Reilun kahden euron kaalinpää. Tein äsken yksi kolmasosas coleslaawia my style.
Huomenna tai ylihuomenna teen borssia. Ja siitä borrssista laitan annospakkauksia pakkaseeen.
Porkkanaa sipulaa beetsejä kaalta purjoo pikkusen jauhelihaa ehkäpä vähän pottuu. Raejuustoa päälle ja paljon mausteita. Liemeen vehnäjauhoa pikkasen suurustamaan.
Mitäköhän yhden hinnaksi tulee ison kaalinpään aikaansaannoksista? Borssista sekä coleslaawista? Jauheliha on nautasikaa ja sitä tulee melko vähän..niinkuin lihastamaan annosta.
uusi iso kaalinpää
24
257
Vastaukset
- Anonyymi00001
Siinähän holistina lasket hintoja.
Aina kannttaa laskea hintoja. Jää jemma rahaakin. tiukka on budjetti. mitä syö sen verran juo joskus se ylittyy.
järkevä raha pysyy jemmassa. siksi sitä sanotaan jemmarahaksi. Ei sitä aina juoda. nytkin juon teetä ja illalla limuu. ja vedän coleslaawia.
- Anonyymi00002
Kenelle koitat todistaa jotain ettet nyt juo alkoholia.
yritän vain saada keskustelua aikaan ettei aina tarvitse juoda kaljaa kuten tuo yksi palstalainen..
- Anonyymi00003
Ei kauheen ainstaini jos lähtee jotain borskeittoa pakastamaan.Köyhät on monesti myös tyhmiä.
pitäisikö tehdä minisatsi..syödä se..tehdä taas uusi minisatsi syödä jne jne..se vai tehdä kerralla kunnon satsi ja pakastaa annoksina eli kukakohan se tyhmä tässä on? ja vielä kerran????
veetuilu ei kannata eikä katkeruus..borssi oikein tehtynä on ihan hyvää..- Anonyymi00005
P.ervokki kirjoitti:
pitäisikö tehdä minisatsi..syödä se..tehdä taas uusi minisatsi syödä jne jne..se vai tehdä kerralla kunnon satsi ja pakastaa annoksina eli kukakohan se tyhmä tässä on? ja vielä kerran????
veetuilu ei kannata eikä katkeruus..borssi oikein tehtynä on ihan hyvää..Ryyppäilee ja sitten päälle päsmärininä kirjoittelee mitä ruokaa valmistelee ni toi menee holistin kaavan mukaan mikä itseä ituttaa. Kuinka keiton maustaa ja yks jauhamisen aihe on chili.Idiootteja köyhyyspalstalla on kirjoittelemassa niin riittääkö 15vuotta mitä oot ollu työtön.
Anonyymi00005 kirjoitti:
Ryyppäilee ja sitten päälle päsmärininä kirjoittelee mitä ruokaa valmistelee ni toi menee holistin kaavan mukaan mikä itseä ituttaa. Kuinka keiton maustaa ja yks jauhamisen aihe on chili.Idiootteja köyhyyspalstalla on kirjoittelemassa niin riittääkö 15vuotta mitä oot ollu työtön.
Ajattele mitä ajattelet. Itseäni ituttaa tosikot ja katkeroituneet vettuilijat. purkakaa paha olo muuhun kuin köyhiin.
köyhyyspalstalla tarvitaan solidaarisuutta, neuvoja, vertaistukea, keskustelua ja huumoriakin. Jostain syystä keskustelupastoilla ei saa keskustella vain vettuilla.
sopii kyllä muihinkin palstoihin.
- Anonyymi00004
Kas kun ette vettä pakasta.
- Anonyymi00006
Olen usein kaupassa ihastellut kaalinpäitä, mutta oma lanttuni on niin pehmeä, etten oikein tiedä kuinka kaalia käsittelisi.
Ilmeisesti sen voisi jotenkin kuoria ja tehdä kääryleitä.
Jos olisi ilmainen ämpäri, niin survomalla sankoon saisi ajan kanssa hapantakin kaalia, joka olisi terveellistä ja tämmöiselle rapajuopolle voisi tulla muutama viikko lisää elinaikaakin...jos on hyvä lanttu niin hyvä.. minä olen taas ihastellut lanttuja.. toissavuonna ne olivat vaan kovia ja hiukan mauttomia.. ei tullu jouluksi lanttulooraa..
hapanta kaalta ei tarvitse jaloin survoa niinkuin ranskalaisia viinirypäleitä tammitynnyrissä.. vaan käsipelin survimella.. kaalin voi kuoria.. pakastaminen mehustaa päälllikerrokset kieryleiksi niinkuin keittäminenkin..sitten on lammaskaali borssi coleslaawi tai sitten ihan sellaisenaan..
ei tarvitse olla rapajuoppo tai sairaskaan jos kaalista tykkää.. coleslaawia made by me löytyy jääkaapistani..
- Anonyymi00007
Youtuubisa oli video suomalaisesta kaalinviljelijästä. Kovvoo hommoo, ja niitä kaaleja (ei mustilaisia) pitää ympäri vuoden hoitaa, jotta riittää kauppoihin.
en ole hirveästi seurannut suomalaista kaalinviljelyä..kun sitä usein käyttää niin vois olla mielenkiintoista vilkaista kehittymis-ja kasvuprosessiakin.
- Anonyymi00008
Ettei ihan ittuiluksi mene borskeiton pakastamisen suhteen niin miksei kaalilaatikkoa tai kaalikääryleitä iso määrä ja pakastaa.
- Anonyymi00009
Olemme jo vuosikausia tehneet muhkean laatikon 3 kilon kaalista. Siihen uppoaa myös melkoisesti jauhelihaa ja riisiä imemään turha neste pois.
Arvelen että 2-3 sukupolvea pelmahtaa ruokapöytään kun sana laatikosta leviää.
On se kuitenkin niin mahtava kasvisauma, että riittää usean lautasen likaamiseen. kyllähän näin voi tehdä ja olen tehnytkin..nyt vain on borskeiton vuoro vaihteen ja viihteen vuoksi.
- Anonyymi00010
Kaalilaatikko sentään järkevä eikä aloittajan borskeiton pakastaminen.
- Anonyymi00012
P.ervokki kirjoitti:
yhtä järkevää on myös borskeiton ja veden pakastaminenkin..jäiksi niitä kutsuttaan.
Puliukot pakastaa borskeittoa.
Anonyymi00012 kirjoitti:
Puliukot pakastaa borskeittoa.
..oli mikä oli mutta pakastaminen on järkevää. ei pakastinta? no sitten voi olla vaikeeta..
- Anonyymi00011
Jos ei ole tarvista isolle kaalille, niin voi käyttää vaikka pienempiä ruusukaalipalleroja.
näinkin voi tehdä..mutta ovat vain kovin eri maata brussel sproutsit että väärin tehtynä ovat kitkeröisiä..itse kyllä tykkään oikein tehdyistä sproutseista voin kera..
- Anonyymi00013
Kaalilaatikko säilyy oikein hyvin ihan normi jääkaapissa ja siitä on helppo
kaapia tarvittava annos ja lämmitellä sitä mikrossa.
Muista varata roimasti puolukoita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1741192
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?47634Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55559Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä304558Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t231551- 51529
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7510