/haluatteko-nahda-mita-suomen-viranomaiset-ovat-case-mv-lehti/
VALTAVALHEMEDIA ON SITEN ERITYISESSÄ SUOJELUKSESSA, JOTTA KANSA EI SAISI TIETÄÄ
Kansaa myös pakkoruotsitetaan kielimuurin taa huijattavaksi globalisaatiossa
67 000 lukukertaa
http://mvlehti.net/2016/07/28/mv-lehtea-vastaan-on-jarjestetty-ennennakematon-poliittinen-noitavaino/
72 000 lukukertaa
http://mvlehti.net/2016/07/27/haluatteko-nahda-mita-suomen-viranomaiset-ovat-case-mv-lehti/
43 000 lukukertaa
http://mvlehti.net/2016/03/08/sanoma-media-finland-oy-yrittaa-painostaa-mvta/
36 000 lukukertaa
http://mvlehti.net/2016/02/16/ilta-sanomat-jatkaa-valehtelua-vaikka-il-jo-tunnusti/ - Veikko.Vennamo
Rosvot kiinni!
Kovin on heppoinen "vaatimus" ja epämääräinen. Parempi olla allekirjoittamatta, sillä rasismi käsitteenä tuntuu olevan kovinkin laaja, lähinnä tulkitsijan mielipiteestä riippuvainen.
- tyhmä.se.on
Jos rasissista syrjintää ruvetaan kohdistamaan näihin rajatkiini muihin sen kaltaisiin hörhöihin,vaikka näin että näitä ylisuurta leijonakorua pitäviä ei palvella kaupoissa ei päästetä ravintoloihin eikä julkisiin kulkuneuvoihin.Uskon että kyllä siitä älämölö nousee ja vaaditaan rankaistusta näin menetelleille.
- persuvihollinen123
Vai heppoinen jos menee läpi niin se on viimeisrään mv iehden loppu.
- TulkinnanvarainenTurhake
persuvihollinen123 kirjoitti:
Vai heppoinen jos menee läpi niin se on viimeisrään mv iehden loppu.
Miksi? Eikö MaTuista saa kirjoittaa negatiivisesti, ja heidän hyysäreistäänkään.
pepep kirjoitti:
Kyl se siellä sivustolla oli hyvin määriteltynä.
Ei kovinkaan "hyvin", sekävä ja epämääräinen.
AdDicte kirjoitti:
Ei kovinkaan "hyvin", sekävä ja epämääräinen.
Samaa määritelmää käyttää mm. YK. Märiset jostain syystä omiasi Dicte. Tai sitten et ole tarpeeksi koulutettu. Toisinsanoen lukutaito puuttuu.
pepep kirjoitti:
Samaa määritelmää käyttää mm. YK. Märiset jostain syystä omiasi Dicte. Tai sitten et ole tarpeeksi koulutettu. Toisinsanoen lukutaito puuttuu.
Aivan sama kuka ja mikä käyttää samaa määritelmää, joka tapauksessa lain pohjaksi liian epätarkka.
AdDicte kirjoitti:
Aivan sama kuka ja mikä käyttää samaa määritelmää, joka tapauksessa lain pohjaksi liian epätarkka.
Luukku auki ja risut kyytiin!
- Selventää
Kriminalisointi selventäisi monta asiaa. Aatteellisista natsi/rasistijärjestöistä tulisi laittomia. Erittäin kannatettava idea.
Miksi sitten sallittaisiin jotkin aattelliset järjestöt, jos edustavat "oikeaa aatetta" ? Eikö siitä syntyisi sellaisnen natsimainen yhteiskunta.
Perseansux kirjoitti:
Miksi sitten sallittaisiin jotkin aattelliset järjestöt, jos edustavat "oikeaa aatetta" ? Eikö siitä syntyisi sellaisnen natsimainen yhteiskunta.
Ei ole mitään "oikeaa" on vain väärä: rasismi.
- pSS-rrrrasistiroikaleet
Lea Mäkipää ei ainakaan tajua, mikä on rasismia ja mikä ei?!
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001234070.html - Turhaavouhotusta
Mitä ihmeen vikaa on rasismissa,tälläiset vouhakkeet saunan taakse välittömästi .
- drritogdra
Yhteiskunta on melkein ylösalaisin ja muutamilla ei muita probleemia kuin niinkutsuttu "rasismi" ja mutta rasimia suomalaisia kohtaan ei vissiin ole huolta ??? Se ei ole rasimia että musliimet vihaa meitä vääräuskoisia koiria ??
Mutta kuitenki meidän verorahat heidän ylläpitoon eivät ola saataisia ne kelpaa!! Sanon suoraan en voi sietää näitä elätettäviä rrasisti tai ei !- perustekopyhyys
Rasismi on yksi yhteiskunnan vahvimmin kasvaneista ongelmista (kiitos persujen). Muiden ohella ilman muuta korjattava.
Omituista onkin vain se, mistä syistä jotkut mahtavat selitellä rasismiin puuttumisen olevan jotenkin pois muiden asioiden hoitamisesta. Eiväthän rasistit hoida juuri yhtään mitään asioita paremmiksi, pikemmin päin vastoin?
No tietysti vastaukset ovat yksinkertaisia: muihin yhteiskunnan ongelmiin viittaillaan muka huolekkaina erityisesti silloin, kun halutaan kääntää huomio pois omasta ja omien viiteryhmien toiminnan mädännäisyydestä, l. rasismista.
Tätä on mädännäisyyden peittely kaksinaamaisuudella. Ei kovin kaunista. perustekopyhyys kirjoitti:
Rasismi on yksi yhteiskunnan vahvimmin kasvaneista ongelmista (kiitos persujen). Muiden ohella ilman muuta korjattava.
Omituista onkin vain se, mistä syistä jotkut mahtavat selitellä rasismiin puuttumisen olevan jotenkin pois muiden asioiden hoitamisesta. Eiväthän rasistit hoida juuri yhtään mitään asioita paremmiksi, pikemmin päin vastoin?
No tietysti vastaukset ovat yksinkertaisia: muihin yhteiskunnan ongelmiin viittaillaan muka huolekkaina erityisesti silloin, kun halutaan kääntää huomio pois omasta ja omien viiteryhmien toiminnan mädännäisyydestä, l. rasismista.
Tätä on mädännäisyyden peittely kaksinaamaisuudella. Ei kovin kaunista.Ja mistä tämä rassismi maahan rantautui, se rantautui juuri näiden tulijoiden mukana ja toimesta. Kun ei palvelu miellyttänyt, auttoi sana rasisti ja jo vain saatiin ajettua vaatimukset läpi.
Näitä nyt maksellaan hamaan harmaaseen tulevaisuuteen saakka ja lisää vaatijoita tulee, joten rasisti.
- Ohhooo
Aloitteella kuulostaa olevan tällä palstalla paljon vastustusta. Se on kummallista. Rasismin ja natsien vastustaminen on hyvä asia. Kaikkihan tuon tajuaa, vai?
- onenpäivä.onnenpäivä
Mitä sitä ihmettelet.Esim:Kiemunkin poika kuluu Oldineihin.Kemiläinen Oldin kerhon perustaja on julkisesti ilmoittanut ihailevansa natseja.Kuinka paljon näitä Kiemunkilaisittain ajattelevia on persuissa?.
- TurhaltaVaikuttaa
Ei kiitos, yhden kiihkoilijaporukan keksintö.
- Enmissääntapauksessa
En missään tapauksessa allekirjoita. Rasismi koskee suomessa vain muualta tulleita,ei suomalaisten syrjintää omassa maassaan ja heidän kansalaisoikeuksista huolta pitämistä..Ei kiitos.
- Veikko.Vennamo
Persu on pahin rasisti, koska persu tappaa talonpojan päivässä...!
- IhmeSikailua
Eipä ole kovin fiksua kiejoitella myöskään kuolleen nimissä.
- ajankohtainenNYT
Kiemunki ulos eduskunnasta adressi.
http://www.adressit.com/terhi_kiemunki_ulos_eduskunnasta- IhmeellistäSopottelua
Mielenkiintoista on oikeastaan se, kumpi onkaan suurempi rasisti, tämä addressin alullepanija allekirjoittajineen, vaiko Kiemunkin. Kovin ovat herkkiä nämä "paremmat ihmiset" jotka väitä päitä vaativat vadille, kun eivät tykkää sanomisista.
On tainnut mennä addressien kerääminen liian helpoksi nykypäivänä, kaikenmaailman sukankuluttajat keräilevät niitä mitä merkillisimpii asioihin. Menisivät perkele töihin. - persu.työn.touhussa
Mitäs kaikkia adresseja ja nettisaastaa siellä persujen nettifoorumeilla on puuhattu viimeiset vuodet? Kävittekö töissä samalla, vai ihan omalla ajallako organisoivat panetteluita ja rasismin levittämistä ympäri tietoverkkoja?
Onko samat tyypit nykyään "töissä" MV-lehdessä vaiko missä?
- pSS-rrrrasistiroikaleet
Lopeta jo tuo persumainen uhriutuminen, se on SÄÄLITTÄVÄÄ!!!
- kjjkjkl
En ole rasisti, natsi enkä minkään ääriliikkeen kannattaja. Vastustan elintasopakolaisten maahanottoa veronmaksajien kustannuksella.
- vai.niin.vai
No sittenhän tämä aihe ei koske teitä. Joten miksi vastailittekaan? ;;) Miksi?
vai.niin.vai kirjoitti:
No sittenhän tämä aihe ei koske teitä. Joten miksi vastailittekaan? ;;) Miksi?
Miten niin ei koske heitä? Onko lukihäiriö?
- persut.mamuttaa
Persut ovat hallituksessa. Miksi he eivät tee asialle mitään???
- miksi-näin
Onhan hallituksessa muitakin. Miksi he eivät tee mitään veronmaksajien rahojen väärinkäytön estämiseksi?
- kohtuuskaikessa
Tasavertaisuutta kaivattaisiin. Kauppakäytävillä ainakin somalinaiset huutelevat: "Kun
lapsi juoksi syliini, äiti tuli heti repimään pois ja sanoi, ei otta minu lapsi, emme ole sinu kansa, sina olla kristittu ja tavalline ihmine ja mennä suoraa helvetti ja että olet niin ruma että on lähdettävä nopeasti pois emme voi katsella pärstääsi."
Sen siitä saa kun elätetään ilmaiseksi ja eivät tee mitään muuta kuin lisää elättejä.
Joudumme elättämään sukupolvesta toiseen.
Puhuvat leveisiin puhelimiin ja kaksi tyttöä kehuskeli kuinka nämä maksavat 780 euroa, meille ne ovat ilmaisia.
Pyysin syöpäleikkauksen jälkeen yhtä siivouskertaa ilmaiseksi ei tippunut.
Lapsetkin ihmettelevät kun pitää koulun jälkeen olla tuntikausia yksin, miksi somaliäidit ja-isät saavat hoitaa lapsiaan kotona ja viedä tarhaan, kun yöt menee
naidessa lisää elättejä viedään lapset päiväksi tarhaan saa nukkua päivän, jaksaa taas
yön tehdä lisää elättejä ja mölistä.
Tämä on sitä suurinta rasismia suomalaisäitejä kohtaan ja kantaväestöä kohtaan.
Kaikki etuudet poistetaan kantaväestöltä että jää lisää rahaa ns, "pakolaisten"
elättämiseen ja otetaan lastemme ja nuortemme hartioille lisää velkaa elättämisiin.
Nurisevat vielä ruuasta ja yöpaikoista, hävetkööt.
Paras kotoutus on kun passitetaan takaisin kotimaahansa loisimasta. - vomalitsittuun
Somalinaiset saatava kuriin, uhkailevat soittavansa poliisille ja poliisi kuulema hakkaa
maahan.
Sen siitä saa kun velkavaroilla elätetään tuollaisia työtävieroksuvia mustiin vaatteisiin
pukeutuvia ihmisiä.
Kuri ja järjestys saatava. Katupartiot olisi tarpeen. - omamaakomansikka
Riittäisi halvemmat puhelimet, kaikilla somaleilla leveät isot kännykät.
Vaadittava työtä vastineeksi eikä annettava kaikkia ilmaiseksi.Ja mihin ne niitä kännyköitä yleensä tarvitsevat, huutamalla puhuvat, kuuluu ilman kännykkääkin.
- Lex_Luritus
Kyllä rasismista rankaiseminen koskee myös islamilaisia ja muita maahanmuuttajia. Tosin tuomita voidaan jo nykypykälienkin mukaan. Uutta tuossa on rasististen järjestöjen kieltäminen.
- turuille.ja.toreille
Hyvä aloite. Saadaan persut n. puolen prosentin puolueeksi samalla.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa6517243Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?425062HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa3012813- 1542137
Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki321806Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1401668- 221664
Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon4091597mahdollista, että olet ollut iltavuorossa
Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k111407Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E121347