Airiston Helmen totuus alkaa paljastua Iltasanomat

Anonyymi

Airiston Helmen alueelta löytyi bunkkereita, paljon käteistä, salattua sateliittiviestintää, vedenalaista välineistöä ja paljon käytetty helikopterikenttä.
Eikö tässä tilanteessa olisi jo aika Suomen viranomaisten kertoa mitä todella on löytynyt. Taas nämäkin tiedot tulivat ulkomaiselta toimijalta. Vieläkö vaan piilotellaan ja salaillaan tuon roisto valtion toimia Suomessa ?

48

170

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ..kovin harvaa meidän herroistamme kiinnostaa mikään muu kuin oma tilipussi... niin ja seuraavat vaalit , valitaanhan varmasti uudelleen...

    • Anonyymi

      Nyt vastuuseen ne jotka ovat näitä asioita piiloitelleet ja salanneet.

      • Anonyymi

        Halosen kavereita ovat...


    • Anonyymi

      Kyllä Suomalaiset kestää, kun niille kertoo totuuden asioista, ei kaikki ole pumpulissa kasvatettuja maailmanhalaajia.

      • Anonyymi

        Venäläisten oudoista maa- ja kiinteistöhankinnoista on aiemmin kirjoitettu. Noista Airiston Helmen tapauksen löydöksistä sen sijaan ei ole tainnut paljonkaan tietoa tullut julkisuuteen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Venäläisten oudoista maa- ja kiinteistöhankinnoista on aiemmin kirjoitettu. Noista Airiston Helmen tapauksen löydöksistä sen sijaan ei ole tainnut paljonkaan tietoa tullut julkisuuteen.

        Nyt on viime hetket tehdä niissä kiinteistöissä ja maa alueilla tutkinnat ja takavarikoinnit.


    • Anonyymi

      Miksi ote iltalehden jutusta poistettiin. Ei mielestäni ollut sääntöjen vastainen. Tässä sitten linkki itse juttuun. Saa nähdä pysyykö tämä.

      Brittiläinen turvallisuus­politiikan asiantuntija ylistää Suomea: ”Naton otettava kiireesti oppia”
      https://www.is.fi/politiikka/art-2000008757806.html

      • Anonyymi

        Eikö nyt olisi aika Suomen sisäministerin tulla esiin ja tuoda kaikki asiat esiin ?


      • Anonyymi

        Ilta-Sanomien juttu tosin, mutta silti outoa että poistettiin. Eikö otteita iltapäivälehtien jutuista saa muka tänne laittaa?


    • Anonyymi

      Silti pekka tuo terroristeja suomeen.

      • Anonyymi

        Kyllä niitä on tullut ilman tuomattakin.


    • Anonyymi

      joku tukikohta tai asema?

    • Anonyymi

      Ei Tiitisen listaakaan kerrota meille. Epistä.

      • Anonyymi

        Sekin vielä on piilossa.


    • Anonyymi

      Mitähän hemmettiä tavallinen taneli tekisi niillä(kään) tiedoilla? Sairas uteliaisuus ei ole mikään hyve eikä kerro terveestä mielen maisemasta. - Nm. Kipeä pipi utelu

      • Anonyymi

        Suomen kansalla on oikeus tietää mitä Venäläiset puuhailevat Suomessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomen kansalla on oikeus tietää mitä Venäläiset puuhailevat Suomessa.

        Nyt on syytä ottaa tarkkailuun kaikki nuo mökkiläiset Suomessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomen kansalla on oikeus tietää mitä Venäläiset puuhailevat Suomessa.

        Sinä(kään) et tee sillä tiedolla yyyhtään mitään. - Nm. Hoitele vain omasi


    • Anonyymi

      Tuliko yllätyksenä tämä tieto sinisilmäisille suvakeille.

      • Anonyymi

        nyt on aseet jaettava maakuntien miehille pois kerrallaa tuhottavista varastoista
        asekätkennän tapaan


    • Anonyymi

      Täyttä sondaa, todellisuudessa ei mitään kummallista löytynyt. Huom! kaikki siellä on suomalaisten yritysten rakentamaa.

      • Anonyymi

        elä yritä edes pietari trolli.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        elä yritä edes pietari trolli.

        En tarvitse yrittää, kaikki siellä on suomalaisten firmojen rakentamia,. luvat myöntänyt paraisten kaupunki ja rakennusvalvonta kaiken tarkastanut, ei mitään huomautettavaa, tai outoa.
        Näin oikeassa elämässä. Siksi viranomaiset haluavat vaieta asiasta, munasivat itsensä valtaisalla aseellisella rynnäköllä sinne.


    • Anonyymi

      Joko tulee julki mitä siellä Saimaalla olevalla mökillä oli piilossa olevan helikopterikentän lisäksi ?

    • Anonyymi

      Venäläisten maakaupoille Suomessa on tehtävä loppu.

      • Anonyymi

        kiinteistön myyntiin vihavenäläiselle on saatava naapurien suostumus


    • Anonyymi

      Airiston Helmestä puitiin juttua jo kolmisen vuotta sitten. Yli vuoden takaisten lehtijuttujen mukaan Airiston Helmen asumukset on suomalaisten näyttelijöiden lomanviettopaikkana. Näyttelijäryhmä taisi ostaa tämän upean lomapaikan itselleen.

      • Anonyymi

        Kuka on vastuussa tästä valehtelusta ?


    • Anonyymi

      Airiston Kelmi - onko siitä kaikki kerrottu.

    • Anonyymi

      Näyttelijät Krista Kosonen ja Jasper Pääkkönen ainakin ovat Airisto helmen ostajaporukassa. Oliskohan ne kaupat tehty 2021?

    • Anonyymi

      Lapsellisia nuo Pietarin trollien kirjoitukset luulevat noiden juttujensa vaikuttavan Suomalaisten ajatteluun.

    • Anonyymi

      Onko sukellusveneasema siellä myös? Varmaan on.

      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Upoksissa olevien satama siellä on.


    • Anonyymi

      Osaako Suomen päättäjät nyt käyttää tämän tilaisuuden noiden Airiston Helmien luomat uhakat ja poistaa ne lopullisesti Suomesta ?

      • Anonyymi

        koko EU alueella olevat 4 milj venäläistä pitää kotiuttaa heti turvalliseen
        kotimaahansa pois natsien seurasta


    • Anonyymi

      Mitä V**ttua!

      Kauhea älämölö brittiläisen kolumnistin kirjoitukseen viitaten siitä että Suomen viranomaiset peittelee jotakin, mutta jutussa nimenomaan kehutaan suomalaisten viranomaisten toimintaa ja kehotetaan muitakin maita ottamaa siitä oppia.

    • Anonyymi

      Suomettumista vaan jatketaan.

    • Anonyymi

      Venäläiset bunkkerit ovat natseilta suojautumista varten, sillä Suomessa ei vielä ole pres. Putin suorittanut denatsifikaatiota.

      Poliisiministeri Ohisalonkin kertoman mukaan Suomessa on natseja, jotka aiheuttavat vaaran. vaikka hän itse ei natseja pelkää, mutta hänen äänestäjät pelkäävät.
      Poliisiministerin alaisuudesssa Suomessa oli jo käynnissä eräänlainen lievennetty muoto denatsifikaatiosta, kuten isku Kankaanpään peräkylään panssariauton kera.

      Puumalassa FSB:n lomailusaaressa oli venäläiset joutuneet rakentamaan natsien pelon uhan takia maavallein suojattu helikopterikenttä.

      Pres. Putinin periaate: Ei natseja Ukrainaan, ei natseja minnekään.

      • Anonyymi

        Mikä sen Puumalan saaren nimi oli ?


    • Anonyymi

      Tarja Haloselta ja nykyiseltä kuntaministeri Paaterolta kannattaisi pyytää kommentti tähän juttuun.

    • Anonyymi

      Yhteiskunnan ( sinisilmäiset ) päättäjät eivät myönnä että heitä kusetettiin kaikissa Venäläisten maakaupoissa . Kertoo päättävän eliitin typeryydestä .

      • Anonyymi

        No nyt osuit just asian ytimeen hyvä !


    • Anonyymi

      Nostetaampa asia trollien harmiksi ylös.

    • PasiToivonen3

      Kellarista reitti onton Maan sisälle jossa asuu liskoihmisiä.

    • Anonyymi

      Uusitaan nosto trollien harmiksi.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      2835
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      95
      1079
    3. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      921
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      66
      885
    5. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      867
    6. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      857
    7. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      65
      814
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      37
      810
    9. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      744
    10. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      136
      739
    Aihe