Sivari vie työt

III90

Siviilipalvelusmies voi esimerkiksi mennä koulutusta vastaavaan työhön ilmaiseksi, jolloin saadaan kätevästi ilmaista työvoimaa.

6

345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paitsi että työ pitää olla julkisissa laitoksissa eikä esimerkiksi urheilukaupan myyjänä!

    • Suuryrittäjä

      No kuka hullu nykyään palkaa maksaa muutenkaan? Minä ainakin otan ilmaistyöväkeä aina kun sitä on tarjolla.

    • sokkeli

      käykää nyt edes kokeilemassa.

    • moppitukkamuotia

      Kyllä ja sivari saa työkokemusta. Yleistä hoitoalalla, mutta sehän on hyvä homma kun nenä tottuu paskan hajuun ja vaippa vaihtuu isommallekin ihmiselle. Näitä hoitotyöntekijä miehiä kaivataan enemmän kuin lähiössä armeijan käyneitä lusmuja :)

    • Ei sivari ole ilmaisen työvoiman vuoksi vaan ihan muista syistä. Ilmaisen työvoiman käyttö pitäisi lailla kieltää.
      Eräs kaverini pääsi yliopistoon atk-tukihenkilöksi siviilipalvelukseen. Siitä tuli hänelle palveluksen jälkeen ihan normityö moniksi vuosiksi kunnes perusti itse oman firman jolla tietääkseni menee ihan hyvin! Työskenteli siellä yliopistolla samalla kun kävi ammattikorkeakoulua!

      Kuinka moni pääsee varusmiespalveluksessa sellaisiin alan hommiin joissa on eläkkeeseen asti jollei nyt Puolustusvoimiin töihin pääsyä lasketa! Sinne nyt pääsee jokainen normi varusmiespalvelunsa jälkeen värvättynä tai RUK:n jälkeen jos tahtoo!

    • Tuoppi1980

      HOX HOX! Ei sen niin väliä miltä näytät, mutta nyt haetaan nohevaa huumorintajuista sivaria meille toimistoon Turkuun. Jos sinua tai kaveriasi kiinnostaa rento ja letkeä meno, kuitenkin asiallisessa toimistoympäristössä työskentely liukuvalla työajalla, nyt olisi sellainen tarjolla! linkki: https://vipa.mol.fi/sivariweb_public/pages/servplace_info.jsf?id=1677199

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1422
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      913
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      872
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      801
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      667
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      330
      639
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      9
      636
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      57
      619
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      594
    Aihe