https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006013570.html
Afrikan Unioni haluaa estää EU:n suunnittelemat siirtolaisten ”maihinnousupisteet”
Guardianille vuodetun asiakirjan mukaan Afrikan unioni kehottaa kaikkia rannikolla sijaitsevia jäsenmaitaan kieltäytymään maihinnousupisteisiin liittyvästä yhteistyöstä EU:n kanssa. Afrikan unionin mukaan EU:n suunnittelemat keskukset rikkovat kansainvälistä lakia.
Afrikan maat ovat huolissaan siitä, että suunnitelma johtaa modernien orjamarkkinoiden syntymiseen, joissa parhaat afrikkalaiset päästetään Eurooppaan ja loput heitetään takaisin, eikä tämä ole kaukana totuudesta.”
GUARDIANILLE vuodetun asiakirjan mukaan AU pitää maihinnousupisteiden perustamista kansainvälisen lain, Euroopan unionin lakien ja Afrikan unionin laillisten elinten vastaisena. Afrikan unioni pelkää maihinnousupisteiden nakertavan AU:n jäsenten välistä solidaarisuusperiaatetta ja polkevan afrikkalaisten siirtolaisten perusoikeuksia.
Afrikkalaiset työntyy väkisin eurooppaan
6
<50
Vastaukset
totta, sitä ne touhuavat nykyään.. eurooppaan, eurooppaan suunta käy!!
=( =(- hoonosti
Kiitos huonon rajavalvonnan.
- LosStupidos
Eikös tässä juuri äskettäin mekin hyväksytty yk:n julistus jonka mukaan jos joku afrikkalainen haluaa tänne niin meidän on ostettava hänelle lentolippu vähintään business-luokassa jottei kumiveneitä enää tarvitakkaan.
- JebediahPisteyttäjä
Tuota tuota....
Nyt kyllä Afrikan unionilaiset sekoilevat ainakin osassa perusteluissaan pahan kerran.
Kaksi lainausta :
"Afrikan maat ovat huolissaan siitä, että suunnitelma johtaa modernien orjamarkkinoiden syntymiseen, joissa parhaat afrikkalaiset päästetään Eurooppaan ja loput heitetään takaisin, eikä tämä ole kaukana totuudesta.”"
ja sitten tämä lainaus :
"Pisteiden tarkoituksena olisi erotella nopeasti toisistaan turvapaikkaa tarvitsevat ja taloudellisin perustein Eurooppaan pyrkivät ihmiset. "
Näin. Nämä kaksi lainausta kumoavat toisensa ,sillä JOS tämä olisi Afrikan Unionin syy miksi vastustaa Euroopan Unionin aikomuksia perustaa maihinnousupisteitä Afrikan puolelle , heidän kannattaisi nimenomaan suosia EU:n toimia, sillä JOS EU oikeasti pystyisi erittelemään turvapaikanhakijat ja siirtolaiset noissa pisteissä , se tarkoittaisi juurikin sitä että ne parhaat afrikkalaiset elintasopakolaiset EIVÄT pääsisi Eurooppaan vaan tänne valittaisiin vain hädänalaisimmat ihmiset , jotka ovat yleensä kaikkea muuta kuin nuoria vetreitä afrikkalaismiehiä.
Että näin...
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 62988
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla321923- 61802
- 55693
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k96613- 25602
Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai46591- 57590
- 79564
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,14558