Hauska lukea millaisia teorioita on aiheesta keksitty =)
Syy on kyllä maanläheisempi....
Kalingrad tarvitsee huoltolentoja Venäjältä, mutta Latvia, Liettua ja Viro eivät sallia ko. lentoja ilmatiloissaan.
Jostain syystä venäläiset ovat keksineet, että homma hoituu lentämällä kansainvälisiä vesirajoja pitkin.
Kansainvälinen vesiraja on eri asia kuin ilmatilaraja. Tästä syntyy tilanne, että Kalingradin kone on välillä Suomen ja välillä Viron puolella.
Venäläiset tulkitsevat olevansa ei-kenenkään maalla lentäessään kansainvälisiä vesirajoja pitkin, ja näin ollen eivät puhu lennonjohdoille.
Tästä syntyy ilmatilaloukkaus.
Se, miksi venäläiset haluavat hoitaa homman näin, niin sitä en tiedä.
Venäjän rajaloukkaukset
2
269
Vastaukset
Hiukan selventävää tietoa. Latvia ei suostunut Venäjän pyyntön muodostaa "käytävä" yhteyden
pitoa varten Kaliningrad´iin, joka jäi saarroksiin Baltian itsenäistyttyä. Meriyhteyden hi-
tauden vuoksi Venäjä ymmärrettävästi haluaisi myöskin ilmasillan.Yksi vaihtoehto olisi pyy-
tää Latvialta joka kerta lupa käyttää sen ilmatilaa, mutta se olisi suurvallalle nöyryyttä-
vää. Sen vuoksi, vaikka matka moninkertaistuu, ilmasilta Suomenlahtea pitkin on otettu käyt-
töön.Käytät termiä " kansainvälisiä vesirajoja", tarkoittanet aluevesirajoja.Ne määrittyvät
yleensä maarajasta tai ulkosaaristosta 3:n meripenikulman (n.5,5 km) etäisyydelle, jotkut
valtiot käyttävät 6:n mpk:n etäisyyttä (n. 11 km). Suomenlahtihan on kapeahko ja saarinen,
joten kansaivälinen vesialue on kapea, josta seuraa myöskin kansainvälisen ilmatilan kapeus.
Se nimittäin määräytyy aluevesirajojen mukaan, ja ulottuu pystysuoraan ulkoavaruuteen saakka
vom- pöljä_
Et tiedä näköjään muutakaan. Siis oletko aukuisten oikeasti noin tyhmä, että epäilet suomen kykyä määritellä omien rajojen loukkaukset. Oletko?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101084
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82814Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat264596Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede17585- 65531
- 93531
- 26512
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.47491- 43476
- 47437