HS. 4.3.2022: Kahden viikon lakko koskisi sairaanhoitajia ja perus-/ lähihoitajia, ja alkaisi 18.3 ja päättyisi 1.4.2022.
Olen pöyristynyt ! Kyllä on hoitoalan ihmiset muuttuneet koviksi jo Suomessakin, jos tuo lakko alkaa. Inhimillisyys seis, raha on tärkeämpää näköjään! Juuri 2 vuotta koko kansa on taistellut koronaa vastaan ja se on tullut yhteiskunnalle tosi kalliiksi, puhumattakaan siitä, että hoitojonot ja leikkausjonot ovat sentakia kasvaneet tolkuttomiksi, kun ei ole ollut resursseja koronan takia. Itsekään en pitkäaikaissairaana ole saanut terveyskeskulääkärin aikaa vielä, viimeksi kävin yli 3v. sitten lääkärillä. Kyllä kaikki sen tietävät, että koronan takia hoitajat ovat olleet kovilla, mutta hoitoalalla n. 40 v. työskelleenä tiedän kokemuksesta, että on sitä ennenkin oltu kovilla, mutta ei ole koko ajan oltu vaatimassa lisää rahaa.
Ennen tehtiin hoitoalallakin 6-päiväisiä viikkoja, työaika 45 t. viikossa ja ruoka-aika omalla ajalla. Monenlaisia työaikakorvauksia on sittemmin lisätty, on tullut monenlaisia työtä helpottavia apuvälineitä ym.
En lainkaan väheksy hoitajien työtä, enkä kadehdi, vaikka saisivat mitä korvauksia tahansa, päinvastoin. Mutta ihmettelen tätä lakkouhan ajankohtaa, se osoittaa kovuutta potilaita, sairaita, kaikkia kohtaan. Oma raha on tärkeämpää. Olisitte antaneet ihmisten ensin henkisesti selvitä korona-ajasta ja potilasjonojen purkautua, sairaiden päästä ajoissa hoitoon ja lääkärien vastaanotoille. Ja kaiken lisäksi: Tehyn ja Superin johtoa ei näytä hetkauttavan lainkaan Unkarin tapahtumat ja hätä, eikä myöskään ilmassa oleva uhka Suomen turvallisuudelle, mikä varmasti lisää ihmisten henkistä ahdinkoa, vaikka edellisistäkään ei ole vielä toivuttu. Ajatelkaa edes lapsia, ja sitä, mitä tämä edellämainittu on heille tehnyt, jos ette meistä vanhuksista ja muista sairaista ja kärsimyksistä välittäisikään.
Tehyn ja Superin lakkovaroitus tässä ajassa epäinhimillistä
49
1083
Vastaukset
- Anonyymi
Typokorjaus eli siis ei Unkari vaan Ukraina!
- Anonyymi
Anteeksi, että väsyneenä (johtuu sairaudestani) kirjoitin aloittamaani mielipidekirjoitukseen hoitajien lakkouhasta väärin Unkarin. kun tarkoitin Ukrainaa.
- Anonyymi
Niin, hehän saavat palkankorotuksen soteuudistuksen takia ja sitten vielä tehy vaatii lisää. Kunta-alan edustajan mukaan palkat nousisi siis liki 30 prosenttia ja tähän ei ole varaa.
- Anonyymi
On aika naurettavaa verrata liksoja johonkin Norjaan jossa ihmisillä o eri tulotaso ja kustannukset ovat korkeammat. Jos siihen pyritään niin maksakoot sitten ne jotka terveydenhuoltoa käyttävät eniten, jos menee kämppä alta niin sitten menee.
- Anonyymi
Tehtaankadulta annettu Rytköselle taistelu määräys. AKT liittyy kohta joukkoon jos NATO flirttailut eivät lopu.
- Anonyymi
Tehyn ja SUPERin rinnalle ovat tarvittaessa liittymässä myös AKT ja SAK, jos näyttäisi siltä että suomi olisi jättämässä hakemuksen natoon.
Tilanne alkaa olla jo niin kova, että saavin pohjalta kaivetaan niitä viimeisiä sleepereitä. - Anonyymi
Myötätuntoni heille.
- Anonyymi
Laiskat läskivittuhoitajat vaihtoon. Ulkomailta halvempaa ja parempaa työvoimaa tilalle.
- Anonyymi
Lakkohan ei koske pelkästään hoitajia vaan kaikkia kyseisiin liittoihin kuuluvia mm laitoshuoltajia, osastonsihteereitä jne monia ammattiryhmiä lähihoitajien ja sairaanhoitajien sekä perushoitajien lisäksi!
- Anonyymi
Olisi varmaan aiemmin jo kannattanut osoittaa jotain myötämielisyyttä tämän hullun koronan aikoina mutta kun ei, katkeaa se kamelin selkäkin ennemmin tai myöhemmin.
- Anonyymi
En suo yhtään sympatiaa hoitajia kohtaan. Väärä ajankohta alkaa lakkoilemaan. Kenkää kaikilke ja ulkomailta hoitajat.
- Anonyymi
Onkohan poliittisilla sote johtajilla ja kuntatyönantajien poliittisesti valittujen johtajien vuosikymmenien keljuiluilla mitään vaikutusta?
Entä perheministeri Krista Kiurun puheilla hoitajien lainaamisesta kuin esineitä sairaanhoitopiireistä toiseen, poikkeustilalla uhoamisella, jossa voidaan pakottaa töihin estää lomat ja irtisanoutumiset?
Olisiko silläkin vaikutusta, että soten poliittisesti valitut johtajat ja päättäjät ovat yleensä miehiä ja miehet sinne hakeutuvatkin vallan ja paljon paremman palkan vuoksi, mutta lääkärit ja hoitajat ovatkin naisia?
Naisvaltaisia aloja yleensä edelleen sorretaan ympäri maailmaa. - Anonyymi
Antaa kulissien kaatua.
Odotan sitä.
Jos ei kaadu, voidaan mennä auttamaan verhojen avaamisessa. - Anonyymi
Vaikka sinänsä pidän ammattiliittoja ihan oikeana ratkaisuna, ei se tarkoita sitä, että kamppailua työnantajan kanssa käydään 24/7. Nämä ko. Liitot voisivat katsoa mallia miten muut asian hoitavat. Ainainen rutina milloin mistäkin alkaa jo kuulostaa vastenmieliseltä.
- Anonyymi
Jos siirrettäisiin esim. sukupuolineutraalin sotu- tunnuksen rakentelua, siitä saataisiin jopa 2000 miljoonaa euroa hoitajien palkkauksen korjaamiseen.
Arvioidut kokonaiskulut yhteiskunnalle on muutoksesta n.1000- 2000 milj.euroa ja suoranaiset reilu 400 milj.euroa.
Hoitajista ja lääkäreistä enemmistö on naisia, joten sukupuolineutraali sotu-tunnus ei muuttaisi tilannetta.
Arvopohjakysymys nääs. - Anonyymi
Kysymys on ajankohdasta, ja nyt on rahanmenoa vaikka kuinka paljon mm. Suomen turvallisuuteen varautumiseen. Koronatapaukset ovat olleet nousussa sairaaloissa, jätetäänkö heidät hoitamatta ja leikkauksia siirretään ja siirretään. Sisareni sydänleikkausta siirrettiinja siirrettiin koronan takia, ja samana päivänä kun tuli kirjeessä aika leikkaukseen, hän oli kuollut. Ajattelen usein. olisiko hän elossa, jos leikkaus olisi tehty silloin kun ensin piti. Ja muuten, tuo sota lieveilmiöineen tulee nostamaan hintoja kaikessa. Niin vielä: vastahan on ollut talvilomat, sitten tulisi lakot ja kohta alkaa kesälomat.
- Anonyymi
Palkansaajaliitot ovat varmaan laskeneet korotuksen kustannukset. Julkista velkaa ei varmaankaan pysty kasvattamaan eli sote ja muun julkisen alan palkkojen korotus on leikattava ja tasattava julkiselta puolelta. Eli joidenkin palkkoja leikataan ja toisten nostetaan. Esim poliiseilta ja sotilailta leikataan ja säästö annetaan sairaanhoitajille.
- Anonyymi
Punikkiliittojen tuki Putinin "operaatiolle".
- Anonyymi
Voisivat lakkoilla myös näiden rokottamattomien puolesta, jotka joutuivat jättämään työnsä, kun eivät suostuneet rokotettaviksi. Koronaa hoitolaitoksissa ilman rokottamattomiakin hoitajia ihan kiitettävästi. Oliko järkeä heittää hoitajia pihalle?
- Anonyymi
Ei kehitysmailla kuten kohta Suomella ole varaa verotuloilla rahoitettuun julkisen sektorin terveydenhoitoon. Suomikin voisi yksityistää ja supistaa voimakkaasti terveydenhoitopalveluja ja antaa yksityisten hoitaa terveydenhoitopalvelut ja ne joilla ei ole varaa terveydenhoitoon voisivat turvautua vaikka poppamiehiin kuten kehitysmaissa tapahtuu. Sairaanhoidon palveluksessa olevat voisi velvoittaa koviin kuntotesteihin ja uudenlaisiin soveltuvuustesteihin ja tämän perusteella lisätä alan työmäärää 50% ja lisätä palkkaa 20%.
- Anonyymi
Onko Suomessa ollut joskus hetki, jolloin hoitoalan palkkavaatimukset olisivat olleet "inhimillisiä"?? Milloin??
"Inhimillistäkö" on ollut lakkoilla Suomen tärkeimmän teollisen vientialan, eli paperin työpaikkoja ulkomaille??- Anonyymi
Jokainen julkisella sektorilla työskentelevä on varas. Hän varastaa meillä yrittäjiltä, jotka joudumme maksamaan veroja.
- Anonyymi
Käytännössä niiden palkat nousisi samalle tasolle kuin lääkärien eli 70 000 euroa vuodessa. Nyt keskiansiio on 3800 euroa. Jos tuolla summalla ei elä niin syökööt vähemmän. Palkkojen nousu tietäisi verojen nousua . Tuokoot philippiineiltä hoitajat, ensin vastustin tätä mutta tuo hoitoalan röyhkeys alkaa nyt kypsyttää.
- Anonyymi
Juu, kuuluvat jo nyt kermaperse-eliittiin. Turhan naukujat ja verovaroilla elätettävät. Kehtaavat vielä valittaa. Menisivät itseensä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu, kuuluvat jo nyt kermaperse-eliittiin. Turhan naukujat ja verovaroilla elätettävät. Kehtaavat vielä valittaa. Menisivät itseensä.
ei jumalauta :D mistä te nää muka palkat revitte, t sairaanhoitaja erikoissairaanhoidossa ja palkka lisineen verojen jälkeen 2300e, ja ei todellakaan ennen verojakaan ole tuota 3800 euroa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ei jumalauta :D mistä te nää muka palkat revitte, t sairaanhoitaja erikoissairaanhoidossa ja palkka lisineen verojen jälkeen 2300e, ja ei todellakaan ennen verojakaan ole tuota 3800 euroa.
Sairaanhoitajan palkka oli kuntasektorilla 3 207 € (45209 yksittäistä palkkaa), valtiolla 3 474 € (513 yksittäistä palkkaa) ja yksityisellä sektorilla 3 062 € (9107 yksittäistä palkkaa). Keskipalkka perustuu koko maan palkkatietoihin vuodelta 2020.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sairaanhoitajan palkka oli kuntasektorilla 3 207 € (45209 yksittäistä palkkaa), valtiolla 3 474 € (513 yksittäistä palkkaa) ja yksityisellä sektorilla 3 062 € (9107 yksittäistä palkkaa). Keskipalkka perustuu koko maan palkkatietoihin vuodelta 2020.
Miten ay lellikki demari ministeri Haatainen kieltää lakon.
AKT, Teollisuusliitto, Paperiliitto ja Rautatieammattilaiset tukilakkoon. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ei jumalauta :D mistä te nää muka palkat revitte, t sairaanhoitaja erikoissairaanhoidossa ja palkka lisineen verojen jälkeen 2300e, ja ei todellakaan ennen verojakaan ole tuota 3800 euroa.
Jos verojen jälkeen jää kateen 2300 niin bruttono on n. 3500 e.
- Anonyymi
Tuo 30 prossaa olisi sopiva korotus , johtajille jaellaan rahoja vaikka eivät tarvitsisikaan , saati ansaitsikaan palkankorotuksiaan niin korjataan nyt noitten hoitsujenkin palkat kohdilleen , onhan meillä varaa rahaa lähetellä ympäri maailmaa , miksei omille duunareillekkin sitten.
- Anonyymi
Voiko ämmiItä muuta odottaa..
- Anonyymi
ei!
- Anonyymi
Naisten kannattaa etsiä mies, joka saa hyvää palkkaa, eikä kitistä palkankorotuksia. Palkkaa maksetaan työn tuottavuuden mukaan eikä julkisen sektorin työt tuota mitään, aiheuttavat vain menoja meille veronmaksajille.
- Anonyymi
Niinpä. Liian moni nainen ottaa miehekseen jonkun pitkätukkaisen kitaransoittajan tai muun paskan sen sijaan että ottaisi kunnollisen suomalaisen insinöörin
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niinpä. Liian moni nainen ottaa miehekseen jonkun pitkätukkaisen kitaransoittajan tai muun paskan sen sijaan että ottaisi kunnollisen suomalaisen insinöörin
🤣🤣🤣🤣 juu.juu. mä tunnen 3inssiä ja jokaisella on jonkunsortin mt-lääkitys.....
- Anonyymi
Sairaanhoitajat saavat palkankorotuksen, valtio tukee asiaa. Eli voivat palata takaisin työpaikoillee. APRILLIA! Joko luulit kumihuuli
- Anonyymi
SAADAAN PALKAY NOUSEMAAN ILMAN LAKKOAKIN!
OIKEUDENMUKAISUUS....EI TIETOAKAAN MITÄ SE TARKOITTAA PÄÄTTÄJÄT....VETÄKÄÄ KÄSIIN!
ONKO SE JAKOPRRUSTS ETTÄ ISTUU OIKEALLA PALLILLA?
Siun sote nosti korkeimpien johtajien palkkoja määräaikaisesti 10 prosentilla https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/a3039e8b-41b9-4573-a1ec-14a67446d841 - Anonyymi
Rahasta vain asia kiinni? Antaisivat suomalaisillekin rahaa samalla tavoin kuin sitä jaetaan ulkomaillekin miljardikaupalla tuosta vaan. Omaa kansaa pidetään kurjuudessa köyhinä.
- Anonyymi
Ihme valitusta siitä, että sairaanhoitajat lakkoilevat. Turha ammattiryhmä, joka ei tee muuta kun istuu kahvilla ja tietokoneella. Ei pitäisi olla paljoakaan vaikutusta yhteiskunnan toimivuuteen. Päinvastoin nythän ei työnantajan tarvitse maksaa palkkaa näille istuskelijoille. Merkillistä, että nyt sairaanhoitopiirit ovat kiinnostuneita potilasturvallisuudesta. Eivät ole aikaisemmin olleet, vaikka tietävät hyvin, ettei sairaalaosastolla ole välttämättä kuin yksi sairaanhoitaja vastaamassa koko osastosta, muut ovat lähihoitajia. Erikoissairaanhoidon osastosta kuitenkin kysymys. Ihme kaksinaamasta touhua.
- Anonyymi
Tehyn ja Superin mielenosoituksessa tänään kellään ei ollut maskia! Ei idiootit tarvitse palkankorotusta. Hyvä kun saavat pitää työsä.
- Anonyymi
Lakkoon vaan, ei teitä tarvita. Kyllä joku muu juo teidän kahvit ja kertoo juorut. Terveydenhuollon sankarit ja paskan marjat.
- Anonyymi
Siinähän huutelet. Odotahan vain kun itse sairastut...
- Anonyymi
Sopivaan aikaan näitä hyvinvointijohtajien poliittisia virkoja jaetaan 17000 euron kk.palkalla luontaisedut.
STM:n kansliapäälikkö valt.maist. K.Varhila (demari) on hakenut tällaista virkaa, jonka jättimäinen palkka maksetaan samasta potista kuin sairaanhoitajien ja lääkärien.
Viran ehtona on, että omistaa sopivan jäsenkirjan eikä missään nimessä ole sairaiden potilaiden hoidon asiantuntija eikä edes lähipiiristä sellaista otusta löydy.
Onneksi Suomessa ei ole korruptiota, sillä puolueen jäsenkirjan saa ilmaiseksi aatetta vastaan. - Anonyymi
Tehyn lakkomarssit tuovat mieleen kommunistien kulkueen.
- Anonyymi
Nyt ne suunnittelee joukkoirtisanoutumisia välittämättä
sairaitten hengestä. - Anonyymi
Iso osa ylipainoisia, laiskoja lässytäjia.
Vaihtakoot alaa, jos hommat ei miellytä ja palkka. - Anonyymi
Kaikki päättäjien teot ovat tässä ajassa epäinhimillisiä. Ei he taivu mihinkään kansan auttamiseen joten ei heidän kanssaan voi edes neuvotella ilman samanlaista "kova kovaa vastaan".
Kansa joka seuraa sellaisia julmia sadisteja ei voi odottaa mitään armoa mistään muustakaan suunnasta. Luopukaa siis pahuudesta jos haluatte armon. - Anonyymi
Valtio ei pidä missään arvossa koulutettua suomalaista siksi ne jo ilmoittivat hakevansa tuhansia hoitajia ulkomailta.
- Anonyymi
Miettikää siis omaa tulevaisuuttanne jos nyt uurastatte korkeakoulussa.
- Anonyymi
Kuten huomaatte joka päivä lehdissä: armoa ei tipu suomalaiselle sokealle.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/12044923-e16c-452d-a583-11fd31af4a03
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️851778Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia1201194YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä621070- 62946
Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan74866Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli79808Linnasuolla poliisi operaatio
Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/864606029806- 57800
Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.46800Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.116763