EU:n ja Kiinan kauppasuhteet kehittyvät

UnionFan

EU:n markkina on hyvin avoin ulkomaalaiselle kilpailulle. Koska EU on monella tapaa riippuvainen tuonnista, tämän on katsottu olevan EU:n oma etu.

Kehittyvänä maana Kiina puolestaan rajoittaa edelleen monin tavoin ulkomaisten yritysten toimintaa omilla markkinoillaan. Eurooppalaiset yritykset kokevat, että Kiinassa toimimisesta on tullut jopa vaikeampaa.

Kun yhä useampi kiinalaisyritys vie tuotteitaan ja investoi myös Kiinan rajojen ulkopuolelle, kiinalainen kilpailu on lisääntynyt myös EU:ssa. Näin ollen EU:n ja Kiinan markkinoiden avoimuuden epätasapainosta on tulossa isompi ongelma EU:n yrityksille. EU:ssa vaaditaankin nyt parempaa vastavuoroisuutta.

Käytännössä parempi vastavuoroisuus voidaan saavuttaa joko avaamalla Kiinan markkinaa tai sulkemalla EU:n markkinaa. Kiina on ollut WTO:hon liittymisen jälkeen haluton tekemään uusia merkittäviä avauksia, joten pöydälle jää vain EU:n omat toimet.

Protektionismi on nostanut päätään EU:ssa ja tulee entisestään vahvistumaan Britannian lähtiessä, joten on realistista odottaa, että vastavuoroisuuden vaade tulee johtamaan uusiin kilpailurajoituksiin ulkomaalaisille tuotteille ja palveluille. Aloitteita löytyy jo julkisten hankintojen ja investointien osalta.

Vastavuoroisuuden lisäksi reilusta kaupasta on tullut toinen muotisana EU:ssa. Turhautuminen Kiinaa kohtaa on kasvamassa erityisesti kiinalaisen teräksen ylikapasiteetin vuoksi. Kiinassa kaikki investoinnit eivät valtion suuren roolin ja tuen vuoksi ohjaudu markkinaehtoisesti, mikä johtaa siihen, että tietyille tuotteille on syntynyt enemmän valmistuskapasiteettiä kuin niille on kysyntää. Tämä aiheuttaa pahimmillaan markkinahäiriöitä globaalisti. Kiinan uuden teollisuuspolitiikan pelätään johtavan siihen, että ylikapasiteettia luodaan myös uusilla sektoreilla.

2

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuosta tulikin mieleen, että matkailu on maailman suurin ja kasvavin toimiala.
      Valtio voi tehostaa matkailun mainontaa ja antaa verovapaat boarding passit
      kaikille ulkomaalaisille, jotka tulevat suomeen. Boarding pass oikeuttaisi
      tax-free ostoihin kaikissa suomen ravintoloissa ja siitä jäisi henkilökohtainen
      jälki kassajärjestelmään.

      Eurooppalaisella ID-kortilla saisi myös vastaavan alennuksen ravintoloissa
      alkoholista ja tupakasta.

      Matkailu on maailman suurin business ja sen kasvaa ja kasvaa vuosi vuodelta.

    • Suomen suuri hallinto voisi perustella viina ja tupakka tax-freen laajentamista
      sillä, että suomalainen on epäsivistynyt juntti ja metsäläinen.

      Tai suuri hallinto voisi kertoa., että suomalainen on tarkoitettu työhön ja työ
      on tärkeä suomalaiselle ei viina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5037
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3302
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      3059
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      36
      2112
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1787
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1540
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      121
      1454
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      118
      1130
    9. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1099
    10. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      43
      1067
    Aihe