Tein edullista ruokaa, soijamakaronilaatikkoa!

Anonyymi-ap

Tänään sitten tein todella edullista ruokaa, joka varmasti maistuu. Sain ilmaiseksi aikaa sitten päiväyksen ylittänyttä "oltermannijuustoa" vajaan kilon paketin ja piti alkaa siitä keksimään sopivaa ruokaa.

Kaapista löytyi hieman pastaa ja sarvimakaroneja, keitin ne kasvisliemikuution kanssa väljässä vedessä. Soijarouhetta löytyi myös, sitä turvotin kuumassa vedessä 2dl. Yhden kananmunan vielä ja sipulijauhetta, sekä mausteita (curry, paprikajauhe, pippuria) kaapista.

Raastoin tuota juustoa karkealla raastimella n. 250g ja sekoitin kypsennettyjen makaronien ja turvotetun soijarouheen joukkoon. Kaadoin em. sekoituksen voideltuun uunivuokaan. Keitinveden säästin munamaidon pohjaksi, eli lisäsin laktoositonta maitoa hieman, liraus ketsuppia ja kananmunan, tämän seoksen kaadoin tuohon soijamakaronilaatikon liemeksi ja päälle raastoin vielä reilusti tuota juustoa.

Minulle oli leivinuuni sopivasti lämpimänä, +180°C ja siellä paistoin tätä kannen alla n. 50 minuuttia ja ilman kantta vielä 10 minuuttia. Tuli tosi hyvää!

Tämä ruoka on todella edullinen, vaikka ostaisi tuota juustoa, tosin Lidlissä myydään latvialaista edamjuustoa 5€/kg, ei ole kovin kallista, mutta nyt sain ilmaiseksi tätä juustoa päiväysvanhana. On taas pariksi päiväksi ruokaa!

18

281

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kuka vielä täällä voi väittää, ettei olisi rahaa ruokaan!

      • Anonyymi00003

        Minä juhlin ja ostin tarjouksesta naudan jauhelihaa 6, 40 400 gr. Siitä tulee minulle viisi annosta. 1.40 annos.
        Yleensä ostan broileria. Sitä on miltei aina tarjouksessa , ja teen broilerin jauhelihasta pihvejä, noin 1 e annos.
        Viljaporsaan uunikyljys 3. 88 e 555gr Siitä tulee 4 annosta noin 1 e annos

        Kun on putkiremonttivelkaa, niin täyt olla tarkka.


      • Anonyymi00015
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Minä juhlin ja ostin tarjouksesta naudan jauhelihaa 6, 40 400 gr. Siitä tulee minulle viisi annosta. 1.40 annos.
        Yleensä ostan broileria. Sitä on miltei aina tarjouksessa , ja teen broilerin jauhelihasta pihvejä, noin 1 e annos.
        Viljaporsaan uunikyljys 3. 88 e 555gr Siitä tulee 4 annosta noin 1 e annos

        Kun on putkiremonttivelkaa, niin täyt olla tarkka.

        Meilläkin oli parvekeremontti taloyhtiössä ja toisessa taloyhtiössä oli kattoremontti, joten kyllä mekin ollaan tarkkoina. Hieman tuo parvekeremontti meitä harmittaa, kun tässä meidän yksiössä ei ole parveketta.

        Syömme hyvin, mutta emme me rahaa tuhlaa ylettömästi. Itse pyydettyä kalaa nytkin pakastimessa, niistä tehdään kalapihvejä. Kaveri toi meille ampumansa rusakon tässä vähän aikaa sitten, se on pakastimessa käsiteltynä ja odottamassa sopivaa käyttöä, ehkä hapankaalipataan. Syksyllä metsästysseura toi hirvenlihaa melkoisen kimpaleen, sitäkin vielä jäljellä pakastimessa annospusseihin pakastettuna. Ehkä jauhelihaa jauhan niistä hirvenlihoista.


    • Anonyymi00002

      Itse tein lihamakaronilaatikon lihaliemeen ja ihan hyvältä maistu niin harvakseltaan syön makaronia.Laitoin ison osan pakkaseen kun en mitään montaa päivää aio syödä samaa.

    • Anonyymi00004

      Hernesopalla on monet sodatkin voitettu.
      10l kattilassa muhittelen kolome tuntia.

      Pakastimeen rasioihin sitten.
      pataleipää kylkeen ja MAHAAN!
      Sitten vaan odottelemaan vaikutusta...

      t. eläke ukkeli

    • Anonyymi00006

      Savottakämpillä oli aikoinaan hernekeittopäivä ni ukkeli söi 7 lautasellista ja tokas lopuks ei ollut hyvää.

    • Anonyymi00007

      Savottakämpiltä kun hiihdettiin sitten koti torppiin niin ensiksi pantiin akka paksuksi ja sitten vasta otettiin jälkeen sukset pois jaloista, reput selästä,

    • ..onneksi tuon soijan pitäisi olla terveellistä vaan onko se tarpeeksi maukasta? kerran tein soijamakaronilaatikon ja en tiedä mistä johtui mutta kylllä se melkein lihamakaronilaatikolta maistui..sen jälkeen en ole onnistunut joten aikoinaan käytin pussin loppuun ja se siinä..pitäskö yrittää uudestaan??

    • Anonyymi00009

      Eilen söin kalapuikkoja ja perunaa. En tehnyt perunasta muusia. Söin herneitäkin siinä samalla. Tänään tein lettuja kun kananmunat olis mennyt pian vanhaksi joten tein lettutaikinan. Pakastimessa on kalapuikkoja, kanansuikaleita, jauheliha, herneitä ja jotain anguspihvejä

      • Anonyymi00010

        Noilla jo jaksaa painaa töitä.

        kuulitko?!

        TÖITÄ!


    • Anonyymi00011

      Soija on epäterveellistä.

      • Anonyymi00013

        Ja mistä löytyy tieteellistä näyttöä, että soija olisi epäterveellistä?

        https://www.terve.fi/artikkelit/uskallatko-innostua-soijasta

        https://www.duodecimlehti.fi/duo95663

        https://www.vegaaniravitsemus.fi/soija

        Mainittakoon, että meidän perheessä käytetään soijaa osana ruokavaliota, koska se on edullista ja terveellistä. Syömme monipuolisesti erilaisia kasviksia ja käytämme proteiinin lähteenä myös broileria ja kalaa, sekä myös palkokasveja.

        Prosessoitua lihaa vältämme, joten mm. makkarat eivät ole meidän ruokavaliossa kovin suuressa osassa. Katsomme hyvin tarkkaan tuoteselosteet, mitä tuotteet sisältävät ja se vaikuttaa ostopäätökseen. Emme ole vegaaneja!


      • Anonyymi00016

        Ja hahhah! Minä syön palkokasveja ja soijaa, toki muutakin. Luin erilaisia tutkimuksia, kun minulle väitettiin soijan vaaroista. Kävin läpi useita tutkimuksia ja lisäksi kysyin tuttavaltani, joka on THL:n tutkija, tehnyt väitöskirjankin, niin ei ole epäterveellistä normaalisti käytettynä.

        Minä teen ruumiillista työtä ja kyllä soijallakin pärjää.

        https://yle.fi/a/3-9163084


    • Anonyymi00014

      HAHAHA! Soijapylly.

    • Anonyymi00017

      Vein makaroonimössöä kompostiin kun ei maistunut, peruna on parempaa.
      Makaroonissa onkin kompostin madoille erinomaisia putkiloita eli se on
      vähän niinkuin hyönteishotelli madoille koko talveksi ja ruokakin on
      katettuna ihan viereen. Kyllä sillä tyytyväiset madot pärjäävät kevääseen.
      Lämmitykseen voisi kuitenkin säätää vähän lisää tehoa.

    • Anonyymi00018

      Helkkaria makaronilaatikkoon mitään soija mössöä laita vaan teen lihamakaronilaatikon elikä jauhelihaa ja lihaliemessä.Makaronia noin yleisesti en paljon syö.Sillon tällön lihamakaronilaatikkoa ja iso osa pakastimeen.Sekaravintoa ovat syöneet sukulaiset jotka melkein 100vuoden ikään elivät. Kasveja,hedelmiä ja kyllähän ihmisen elimistö rasvoja tarvii.

    • Anonyymi00019

      Iso kattilallinen hernesoppaa kiehumassa puuhellalla. Samalla punajuuria toisessa kattilassa. Kyllä antaa hella mukavasti lämpöä, ei muita lämmönlähteitä tarvitse.
      Luista lihaa soppaan, lihaliemimausteen kera, erilaisia pippurimausteita, ja suppilovahvero jauhoa.
      Kotitekoita rokkaa ei mikään voita.

    • Anonyymi00020

      Hernekeitto ihan hyvä ja taitaa melko terveellistäkin olla. Kyllä kerran viikossa syö.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      159
      1051
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      717
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      128
      656
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      23
      648
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      639
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      605
    7. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      160
      565
    8. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      51
      557
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      34
      554
    10. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      528
    Aihe