USAn ja Israelin sota menee hyvin

Sodan päämäärät ovat ydinaseiden valmistamisen estäminen, ballististen ohjusten tuhoaminen ja tuen lopettaminen prokseille Libanonissa Gazassa ym.

Kaikki nämä on jo saavutettu. Mutta ei kokonaan, siksi pommitukset jatkuvat.

https://www.tv7.fi/arkki/tv7-israel-news/_p107940/

Seuraavaksi palautetaan Hormuzin salmessa laivojen turvallinen läpikulku. Ja tuetaan Iranin kapinallisia uuden hallinnon muodostamisessa.

Se vaatii voimakkaat Iranilaiset asejoukot, eli kolme asiaa. Kurdien ja muiden alueiden asevoimat, Iranin opposition asevoimat, ja hajaannuksen hallinnon poliisissa ja armeijassa, heidän aseensa ja miehensä vallankumouksen puolelle. Sitten Iranilaiset päättävät itse hallitusmuodostaan.

Väliaikainen hallitus ja uudet vaalit. Vanha koeteltu resepti.

Jos tämä ei onnistu, tulee taas vaan veriset tukahduttamistoimenpiteet. Tämä USAn petos on jo kerran tapahtunut Irakissa. Trump on niin oikeistolainen, ettei ymmärrä tätä vallankumoustrategiaa ja saattaa pettää taas kansan jossain vaiheessa.

Tällä kertaa ei Iranin kansaa saa pettää! Kaksi kertaa siellä on jo mielenosoitukset tukahdutettu verisesti. Irakin tapaus ei saa toistua. Eikä nykyinen kudien hylkääminen Syyriassa.

Ei myöskään saisi alkaa kapinaan liian aikaisin vaan oikealla hetkellä. Antaa Iranin opposition organisoida se. Apua kyllä myös löytyy monelta taholta heille.

40

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00003

      Trump on aivan ihana !

    • Anonyymi00004

      NETANJAHU se vasta myös onkin ihana!

      • Anonyymi00005

        Zelenskykin on aivan ihana


      • Anonyymi00009

    • Anonyymi00006

      Sodan tarkoitus on Muslimit maailamsta alas ja Juutalaiset ylös...
      ZYSKOVITSISTA SEURAAVA PRESSA SUOMEEN !

      Eikö ois hyvä Santtunen?

    • Anonyymi00007

      Minäkin olen samaa mieltä kuin Santtunen että Suomesta pitää tehdä Juutalais valtio kaikki muut pitää ajaa pois täältä

      • Anonyymi00008

        Minäkin olen samaa mieltä kuin santtu ja Jari mäki että Trump on maailman ihananin päättäjä,(Aivan ihana)


      • Anonyymi00028

        Kristinusko Jeesuksineen tulimereen ja juutalaisuus tilalle.


      • Anonyymi00030
        Anonyymi00028 kirjoitti:

        Kristinusko Jeesuksineen tulimereen ja juutalaisuus tilalle.

        Onko rutto koleraa parempi?


    • Anonyymi00010

      Natsi/ Jutikka (Juutalainen )on nykyään sama asia, Ihme juttu kun oli toisin n.80 v. sitten kun ne oli kuin kissat ja koirat napit vastakkain...
      Niiden vihollinen on nykyään Muslimi ja Venäläinen ,niin se maailma muuttuu...
      Sitten vasemmistolaisia jotka kannattaa Terroristi muslimeja...(vasemmiston porukkaa)

    • Anonyymi00011

      Sota?yksipuolinen sotaharjoitus kovilla ammuksilla.

    • Anonyymi00013

      Uskonnot tässäkin taustalla ja juurisyy. Kaikki uskonnot pitäisi lailla kieltää.

      • Anonyymi00016

        Uskonnoista tulee mieleen Mormonismi ja mormoonit koska tämä nimim. santtunen on kertonut olevansa Mormooni uskonnoltaan. Hänen mielipiteensä ovat lähes sairaita!


      • Ei, uskonvapaus pitää olla. Se kuuluu demokratiaan. Varalliset lahkot pitää kieltää.


      • Anonyymi00016 kirjoitti:

        Uskonnoista tulee mieleen Mormonismi ja mormoonit koska tämä nimim. santtunen on kertonut olevansa Mormooni uskonnoltaan. Hänen mielipiteensä ovat lähes sairaita!

        Leimaamista, joka kirkossa on hyviä ihmisiä. Ja jotkut kirkot ovat parempia kuin toiset. Herätykset ja meidän kirkko kuuluvat niihin parempiin ehdottomasti, vaikka maailma ei sitä voi tajuta.


      • Anonyymi00024
        santtunen2 kirjoitti:

        Ei, uskonvapaus pitää olla. Se kuuluu demokratiaan. Varalliset lahkot pitää kieltää.

        Jos Juutalaisuus ja Muslimius kielletäisiin maailmasta ja Öljyn takia sotiminin maailmaan tulisi rauha ehkä? Sateenkaari aate ja Huume hörhöys ja sosiaaliali pummaus ja pakolias rosvous myös pitäisi kiltää rauhan nimissä. Töiyä pitäisi tehdä aoman leipänsä eteen....


      • Anonyymi00029
        santtunen2 kirjoitti:

        Leimaamista, joka kirkossa on hyviä ihmisiä. Ja jotkut kirkot ovat parempia kuin toiset. Herätykset ja meidän kirkko kuuluvat niihin parempiin ehdottomasti, vaikka maailma ei sitä voi tajuta.

        Yhteistä kirkoille on vain se, että jokainen niistä on se ainoa oikea.


      • Anonyymi00031
        Anonyymi00029 kirjoitti:

        Yhteistä kirkoille on vain se, että jokainen niistä on se ainoa oikea.

        Kirkko on ihmisen aikaansaannos. Ei kirkkoa uskomiseen tarvita. Kirkko on maallinen instituutio, joka kerää veroja.


    • Anonyymi00019

      Hei amalek, katso tarkemmin, miksi soditaan ja suoraan Netanyahun suusta lausuttuna.
      https://www.bitchute.com/video/ZzfSRUIP2jGh
      Sitä hän ei sano, mitä hänen veljelleen kuuluu. Uutiset tosin kertovat, että veli kuoli auto-onnettomuudessa. Ehkä Iranin ohjus osui talon edestalla hänen autoonsa ja se lensi suoraan makuuhuoneeseen ja tappoi hänet.
      Miksi ei enää löydy videoita Israelin torjuntaohjusten voimasta, kuten ensimmäisinä päivinä?

      • Syyt on ne kuin avauksessa sanotaan. Estetään ydinaseen rakentaminen, estetään ballististen ohjusten uhka, estetään tuki prokseille. Iranin ilmatorjunta, laivasto ja lentokoneet on jo tuhottu, ja korkein poliittinen johto ja monet armeijan ja poliisin tukikohdat. Asiantuntijat ovat näreissään kun Israel taas voittaa. Ei siinä mitään väärin ole, se on ihan hyvä kaikille, että Israel voittaa! Miksei sitä tunnusteta suoraan?

        Jos samalla vapautetaan Iranilaiset hirmuhallinnosta päättämään omista asioista, niin hyvä on. Myös ajatollahien sorto koneisto tuhotaan aika pitkälle. Se on selvä tuki mielenosoittajille. Iranin opposition työ on vaativa, mutta tehtävissä.

        Vallankumous Iranissa heikentäisi Venäjää huomattavasti. Ensin Syyria, sitten Iran. Mitä vielä tulossa? Venäjä tietysti!

        Vallankumous Venäjällä myös. Siihen ei Trump ryhdy, mutta koko muu Amerikka kyllä. Ei pommittamaan, mutta Ukrainaa tukemaan ja pakotteita lisäämään venäjälle. Eurooppa hoitaa sen homman, USA Iranin.

        Kiina tukee Irania minkä voi, muttei se riitä. Iran yrittää miinoittaa Hormuzin salmen, muttei onnistu.


    • Iranin vallankumous tarvitsee kolmet asevoimat: Kurdien ja muiden alueiden asevoimat.
      Opposition ja suuntien ja puolueiden ja mielenosoittajien asevoimat, jotka saavat aseensa ryöstämällä hallinnolta.
      Ja repeämän armeijassa, joka asettuu mielenosoittajien puolelle.

      Ilman tällaisia suuria joukkoja, ja ilman myös raskasta aseistusta, hallinto vaan murskaa taas verisesti mielenosoittajat. Mutta kun nämä joukot muodostuvat, koko homma voi mennä verettömästikin, kuin Portugalin neilikkavallankumous. USAn maavoimista olisi vaan haittaa, Iranissa on nyt vallankumouksellinen tilanne ja vallankumous voida tehdä. Seuraavaksi Venäjällä.

    • Venäjän trollit ja juutalaisvastaiset rasistit heränneet tässäkin ketjussa. Laitetaan niille luu kurkkuun! Suomessa ei tarvi suvaita rasisteja eikä putinisteja. Täällä seurataan meidän demokraattisia johtajia. Me ollaan EUssa ja NATOssa ja täysin rinnoin Ukrainan puolella.

      Tämä on Suomen kansan yksimielinen linja nyt kriisiaikana.

      Kriisissä ei sooloilla. Eduskunta ja hallitus ja presidentti ja armeija johtavat. Venäjän trollit paljastetaan ja laitetaan oikeuteen ja vankilaan, jos ei muu auta. Israelista saa kukin olla vapaasti mitä mieltä haluaa, myös minä. Se ei vaikuta vielä mihinkään Suomen kohdalla. Suomi ei ole millään tavoin Iranin puolella tässä asiassa. Ainoa mitä mietitään, on, oliko USAn ja Israelin hyökkäys nyt kansainvälisen lain mukainen.

      Minusta oli laillinen, koska Iranin johto on uhannut Israelia täydellisellä hävittämisellä ja valmistelee ydinasetta. Silloin Israel saa hyökätä, ja Israelia saa tukea, kuten USA tekee.

    • Anonyymi00020
    • Anonyymi00021
      • Mikä tämä järisyttävä uutinen on?


      • Anonyymi00022
        santtunen2 kirjoitti:

        Mikä tämä järisyttävä uutinen on?

        xytskowiths on myös aivan ihana ! ihan kuin Netanjahu


      • Anonyymi00025
        santtunen2 kirjoitti:

        Mikä tämä järisyttävä uutinen on?

        Miksi ilakoit ihmisten tappamisella?


      • Anonyymi00025 kirjoitti:

        Miksi ilakoit ihmisten tappamisella?

        Nyt on kysymys siitä, että Iran yritti tuhota Israelin täydellisesti ja kokonaan, mutta Israel esti sen. Tuli sota. Sota on paha ja kamala asia, mutta jokaisella on oikeus puolustautua. Se on rohkea, urhoollinen ja taitava teko Israelin puolelta. Saada jopa USA mukaan siihen.

        Tämä ei ole ollenkaan sama asia kuin ilakoida ihmisten kuolemisilla, vaikka se on ilon aihe, kun Israel näin onnistuu.

        Israel-vastaiset piirit ovat nyreissään. Se on luonnollista, ovathan he täysin väärällä puolella. Ja heitä harmittaa kun Israel menestyy, yrittävät kaivaa kaikenlaisia virheitä Israelin toiminnassa. Israel toimi ihan oikein. Ensin murskasi Hamasin, joka hyökkäsi. Sitten Hizbollahin, koska tämä yhtyi hyökkäykseen, sitten Iranin johdon, joka on tämän mustekalan, proksien sa pää.

        Kaikki oikein tähän asti, ja onnistuneesti.

        Antisemitismi silti kasvaa. Se on kaikkien niiden syy, jotka yhtyvät Israelin ja juutalaisten vastaiseen propagandavyöryyn. Media, monet asiantuntijat ja monet vihreissä ja vasemmistossa ja liberaaleissa ja EUssa. On parannuksen teon paikka Israelvastaisilla.

        EUn ja Suomen pitäisi olla Israelin puolella. Venäjä ja Kiina ovat Iranin puolella.

        USA on Israelin puolella, vaikka heillä on mäntti johtaja, joka on pettänyt Ukrainan. Ja Syyrian ja kurdit.

        Nyt joutuu pyytämään apua Ukrainalta droonien torjunnassa ja kurdeilta Iranin valtataistelussa.


    • Anonyymi00023

      Mahtavaa mitä Israel tekee ..

      • Niin on. Voitolla on 7-0.


      • Anonyymi00032

        Mitä mahtavaa siinä on, että pommitetaan toista valtiota? Väkivalta synnyttää väkivaltaa.


    • Anonyymi00026
      • Anonyymi00027

        juu israel on saanut kunnolla rökkiin ja nuolee haavojaan ..-netanyahoo kuulemma haavoittunut tai kuollut. Mene tiedä muttei ole ollut kyllä puhumassa, ainakin hymy hyytynyt siinä kuin zelensyylläkin.


      • Iranin hyökkäykset vähenevät ja vähenevät. Pian se ei pysty enää mihinkään. Propagandavideoita, ja vanhoja.


      • Anonyymi00027 kirjoitti:

        juu israel on saanut kunnolla rökkiin ja nuolee haavojaan ..-netanyahoo kuulemma haavoittunut tai kuollut. Mene tiedä muttei ole ollut kyllä puhumassa, ainakin hymy hyytynyt siinä kuin zelensyylläkin.

        Iranin ja Venäjän trolli en toiveajattelua.

        Hormuzin Salmi pitää saada auki.


    • Tässä taitaa käydä todella hyvin. Paradoksaalisesti.
      1. Iran ja sen proksit voitetaan, Islamismista ei ole vaaraa moneen vuoteen. Ei Israelille, ei muillekaan demokraattisille maille. Vain voimattomiin terroritekoihin enää pystyvät.
      2. Trump menettää kannatuksensa ja USAn demokratia pelastuu.
      3. Putinin venäjä heikkenee taas, Putin jää yksin maailmanpolitiikassa, Trump ei pysty häntä enää tukemaan. Kiinakin vaan polttaa näppinsä. Kumpikaan ei uskalla tukea Irania voimallisesti. Kiina huomaa, ettei Putinia kannata tukea.

      Trump yritti ulkoisella sodalla pelastaa kannatuksensa, mutta se puoli ei onnistunut. Sodan päämäärät Israelin kannalta ovat jo onnistuneet. Sitten vielä Iranin kansan etu, toteutuuko se? Sillekin on hyvä vaan, että USA häipyy. Mutta ei sitä kansaa ja kurdeja saa taas hylätä, eikä ole hylätty, koska sortokoneisto on tuhottu, päinvastoin kuin Irakin sodassa. Ainakin yritetty.

      Jossakin päin islamismi kyllä vaan leviää ja leviää. Kyllä sillä kannattajia on, tämäkin sota synnytti niitä lisää.

    • Kaikki riippuu Kiinasta. Kiina voi nyt hyökätä Taiwaniin.

      Silloin koko asetelma muuttuu, ja EU alkaa sotia Ukrainan puolella, liittyy Ukrainan sotaan Ukrainan rintamalla, estää Venäjän tuen Kiinalle. USA puolustaa Taiwania ja irtautuu Lähi-Idässä. Rajasotia nämä vaan ovat, missä on Venäjän ja Kiinan rajat? Venäjä on imperialistinen, Kiina ei nyt ole, sen mielestä vaan Taiwan kuuluu Kiinan alueeseen, ja se yrittää ottaa sen silloin kuin mahdollista.

    • USA Trumpin johtamana on taas imperialistinen maa. Haluaa määrätä koko Amerikassa ja muuallakin.

    • Anonyymi00033
      UUSI

      Voittajia ovat öljyn myyjät eli Putin ja USA:n suuret öljy-yhtiöt.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      150
      4048
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      390
      3135
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2028
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1728
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1148
    6. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      985
    7. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      974
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      881
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      71
      849
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      45
      809
    Aihe