Alle 18-vuotiaiden poikkeusluvat avioliiton solmimiseen poistuvat kesäkuun alussa.
ttps://www.hs.fi/kotimaa/art-2000006035054.html
Näin liitymme tässäkin muiden pohjoismaiden rintamaan, jossa alaikäinen ei voi solmia sitovia juridisia sopimuksia. Mahdiollisia uskontokuntien leikkiavioliittoja laki ei estä, mutta niillä ei ole oikeusvaikutuksia.
Hyvä juttu.
Alaikäisten avioliitot poistuvat
19
<50
Vastaukset
Toimiikohan avioliittosopimuksen rajaaminen vain täysivaltaisille (eli täysi-ikäisille) noissa fundamentalistisissa piireissä teiniraskauksia ehkäisevänä tekijänä kun enää ei pääsekään maha pystyssä alttarille?
Uskovien touhua tuo on aina ollut.
Kaivelin vanhoja tilastioja:
Ajanjaksolla 1987 – 2011 oli 14-17 vuotiata Suomessa asuvia lapsia avioliitoissa mukana 1543, joka on keskimäärin 64 vuotta kohti ja 91% oli tyttöjä.
2017-vuonna oli enää seitsemän tapausta, joten lupia ei ole kai enää muutoinkaan herunut samaan tahtiin kuin ennen.- natlab
Tämä on hyvä uutinen.
- uskonPuolesta
Kuitenkin Raamatun mukaan nainen on naimaikäinen kun hänen kuukautisensa ovat alkaneet. Miksi maallinen laki yrittää kävellä Jumalan lain yli?
- Jumalan.Sana.Raamattu
Hyvä huomio! Amen
- järkyttävä.teko
sage8 kirjoitti:
Jumalan laki on mm. surmata lapsi jos lapsi kiroa vanhempansa.
Minkälainen lapsi kiroaisi omat vanhempansa???
- järkyttävä.teko
sage8 kirjoitti:
Jumalan laki on surmata lapsi jos hän kiroaa vanhempansa.
Kyllä, jos noin kauhea lapsi olisi olemassa joka kiroaisi omat vanhempansa niin joutaisikin kuolla. Mitä muuta kauheaa tekisikään...
Jumala poistaa pahan. järkyttävä.teko kirjoitti:
Kyllä, jos noin kauhea lapsi olisi olemassa joka kiroaisi omat vanhempansa niin joutaisikin kuolla. Mitä muuta kauheaa tekisikään...
Jumala poistaa pahan.Oletko koskaan kuullut, että lapsi on lapsi ja voi tulla järkiinsä kun kasvaa? Jumala ei ilmeisesti ollut tällaista pikkuseikkaa huomannut, ja sinulla on ilmeisesti päällä kielto käyttää omia aivoja mihinkään.
Toki on totta, että vain hyvin harvoin lapsi kiroaa vanhempiaan lapsena. Aikuisena sitä jonkin verran tapahtuu, eikä juuri ilman syytä.
- oikeusonvoittanuttaas
Islamin mukaan vääräuskoisten laatimia lakeja ei tarvitse noudattaa, joten ei muutosta tilanteeseen käytännössä.
- TotuusSattuuQC
Vaikka sinun mielestäsi jotain lakia ei tarvitse noudattaa, saat siitä silti ihan juuri sen rangaistuksen jonka laki määrää.
Jos haluat jatkossa mennä naimisiin alaikäisenä, se ei enää ole avioliitto vaan avoliitto koska sitä ei voi laillistaa.
Tämä on hyvä uudistus. Kuten muihinkin tärkeisiin sopimuksiin, niin tähänkin on oltava ns. täysi-ikäinen eli oikeustoimikelpoinen.
- perusteletko
Miksi avioliitto on tärkeä sopimus?
perusteletko kirjoitti:
Miksi avioliitto on tärkeä sopimus?
Sinun usko.vainen ei tarvitse sitä varmaan koskaan tietää, ja muut jo tietänevät sen oikeusvaikutukset tai osaavat ottaa niistä selvää.
- sgjklgkl
perusteletko kirjoitti:
Miksi avioliitto on tärkeä sopimus?
Avioliitto on ikiajat ollut sukujen välinen sopimus. Vasta viimeisen sadan vuoden aikana se on alettu näkemään kahden ihmisen välisenä sopimuksena. Eikä sitä nähdä sellaisena vieläkään kaikkialla maailmassa. Kirkon osa asiassa on ollut toimia kaupanvahvistajana.
sgjklgkl kirjoitti:
Avioliitto on ikiajat ollut sukujen välinen sopimus. Vasta viimeisen sadan vuoden aikana se on alettu näkemään kahden ihmisen välisenä sopimuksena. Eikä sitä nähdä sellaisena vieläkään kaikkialla maailmassa. Kirkon osa asiassa on ollut toimia kaupanvahvistajana.
Jumalan tosi, mutta sen verran tarkennan, että jo Ruotsin vallan aikaan elimme sen verran edistyksellisessä maassa, että "raamatullinen" puolisoiden valtava ikäero oli täällä harvinainen ja – ehkä tästäkin johtuen – rakkaudellakin oli monesti merkitystä.
sgjklgkl kirjoitti:
Avioliitto on ikiajat ollut sukujen välinen sopimus. Vasta viimeisen sadan vuoden aikana se on alettu näkemään kahden ihmisen välisenä sopimuksena. Eikä sitä nähdä sellaisena vieläkään kaikkialla maailmassa. Kirkon osa asiassa on ollut toimia kaupanvahvistajana.
”Vasta viimeisen sadan vuoden aikana se on alettu näkemään kahden ihmisen välisenä sopimuksena.”
Avioliitto oli alun perin yksityisasia, joka ei tosiaan kuulunut muille. Vastaa jotenkin nykyistä avoliittoa.
”Vastauskonpuhdistuksen osana vuonna 1563 Trentin neuvosto määräsi, että roomalaiskatolinen avioliitto tunnustettiin vain, jos se oli solmittu papin ja kahden muun todistajan läsnä ollessa. Neuvosto myös auktorisoi vuonna 1566 julkaistun katekismuksen, jonka mukaan avioliitto velvoitti ”elinikäiseen yhteiselämään…”
Witte Jr., John (1997). From Sacrament to Contract: Marriage, Religion, and Law in the Western Tradition. Westminster John Knox Press,
Sitten tuli tarve säädellä näitä yksityisiä sopimuksia, sillä ne eivät aina olleet kovin selkeitä. Kun reformi alkoi, siirtyi vastuu sen jälkeen valtioille. Julkinen valta alkoi säädellä eri lakeineen avioliittoja.
Nyt kyse on oikeustoimesta, eli lakien mukaan tehtävästä sopimuksesta.
Todella hyvä uutinen, kannatan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.623737Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j873128Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin692336Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.141600Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m661334- 891193
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä291059Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11001Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä55985- 47962
