Iranin mahdlllisuudet

Iran ei pian pysty sotilastoimiin maansa ulkopuolella. Tosin voivat piilotella tunneleissa kuin Hamas, mutta minkäs teet, kun ohjukset ja raketit loppuvat, kun ei ole tehtaita. Ja joka kerta kun laukaisee, tulee vastaisku siihen paikkaan.

Rauhankin jälkeen jokaiseen iskuun tulee vastaisku. Jos iskee, se on rauhansopimuksen rikkomista.

Ja Iranin kansa saattaa kukistaa tämän hallinnon. Se olisi paras lopputulos.

Mutta islamismi ei tähän kuole, innostuu vaan. Mutta sille voida laittaa rajat. Johonkin se voidaan pysäyttää. Nyt sen hyökkäykset Israeliin pysäytettiin joksikin aikaa. Ja Eurooppa ja Suomi ovat valmiita torjumaan terroritekoja, joiden tulemiselle ei mitään voi.

13

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Iran on jo niin häviöllä, että haluaa rauhan, ettei kansa tekisi vallankumousta.

    • Anonyymi00001

      Israel on paras ! Suomenkin pitää liittyä Israeliin .

    • Anonyymi00002

      Shalom :)

    • Anonyymi00003

      Irakissakin on väärä uskoisia !

    • Anonyymi00004

      Israelin ja Yhdysvaltojen rikollisesta hyökkäyksestä seuraa se että Iran on ryhtynyt toimiin joiden vaikutus koko maailmaan on suurmpi kuin minkään sotilastoimien, verrattavissa jopa ydinsodan vaikutuksiin.
      Ajan kanssa alkaa sen vihollismaissa kehittyä sellainen pula välttämättömistä energiasta ja lannoitteiden loputtua ruoastakin.
      Tyhmä kuvitelma yhdysvaltojen mallisesta suorasta sotilashyökkäyksestä ei ole edes tarpeen kun käytössä on muita paljon tehokkaampia keinoja.

      • Iranin johto on ääri-islamistisia fanaatikkoja. Murhaajia. Terroristeja. Nyt heidät kukistetaan täysin oikeutetusti Israelin ja kaikkien maiden pelastamiseksi hyökkäyksiltä ja terroriteoilta, ja etteivät he tekisi ydinasettaan valmiiksi.

        Tämä hämärtyy, kun Trump ei ole niin kovin suosittu, vaan täysin mäntti muissa asioissa.

        Ja Israel hävisi propagandasodan Hamasin vastaisessa Gazan sodassaan. Israel ei ole suosittu, vaikka pitäisi olla. Se on YKn puolueellisuuden syy.


      • Anonyymi00007
        santtunen2 kirjoitti:

        Iranin johto on ääri-islamistisia fanaatikkoja. Murhaajia. Terroristeja. Nyt heidät kukistetaan täysin oikeutetusti Israelin ja kaikkien maiden pelastamiseksi hyökkäyksiltä ja terroriteoilta, ja etteivät he tekisi ydinasettaan valmiiksi.

        Tämä hämärtyy, kun Trump ei ole niin kovin suosittu, vaan täysin mäntti muissa asioissa.

        Ja Israel hävisi propagandasodan Hamasin vastaisessa Gazan sodassaan. Israel ei ole suosittu, vaikka pitäisi olla. Se on YKn puolueellisuuden syy.

        Israelin johto on aivan ihanaa porukkaa.


      • Anonyymi00007 kirjoitti:

        Israelin johto on aivan ihanaa porukkaa.

        Siellä on valitettavasti Netanjahu johdossa ja Trump Amerikassa. Mutta tätä sotaa kannattaa Israelissa kaikki.


    • Anonyymi00005

      Juuri tulleen uutisen mukaan ...Aadolfin perustama Vw tehdas alkaa tehdä yhteistyötä Israelin kanssa ja valmistaa aseita
      ( hakaristi liput sateenkaari lippuihin vaihtaneet Sakemannien Natsit ja Juutalaiset on todellakin yhdistyneet kuten on jo vuosia ollut viitteitä)

      • Anonyymi00006

        Muslimit ja Venäläiset on niiden yhteisiä vihollisia .


      • Saksa on vielä demokratia. Samoin Israel. Natsit ja ääri-islamismi ovat liittoutuneet Israelia vastaan. WW tekee ihan oikein.


      • Anonyymi00006 kirjoitti:

        Muslimit ja Venäläiset on niiden yhteisiä vihollisia .

        Se on hyvä että äärimuslimit, natsit, äärioikeistolaiset ja venäläiset taistelevat keskenäänkin. Heikentyvät, ja ovat välillä tukemassa oikeaa puolta konflikteissa.


    • Anonyymi00008

      Tilanne on monimutkaisempi kuin tuo. Iran pystyy edelleen käyttämään matalan tekniikkatason drooni- ja muita aseita häiriköidäkseen liikennettä Persianlahden alueella ja tietysti iskuihin öljyinfraa vastaan. Kaikkien niiden torjuminen tai metsästäminen nykyresursseilla noin valtavalla alueella ei mitenkään ole käytännöllistä.

      Iranin armeija ja laivasto ovat liian ruhjottuja hyökkäämään mihinkään, mutta hallinnolla on edelleen liittolaisina puolisotilaallisia ryhmiä vähän joka puolella. Tehokkaasti käytettynä ne voivat aiheuttaa ongelmia laajastikin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      501
      1439
    2. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      64
      1156
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      61
      862
    4. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      61
      835
    5. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      797
    6. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      746
    7. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      72
      714
    8. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      30
      687
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      685
    10. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      49
      681
    Aihe