Tarviiko vakuutusta, jos 750W moottorin uudelleen ohjelmoi olemaan 250W?

Anonyymi-ap

6

144

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämä on mielenkiintoinen aihe. Olisi mukavaa jos poliisi tai joku juristi kertoisi mikä on totuus?

      • Anonyymi

        Suomessa lait tehdään yleensä niin, että keksitään hätäpäissään joku laki kun ei osata nähdä kokonaisuutta.


      • Anonyymi

        Näiltä puupäiltä ei etenkään kannata kysyä, sillä eivät tiedä asiasta tuon taivaallista.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Näiltä puupäiltä ei etenkään kannata kysyä, sillä eivät tiedä asiasta tuon taivaallista.

        Samaa mieltä, kyseessä aihe johon on aika paha ottaa kantaa puoleen taikka toiseen ilman ilman esim. oikeuden päätöstä asiaan.

        Olen aikanaan löytänyt netistä engalanninkielisen virallisen EU:n kattavan asetustekstin sähköavusteisen polkupyärän moottorin luokittelusta tuohon 250w luokkaan ja tuo oli monikymmensivuinen tekninen "pumaska" aiheesta millä edellityksillä ja mitä teknisen laboratorion mittaustuloksia tuollaisen moottorin luokittelu vaatii tehtäksi.

        Eli sehän on tunnettu tosiasia että tehokkaimmat 250w luokitellut moottorit tuottavat hetkellistä huipputehoa sinne +600w asti mutta ovat silti säännöstenmukaiset 250w luokitellut.
        Joten kyllä tuo virallisesti tehty luokittelu on hyvin tärkeässä asemassa tuossa lainsäädännössä joten itse tehdyt tehonrajoitukset eivät välttämättä riitä, mutta kuten sanoin tällä palstalla tuskin on trapeeksi asiantuntemusta asiasta.


    • Anonyymi

      Tarvitaan korvienvälin uudelleenohjelmointia. Tervejalkainen voi hypätä tavallisen pyöränselkään ja alkaa pyörittelemään kampia. Siinä häipyy mielestä härvelien mukanaan tuomat murheet ja kommervenkit.

      • Anonyymi

        Korviesi väliin voisit ohjelmoida ysimillisen luodin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      275
      4699
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2877
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      30
      2855
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1811
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1664
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1429
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1190
    Aihe