Sipilän asuntotarjouksesta vielä

Nefertiti45

Fakta: 2015 Sipilä lupasi asuntonsa (kaikkien) pakolaisten käyttöön. Fakta: Sipilä suhtautui kaikkiin paperittomiin tulijoihin kuin ne olisivat sotaa paossa olevia hädänalaisia ihmisiä. Fakta: Sipilä itse tiedotti laajalla mediarintamalla kuinka ajatus kodin luovutuksesta oli hänen vaimonsa idea. Fakta: Sipilä kertoi asuntoonsa mahtuvan 20 henkilöä ja väliseiniä piti voida rakentaa.

2019 Selitys vaihtui ja nyt asuntoa oli aiottu tarjota vain yhdelle hädänalaiselle perheelle. Fakta: Sipilät eivät luovuttaneet asuntoansa pakolaisten käyttöön, vaikka aikaa luovuttamiseen on ollut 4 vuotta. Miksi muuten Sipilä haluaisi lainta asuntoaan vain yhdelle pakolaisperheellee koko maailmassa? Entä mitä ne 2015 puheet olivat? Miksi puheiden välillä on ristiriita?

19

<50

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maahantulojameno

      saako poliitikko valehdella mennentullen?

      • Toki saa.
        Tai ainakin puhua niin totta kun osaa :-)


      • kulläsipittää
        räkäpää kirjoitti:

        Toki saa.
        Tai ainakin puhua niin totta kun osaa :-)

        Politiikka on kaiketi ainut "ammatti" jossa voit olla seuraavana päivänä aivan erimieltä.
        Lupauksilla vaaleissa ei ole mitään painoarvoa vaalien jälkeen, siksi äänestys alhaista.
        Sipilä historian suurin omien esitysten takaisin vetäjä. lisäksi täysin turhilla toimenpitellä, kuten irtisanomissuojan heikennys, sai työmarkkinat sekaisin ja maksoi satoja miljoonia


      • kulläsipittää kirjoitti:

        Politiikka on kaiketi ainut "ammatti" jossa voit olla seuraavana päivänä aivan erimieltä.
        Lupauksilla vaaleissa ei ole mitään painoarvoa vaalien jälkeen, siksi äänestys alhaista.
        Sipilä historian suurin omien esitysten takaisin vetäjä. lisäksi täysin turhilla toimenpitellä, kuten irtisanomissuojan heikennys, sai työmarkkinat sekaisin ja maksoi satoja miljoonia

        Pitää pttaa satatuhatta pakolaista siis lisää, että tämä sipilöinti kompensoituu:-)


    • 777c

      Kun totuus käy liian raskaaksi kestää, uskovaisen on aina helppo turvautua totuuden muunteluun. Uskovaiselle sokea usko jonkin asian hyvyyteen tai pahuuteen on jokapäiväinen tuttu juttu. Kiperässä tilanteessa keksitään vaihtoehtoinen lähestyntä totuuteen, uskotaan itse sepitteeseen ja toistetaan sepitystä uskoen että kuulijat mieltävät sepitteen todeksi. Juha Sipilässä ei ole miestä myöntämään virheitään. Onko Sipilä myöntänyt yhtään virhettä politiikassa? Vai onko kaikki politikointi ollut yhtä onnistumisten jatkumoa? Tilinteon hetki on sunnuntaina.

    • kunnia.hänelle

      Halla-ahon hallitusohjelma 2015 kutsui meille muuttoaallon.

      • aktiivimalliapukkaa

        "halla-ahon hallitusohjelma" ? Harhaisia muistoja, lääkityksesi taisi olla silloin hiukan pielessä.
        Ko. henkilö EI ollut hallitusohjelmaa neuvottelemassa,saatika sitä toteuttamassa, pääministerinä oli Sipilä , pakkolaki-sipilä oli vastuussa


      • tuet.jolki
        aktiivimalliapukkaa kirjoitti:

        "halla-ahon hallitusohjelma" ? Harhaisia muistoja, lääkityksesi taisi olla silloin hiukan pielessä.
        Ko. henkilö EI ollut hallitusohjelmaa neuvottelemassa,saatika sitä toteuttamassa, pääministerinä oli Sipilä , pakkolaki-sipilä oli vastuussa

        Juu, Sipilä se "houkutteli" pakolaisia luvaten majoittaa heidät. PS katkaisemassa mamu sosiaalimuuttajien virtaa, pienentämällä heidän korvauksiaan, silti vielä suuremmat kuin Suomalaisen, sos ettksilla elävien


    • Juonikasta

      Totuus tässäkin asiassa on toisenlainen. Sipilä muutti Helsinkiin asunto jäi tyhjäksi. Hetki mietintää, miten hyötyä? Joo näin tehdään annetaan se pakolaisten käyttöön niin saadaan kaksi asiaa hoidettua. Ensinnäkin kaikki urvelot pitää meitä laupiaina Lestadiolaisina ja toiseksi kirjataan sopimukseen, että vuokraaja eli valtio laittaa asunnon sopimuksen lopussa samaan kuntoon,kuin se oli luovutettaessa. Näin oltaisiin saatu jo remonttia kaipaava kiinteistö remontoitua valtion laskuun ja arvokin nousisi huomattavasti. Tässä Sipilän ajatuksia hieman kansalle pureskeltavaksi. Jossain tökkäsi kun suunnitelma ei toteutunut.

      • Erobotti

        Erittäin poikkeuksellisen rohkea kirjoitus, jossa maahanmuuton ongelmakohdat todetaan niin kuin ne ovat. Täyden kympin arvoinen kirjoitus.


    • kiitosJuha

      musta syyskuu 2015

    • annatietoa
    • Mahnorta

      Valehtelu on Sipilän jwa keskustan tie vaalitappioon.

      • JompeMulkunKouluttaja

        Miksi sairasta tekstiä Sipilästä yölläkin?


      • JompeMulkunKouluttaja kirjoitti:

        Miksi sairasta tekstiä Sipilästä yölläkin?

        Sipilä ei valehdellut ay-liikkeelle, vaikka moni niin kuvitteleekin

        Kuten ei jäätteenmäkikään.

        Hänhän puhui niin totta kuin osasi.


    • psBook
    • TilintekoSunnuntaina

      kepu-sipilä ja berner sekä orpo kuvittelivat saavansa tuhannen ja yhden yön matuista nöyrää ilmaistyövoimaa ja moukarin, joka murskaa suomalaisen työmiehen ja -naisen. Toisin kävi.

      Töhin on sama kyky kuin 500 vuotta aikaisemmin maahan saapuneella vähemmistöllä. Sen sijaan kiinnostus lapsiin olikin poikkeuksellinen.

      kepu ja kokoomus sekä siniset smurffit tuottivat maalle valtaan ja pysyvän vahingon.

    • Hävetkää_perkeleet

      Nyt alkaa paljastua se Sipilän johamisen tapa. Eilen tuli julki miten Sotea vietiin eteenäin pelkästään poliittisista näkökulmasta ja virkamiehiä painostettiin tekemään järjen vastaisia esityksiä.
      Tätäkään ei olisi saanut julkaista ja nyt tämä uusi sensuuri jota ei saa näyttää kansalle ennen vaaleja koska Sipilä menettää totuuden tultua julki kannatustaan.
      Sipilä on johtamistavaltaa diktaattori ja puhdisti mm ylen ja asetti tilalle omat toimittajat joiden esiintymistä tulee katsojalle myötähäpeä, sillä niin läpinäkyvää on näiden poliittisen agendan levittäminen.

    • kepunvika

      Kepu maksaa nyt kalliisti tollosipilästä..

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      117
      1262
    2. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      89
      949
    3. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      248
      945
    4. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      75
      757
    5. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      54
      754
    6. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      34
      662
    7. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      66
      657
    8. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      43
      603
    9. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      577
    10. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      30
      575
    11. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      170
      543
    12. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      137
      524
    13. Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?

      Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus
      Sinkut
      96
      492
    14. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      30
      478
    15. Mihin hävisi Sofia?

      Palasiko mies ex-vaimon luo takaisin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      198
      474
    16. Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?

      Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi
      Sinkut
      91
      448
    17. Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit

      Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle
      Oulainen
      17
      447
    18. Olet oikeasti paras

      Mies, joka on kohdalleni sattunut. Oikeastaan liian hyvä, jos rehellisiä ollaan. Sinun paikkaasi ei kukaan vie, vaikka e
      Ikävä
      27
      446
    19. Ottaisit yhteyttä!

      🙄
      Ikävä
      34
      428
    20. Persut ovat hävinneet historiansa aikana kaikki vaalit

      Ja tulevat häviämään myös jatkossa. Ihan vaan muistutuksena persuhönöille. Hukkaan menee persujen ääni, koska persut
      Maailman menoa
      278
      423
    Aihe