Kuka hullu tämän bensan hinnan takana on Suomessa?

Anonyymi

https://yle.fi/uutiset/3-12330720

Polttoainevero on Suomessa kaksinkertainen verrattuna EU:n minimitasoon
EU on asettanut polttoaineverolle jäsenmaissa minimitason. Säädösten puitteissa Suomi voisi halutessaan lähes puolittaa valmisteveron.

Hallitus on kuitenkin sitoutunut ilmastonmuutoksen torjuntaan ja liikennepäästöjen puolittamiseen eikä se onnistu asiantuntijoiden mukaan, jos valmisteveroa pienennetään. Päinvastoin tavoitteeseen pääseminen edellyttää verojen korottamista.

KOKO ILMASTONMUUTOS JA HIILIJALANJÄLKIHÖSSÖTYS ON PELKKÄÄ 100% KUSETUSTA JA HUIJAUSTA! PELKKÄÄ RAHASTAUSTA KOKO HOMMA. ILMASTO EI SEN ANIOSTA MUUTU MIKSIKÄÄN.
MIKÄ HELVETTI TÄMÄN MAAN PÄÄTTÄJIÄ OIKEIN VAIVAA? JOKIN PAHA MIELISAIRAUSKO?

8

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämä ei johda pidemmällä mihinkään muuhun, kuin konkurssiaaltoon ja ennätystyöttömyyteen. Tämäkö on järkevä kehitys-suunta tulevaa ajatellen? Ei todellakaan.
      Sähköautoilu ei ole mikään autuaaksi tekevä asia. On tämä ihme touhua.

    • Anonyymi

      Valtio veroineen.

    • YLE: Biden esittää bensaverosta luopumista kolmeksi kuukaudeksi.
      Kaikkialla ymmärretään, että polttoaineiden hinnan nousu on merkittävin tekijä laukkaavan inflaation takana. Kyllä se Suomessakin aivan hyvin ymmärretään, mutta kansalaisille valehdellaan päin naamaa. Polttoaineveroa on alennattu monissa maissa, mutta Suomessa sitä kieltäydytään jääräpäisesti alentamasta vaikka juuri Suomessa siihen olisi erinomaiset mahdollisuudet. Syynä kieltäytymiseen on kunnianhimoinen ilmastopolitiikka ja vielä sitäkin suurempi syy on puoluepolitiikka. Nämä syyt ovat jallitukselle (oho, näppäinvirjhe! no menköön) niin tärkeitä, että Suomen talous annetaan niiden vuoksi vaikka romahtaa.

      • Anonyymi

        Sanna Marin etupäässä, tämä maa ajautuu kohta pahempaan lamaan, mitä 90-luvulla oli.


    • Anonyymi

      Nyt kannattaa ajella ja runsaasti! 🤣

    • Anonyymi

      Bensa on kallista kaikkialla, vaikka Suomen Hallitus onkin ehtiväinen, ei ne sentään kaikkialle ole ehtineet sitä hintaa nostamaan.

      Inflaatiokin on monessa maassa Suomea korkeampi.

      • Anonyymi

        Suomessa tärkein syy tuntuu olevan tämä ”ilmastonmuutoksen” pakonomainen ”estäminen”,
        vaikka mitään ei hyödytä, niin silti pitää oikein pakolla ja kiusalla käyttää tämäkin konsti.
        Marin tätä ajaa ja muutama muu hullu myöskin, mikään pakko tätä ei olisi vetää maksimiin, kuten aloituksen linkissä oli, mutta suomesssa näin tehdään. Mikä tämä hinta tulee olemaan, sen näemme piakkoin. Itse veikkaan katastrofia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      190
      5140
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      21
      1876
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1646
    4. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      11
      1571
    5. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1537
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      54
      1234
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      97
      1098
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      310
      1005
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      196
      955
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      880
    Aihe