...tuli tapaus, jossa isä oli lääkärinlausunnolla määritelty kelvottomaksi huoltajaksi huoltajuuskiistassa, ja häneltä oli evätty lastensa huoltajuus.
Isukkia oli vähän ihmetyttänyt, kun ko. lääkäri ei ollut koskaan häntä tavannut.
Kun asiaa pengottiin, kävi ilmi, että lääkäri oli nojautunut vain ex-vaimon tarinaan asiasta...
Noh... asia päättyi lopulta oikeaan suuntaan, kun lääkäri on saamassa nyt potkut ja mies lopulta lastensa osahuoltajuuden tapaamisoikeuksineen... Kuitenkin vasta pitkällisen prosessin jälkeen.
Toisaalta tämmöiset esimerkit kertovat karua kieltään yhteiskuntiemme ilmapiiristä näissä asioissa - kun yleensä on edes mahdollista, että lääkärit toimivat näin löperösti (kyseessä oli psykiatrian erikoislääkäri muistaakseni)... ja nainen on se ainut osapuoli, jota kuunnellaan.
Toisaaltahan vastaavanlaista juttua on lääkärien toimintapolitiikoissa ollut mm. vakuutusyhtiöiden lääkärien lausunnoissa... tiedetään tapauksia näkemättä ja kuulematta hyvin, ettei heissä (tällä kertaa näin päin) ole mitään vikaa :-)
Eilen ajankohtaisohjelmassa....
9
619
Vastaukset
- xxxxx
Mikä ihme on se mafia, joka tällaista saa aikaan? Kenen etu on suosia kategorisesti aina naista? No, ONNEKSI tuo lääkäri on saamassa potkut. Ehkä jotakin oikeutta maailmassa.
- Sanelma
Muistelen hämärästi lukeneeni jostain skandaalista; joku sai sukulaiselleen hullun paperit ja siten pakkohoitoon. Lääkäri ei ollut kai edes nähnyt tätä "hullua". Tapahtuukohan tämmöistä paljonkin? Kätevä tapa päästä iäkkään sukulaisen varoihin kiini, jollei kääkkä suostu kuolemaan pois alta kunniallisesti.
Ja jossain narsistinen mies lumosi viranomaiset uskomaan, että vaimonsa poti niin pahaa synnytyksen jälkeistä masennusta, että oli vaaraksi itselleen ja lapsilleen. Mitenkähän siinäkin loppujen lopuksi mahtoi käydä.- The Rat
> Ja jossain narsistinen mies lumosi viranomaiset uskomaan, että
> vaimonsa poti niin pahaa synnytyksen jälkeistä masennusta, että
> oli vaaraksi itselleen ja lapsilleen. Mitenkähän siinäkin loppujen
> lopuksi mahtoi käydä.
Voin sanoa että todennäköisesti ei hyvin.
Suurin osa naisista kai kokeen jonkinlaista synnytyksen jälkeistä masennusta. Parasta silloin on pitää suu tiukasti supussa, ainakaan neuvolassa ei moisesta kannata inahtaakaan.
Meillä kun tuore äiti joutui olemaan vuoteen omana lähes kuukauden synnytyksen jälkeen, pidin lievää masennusta ihan normaalina tilana (ei toki suotavana). Sattui sitten neuvolassa tulemaan puheeksi että on väsynyt ja vähän masentunut - ja alta viikon oltiin psykiatrin puheilla... Ja sitten toisen... Ja sitten olikin pari topakkaa tätiä kyselemässä kaikkea henkilökohtaista siitä lapsen hoidosta...
No, nopeasti oppi kertomaan satuja siitä kuinka ihanaa kaikki on, ketään ei enää väsytä, lapsi ei itke koskaan ja kaikki ovat niin iloisia että.
Masennuskin meni ohi, niin kuin niillä on tapana mennä, joskus sen ensimmäisen psykokäynnin jälkeen. Varsin paljon varmaan auttoi nukahtamislääke jota sai lääkäriltä (vaikka en itse kyllä pillereitä popsikaan). Kohta puoli vuotta tässä oravanpyörässä pyöritty ja nyt näyttää siltä että tästä selviää.
Epäilen että jos joku olisi edes henkäissyt siihen suuntaan että meillä on lapsi vaarassa äidin masennuksen takia (ei ole, eikä ollut), niin emme olisi nähneet siitä vilaustakaan ennen kuin se täyttää 18... Tuntuvat ottavan aika virkaintoisesti tuon kyseisen asian. Hyvähän se toki on että ottavat tuon vakavissaan (kun kauheuksiakin tapahtuu), mutta kyllä tuollaiset ylilyönnit vähän hirvittävät. - proffan rouva
The Rat kirjoitti:
> Ja jossain narsistinen mies lumosi viranomaiset uskomaan, että
> vaimonsa poti niin pahaa synnytyksen jälkeistä masennusta, että
> oli vaaraksi itselleen ja lapsilleen. Mitenkähän siinäkin loppujen
> lopuksi mahtoi käydä.
Voin sanoa että todennäköisesti ei hyvin.
Suurin osa naisista kai kokeen jonkinlaista synnytyksen jälkeistä masennusta. Parasta silloin on pitää suu tiukasti supussa, ainakaan neuvolassa ei moisesta kannata inahtaakaan.
Meillä kun tuore äiti joutui olemaan vuoteen omana lähes kuukauden synnytyksen jälkeen, pidin lievää masennusta ihan normaalina tilana (ei toki suotavana). Sattui sitten neuvolassa tulemaan puheeksi että on väsynyt ja vähän masentunut - ja alta viikon oltiin psykiatrin puheilla... Ja sitten toisen... Ja sitten olikin pari topakkaa tätiä kyselemässä kaikkea henkilökohtaista siitä lapsen hoidosta...
No, nopeasti oppi kertomaan satuja siitä kuinka ihanaa kaikki on, ketään ei enää väsytä, lapsi ei itke koskaan ja kaikki ovat niin iloisia että.
Masennuskin meni ohi, niin kuin niillä on tapana mennä, joskus sen ensimmäisen psykokäynnin jälkeen. Varsin paljon varmaan auttoi nukahtamislääke jota sai lääkäriltä (vaikka en itse kyllä pillereitä popsikaan). Kohta puoli vuotta tässä oravanpyörässä pyöritty ja nyt näyttää siltä että tästä selviää.
Epäilen että jos joku olisi edes henkäissyt siihen suuntaan että meillä on lapsi vaarassa äidin masennuksen takia (ei ole, eikä ollut), niin emme olisi nähneet siitä vilaustakaan ennen kuin se täyttää 18... Tuntuvat ottavan aika virkaintoisesti tuon kyseisen asian. Hyvähän se toki on että ottavat tuon vakavissaan (kun kauheuksiakin tapahtuu), mutta kyllä tuollaiset ylilyönnit vähän hirvittävät.Näinpä se on, tuumaa aikoinaan itsekin jatkuviin kyselyihin vastannut. Toinen tilanne, jossa virkaintoisuutta esiintyy on kun nainen menee paikkauttamaan kulmaansa. Melkoisella kysymysmyrskyllä testataan tarinan todenpitävyyttä ja silti epäilys jää leijumaan ilmaan. Nainenkin voi kuitenkin loukata itsensä myös muuhun kuin miehen nyrkkiin tai miehen avustuksella.
Molemmat tärkeitä kysymyksiä. Liialla virkaintoisuudella voi kuitenkin olla toinenkin puoli, mitä ilmeisimmin tarkoitat sinäkin. - Diplomaatin rouva
proffan rouva kirjoitti:
Näinpä se on, tuumaa aikoinaan itsekin jatkuviin kyselyihin vastannut. Toinen tilanne, jossa virkaintoisuutta esiintyy on kun nainen menee paikkauttamaan kulmaansa. Melkoisella kysymysmyrskyllä testataan tarinan todenpitävyyttä ja silti epäilys jää leijumaan ilmaan. Nainenkin voi kuitenkin loukata itsensä myös muuhun kuin miehen nyrkkiin tai miehen avustuksella.
Molemmat tärkeitä kysymyksiä. Liialla virkaintoisuudella voi kuitenkin olla toinenkin puoli, mitä ilmeisimmin tarkoitat sinäkin.Erinomaista että vihdoin lääkärit ja muut viranomaiset aktiivisesti kiinnittävät huomioita naisten epäilyttävän näköisiin vammoihin. Varsinkin jos sama ihminen käy toistuvasti paikkauttamassa kulmiaan. Liian kauan naisenhakkausta pidettiin perheen sisäisenä asiana johon ei ulkopuolisen ei ollut suotavaa puuttua. Häpeä estää usein naista oma-aloitteisesti kertomasta todellista tilannetta.
- j.pukkila
..varmaan jokaiseen ammattikuntaan..??
- Ent. pääjohtajan rouva, nyk...
vom kirjoitti:
...myöskin diplomaatipiireihin!
vomEttä kuinka?
Ent. pääjohtajan rouva, nyk... kirjoitti:
Että kuinka?
Sitä vaan halusin kertoa, että naisten pahoinpitelyihin syyllistyvät kaikki sosiaaliluokat, työttömistä diplomaatteihin!!!
vom
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1815600Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta413809Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom313178Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole503066Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1592858Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava312706Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten892693Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin732399Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt662028Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html1741950