Suomessa aina haukutaan eräiden maiden huonoja ihmisoikeuksia

Anonyymi

Onko Suomessa kaikilla sitten erinomaiset ihmisoikeudet ja käsitelläänkö meitä tasa-arvoisina. Voimmeko riemuita?

15

51

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei täällä ehkä kaikki mene mukiin, mutta toisaalta ketään ei lähetetä Siperiaan tai keskustorille kuorma-auton lavalla niskalaukauksesta nauttimaankaan, sikäli kun sattuu ääneen möläyttämään mielipiteensä, mikä ei mene yksiin valtion johdon kanssa.

      • Anonyymi

        Suomen ja Venäjän raja on käsittämättömän jyrkkä ihmisoikeuksia tarkasteltaessa.

        Kaikessa ja kaikilla on parannettavaa, mutta kaikista Euroopan lähimaista Venäjän ihmisoikeustilanne on ala-arvoisin. Ehdottomasti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomen ja Venäjän raja on käsittämättömän jyrkkä ihmisoikeuksia tarkasteltaessa.

        Kaikessa ja kaikilla on parannettavaa, mutta kaikista Euroopan lähimaista Venäjän ihmisoikeustilanne on ala-arvoisin. Ehdottomasti.

        ja Suomessa piikitetään ihmiset orjiksi.

        Onko se hyvä asia?


    • Tämä maailma on kova paikka. Yksikään maa ei ole täydellinen, täydellistä tasa-arvoa ei tietenkään ole missään, ei lähelläkään. Kun asiat ovat maailmassa huonolla tolalla niin voi kuitenin sanoa, että jossain osissa tätä kovaa ja kavalaa maailmaa asiat eivät ole ihan niin huonolla tolalla kuin joissain muissa osissa. Siihen sisältyy se toivo paremmasta maailmasta. Pitää vain katsoa millaisista aineksista on pantu kasaan ne yhteiskunnat, joissa asiat eivät nyt ole aivan toivottoman huonolla tolalla. Tasa-arvo ja ihmisarvo ovat kovin venyviä ja suhteellisia käsitteitä. Joissain valtioissa ne eivät kuitenkaan ole ihan niin suhteellisia ja venyviä kuin joissain muissa. Niiden yhteiskuntien, joissa asiat eivät ole ihan mahdottoman huonolla tolalla pitäisi voida kehittyä vielä paremmiksi ja niitä parempia yhteiskuntia pitäisi maailmaan saada lisää. Ei siinä sen kummempaa.

      • Anonyymi

        Tasa-arvo tarkoittaa vain tasavertaisia mahdollisuuksia. Ihmisestä itsestään riippuu mitä hän niistä pystyy tai haluaa käyttää. Valinnoilla - tai valitsematta jättämisellä - on luonnollisesti seurauksia.


      • Anonyymi

        Parempi maailma on hyvä tavoite, kunhan parempaa ei sekoita täydelliseen.:D


    • Anonyymi

      Tiedä häntä mutta jotenkin tuntuu, että ihmisten oikeudet ovat menneet jo pahasti velvollisuuksien edelle. Mistään ei tarvitse välittää, jos ei halua.

      • Anonyymi

        Kaikki välittävät jostakin, mutta kaikki eivät välitä kaikesta. Eikä tarvitsekaan. Valintojakin on uskallettava tehdä.


    • Anonyymi

      Niimpä...suomessa on terveysdiktatuuria valloillaan, jota johtaa Niinistön johdolla hallitus , ek ,terveysviranomaiset... ja tämä kaikki jotta kansa saataisiin ruotuun, kun uusi digitaalinen" hallintavalta" yritetään saada tehtyä...

    • Anonyymi

      Aloittaja ei ehkä asian taustaa. Kaikkien ihmisoikeussopimuksiin liittyneiden valtioiden - ml. Suomen - tilannetta arvioidaan, koska se on osa sopimusten valvontaa. Törkeisiin loukkauksiin puututaan, kun siihen on aihetta. Sen lisäksi jokaisesta valtiosta tehdään säännöllisin väliajoin ihmisoikeusraportti, jonka huomioihin valtion edustajat joutuvat vastaamaan. Eli ei haukuta, vaan arvioidaan.

    • Anonyymi

      Minusta suomi oli oikeusvaltio jossa ihmisoikeudet ja tasavertaisuus viimeksi 80 luvulla

    • Anonyymi

      Kyllä Suomessa asiat ovat hienosti, meillä on ihmisoikeudet. Ongelma on, että joidenkin suomalaisten mielestä joillakuilla ei kuuluisi olla samoja oikeuksia. Nämä ihmiset yleensä ihailevat maita joissa noita ihmisiä kohdellaan huonosti. Aloittaja taitaa kuulua juuri heihin.

      • Anonyymi

        niitähän mainostetaan mistä on pulaa, muutenhan asija olisi itsestään selvää,


    • Anonyymi

      Marin, kiuru, sauli, sipilä
      vie Suomea ja sen kansaa kohti orjuutta.
      Ihmisoikeudet peruutetaan piikillä.

      Se menee tismalleen sillä hetkellä, kun annatte tökätä
      sen elimistöönne.

      Piikitykset ovat orjan merkki.
      Opetelkaa puolustamaan vapauttanne.

      Älkää olko orjia.

    • Anonyymi

      Pride pitää kieltää koko maailmassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1462
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      923
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      882
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      57
      873
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      806
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      693
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      690
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      654
    9. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      333
      651
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      73
      621
    Aihe