Katselimme karttapalloa ja näin todellakin on.
Tässä höhlät lättäpäät ovat mittailleet ja esittävät graafisin käyrin että puropahanen juokseekin alamäkeen mikä on aivan järjetön ajatus!
https://www.youtube.com/watch?v=Wn2uEaDOHp8
Niili virtaa ylämäkeen!
20
390
Vastaukset
Tietysti nuo tasokäyrät mitataan siitä pyöreästä pinnasta. Siksi ne ovat vesistöjen osalta niin suoria, vaikka todellisuudessa nekin käyristyvät.
- SueziOnkoPonkollaan
Pientä ristiriitaa on kuitenkin maanrakentajien ja palloteoreetikkojen lähestymistavoissa asiaan.
KAIKKI kanava- rautatie- ja maanrakennusinsinöörit ovat sanoneet että mahdollista maan pinnan kaartumista ei oteta millään tavalla huomioon. Kaikki kanavan pohjat rakennetaan viivasuoriksi, muu ei olisi mahdollista.Kun käytetään vatupassia vaakatason määrittämiseksi, esim. kanavien kaartuminen tapahtuu automaattisesti. Sillä vatupassi tulee aina 90 asteen kulmaan maapallon keskipisteeseen nähden. Kun siirrytään toisen paikkaan, keskipsite on hieman toisessa suunnassa ja vaakatasokin sekä vatupassi ovat hieman eri asennossa. Tätä eivät mainitut insinöörit ole tulleet ajatelleeksi, ehkä sitä ei ole heiltä oikein kysyttykään.
- vatu.apssi
pähkäilijä kirjoitti:
Kun käytetään vatupassia vaakatason määrittämiseksi, esim. kanavien kaartuminen tapahtuu automaattisesti. Sillä vatupassi tulee aina 90 asteen kulmaan maapallon keskipisteeseen nähden. Kun siirrytään toisen paikkaan, keskipsite on hieman toisessa suunnassa ja vaakatasokin sekä vatupassi ovat hieman eri asennossa. Tätä eivät mainitut insinöörit ole tulleet ajatelleeksi, ehkä sitä ei ole heiltä oikein kysyttykään.
Vatupassilla voi todeta helposti maapalloteorian valheeksi. Isossa varastohallissa voi sen todeta. Laserilla voi mitata että lattia on tasainen ja jos maapallo olisi totta niin sitten vatupassi näyttäisi kaareutumisen. Mutta vatupassi osoittaa samaa joka kohdassa vaikka varastohalli olisi satoja metrejä pitkä.
Yhyy, eli ei siis ole pallo?
Uskokaa Jeesukseen.
ON PÄIVÄNSELVÄÄ, ETTÄ MAA EI OLE PALLO.
Turha itkeä tälläisen asian takia. Se on iloinen uutinen.
Jumalaa ja hänen tekojaan on piiloteltu jo liian kauan.- fdkfkfd
Miksihän Kuu ja Aurinko näyttävät pyöreiltä kun niitä katsoo?
fdkfkfd kirjoitti:
Miksihän Kuu ja Aurinko näyttävät pyöreiltä kun niitä katsoo?
Etsi, niin löydät.
- UskovaTiedenainen
Kyllä se maa on pallo. Jumala on sen sellaiseksi luonut.
- Häkkitappelija
Hra pähkäilijä esitti että metrin passia hyväksi käyttäen rakennetaan esim kanavat.
Suonet anteeksi mutta ajatuskin on naurettava. Ennen lasereiden keksimistä käytettiin kolmijaloilla seisovia kiikareita ja kaukoputkia sekä mittakeppejä ja mitattiin ainoastaan suoruutta; kaarevuuttaa ei huomiotu milloinkaan. Mittauspisteet haettiin mahdollisimman kaukaa näkyvyyden rajoissa.
Nyt ovat laserit käytössä ja kaikki mittausinsinöörit naureskelevat pallomaateorialle koska tietävät totuuden. Lätty pysyy kuitenkin kiinni koska palkka ja työpaikka on tärkeä; muuten koko elämä tuhoutuisi.
Muistanette että jos Maa kaartuisi palloteorian mukaisesti olisi Suezin kanavan korkeusero lähes 200 metriä.Ei millään rakennuslinjaimella katsota kerralla kovin kauas, eihän siihen ole tarvetta, eikä se maastossa käytännössä onnistuisikaan. Sama automatiikka siis lasereilla ym. vaakatason määrittimillä. Joka mittauskerta linja kääntyy hieman alaspäin, jolloin kaarevuutta ja kuperuutta syntyy huomaamatta. Turha epätoivoisesti kiistää tätä luonnollista asiaa, joka seuraa Maan pallonmuotoisuudesta.
Korkeuserot pallolla lasketaan pallon kaarevasta pinnasta, joten niitä ei Suezin kanavassa ole.
Pitkänmatkan lasermittaukset, jotka osoittavat tasaista pintaa, voivat olla vain vääriä.
- MieMittäänTiiä
Häkkitappelijan laskenta oli hieman pielessä ja alakanttiin mutta suuntaa antava. Tässä on kaava curvaturelle:
https://dizzib.github.io/earth/curve-calc/?d0=30&h0=10&unit=imperial- VaiMitä
Hmmm... jos hnolla onkin nolla, ei kaava pidä enää paikkaansa koska d1 ei ole suorassa kulmassa säteeseen nähden. Eli kaava on väärin.
- NoSeSama
VaiMitä kirjoitti:
Hmmm... jos hnolla onkin nolla, ei kaava pidä enää paikkaansa koska d1 ei ole suorassa kulmassa säteeseen nähden. Eli kaava on väärin.
Eiku sori. Voihan tuo ollakin noin, en ajatellut terävän kulman pienenemistä samalla. Sori siitä...
- soikeapallo
Onneksi maapallo on pyöreä on helppo uida kun on aina alamäki,tai eihän se olisikaan pallo jos se ei olisi pyöreä
- hikkdds
käänäppä se pallo vaakasuoraan ni on alamäkeä välimerelle päi
maailmankaikkeus jatkuu maapallon pinnalta joka suuntaan että ei sitä tiedä vaikka etelänapa oliskin ylös ja pohjosnapa alaspäin .
tai sit poikittain
eli me ollaan yhta down under kun australia riippuu siitä mistä suunasta tuut palloamme kohti avaruudesta
avaruudessa avaruussukkulakin lentää välillä ylösalaisin eikä sitä tunne sukkulan sisällä että ny mennää pää alaspäi - nakkiöljy
Täällä lähellä pohjoisnapaa pysyy pipo hyvin päässä.
Mutta menepäs päiväntasaajalle. Siellä mennäänkin 1600 km tunnissa että hei vain!- HyppääJosUskallat
Aina kun mä hyppään junassa ilmaan iskeydyn vaunun takaseinään junan nopeudella.
Perkele kun se sattuu ja luita katkeilee.
En uskalla hypätä lentokoneessa, voisi käydä todella huonosti. - PunkunKorkki
Minä olen hypännyt lentokoneesta jo yli 200 kertaa.
Se on kivaa eikä koskaan ole käynyt mitenkään.
Junasta en ole hypännyt. Vielä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101084
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82814Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat264596Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede17585- 65531
- 93531
- 26512
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.47491- 43476
- 47437