Hallitus ja Marin otti silloin kun epidemian torjunnassa onnistuttiin kaiken kunnian itselleen. Nyt kun ollaan kusessa, alkoi toisten syyttely leviämisestä. Ei tunnu hyvältä johtajuudesta, eikä vadtuunkantamiselta.
Kehut kelpaa kyllä, mutta kritiikkiä ei kestetä
9
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Tyypillistä Marinia. Kohta kilahtaa, koska kansa on toiminut hänen mielestään väärin.
Kyllä tuntuu hyvältä johtamiselta.
Pitää olla myös asiallinen kritiikissä. Tiedät varsin hyvin itsekin, että joka asiaan on kaksi eri mielipidettä. Toiset haluaa rajat kiinni ja toisen että ei. Toiset haluaa ravintolat kiinni ja toiset ei. Näin on ihan jokaisen asian kohdalla.
Suomessa hallitus ei päätä, vaan esittää asioita Eduskunnalle ja Eduskunta päättää. Esimerkiksi rajavalvonta, testaus ovat täysin Eduskunnan päätännässä. Viimeistään kaikki kaatuu perustuslakiin.
Jos ajatellaan ihan aikuisten oikeasti, on Suomi onnistunut parhaiten tässä koronatorjunnassa.
Kaikki maat ovat epäonistuneet koronan torjunnassa. Kiina ehkä parhaiten onnistunut, mutta voimmeko luottaa tähän?
Jos katsot lähiympäristöä, on Suomi pärjännyt ylivoimaisesti parhaiten.
Ihan sama kuka tästä ottaa kunniaa, mutta tämä on fakta!- Anonyymi
Kassatytöltä palaa kiinni heti kun ei asiat mene halujen mukaan, miljardejakin antoi etelään kun hieman ylistivät tuon persjalan kauneutta.
- Anonyymi
Nämä demaritytöt ei ymmärrä, että valta tuo myös vastuuta, sitä ei järki riitä kantamaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nämä demaritytöt ei ymmärrä, että valta tuo myös vastuuta, sitä ei järki riitä kantamaan.
Nyt on kansan vika, kun tauti leviää. Aiemmin kun meni hyvin, Marin estoitta kehui miten hallituksen strategia toimi hyvin
- Anonyymi
Kehut kelpaa kyllä, mutta totuutta ei kestetä.
- Anonyymi
Taas alkoi Marinin syyttely, lakiesitys valmisteltu huonosti.
- Anonyymi
Suomi on selvinnyt lähtökohtaisesti koronasta verrattaen hyvin vain sen ansiosta, että suomalaiset ovat verrattaen juro kansa, joka ei halaile ja poskisuutele vieraita ihmisiä niin suurella vimmalla kuin moni muu, varsinkin etelänsakki. Ja tämä on fakta.
Tällä perusominaisuudella korona on levinnyt suomessa hitaasti. Huolimatta siitä että koronatilanteeseen reagoiminen on valtionjohdolta ollut myös hyvin perisuomalaista. Jäyhää ja pällistelevää.
Vähitellen tarvitaan kuitenkin myös oikeaa johtamista. Ei pelkkää reagoimista pitkällä viiveellä, vaan aktiivisia toimenpiteitä ulos koronakriisistä.- Anonyymi
Sitä johtajuutta ei hallitukselta löydy, Suomen tuho on tämä hallitus.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1731174
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?45619Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55559Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä301554Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t223532- 50514
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45502