Ukrainan, Gazan ja Iranin sodat

Anonyymi-ap

Maailmassa on nyt kolme pahaa johtajaa: Venäjän Pultin, Israelin Netanhaju ja Amerikan Trump. Venäjän Pultin ja Israelin Netanhaju tekevät tietoisesti pahaa eri maissa, he ovat kovia ja julmia johtajia, joille ihmishenki on täysin arvoton.
Trump taitaa ihailla Venäjän kovaa johtajaa Pultinia ja haluaisi olla tämän kaveri ja he molemmat taitavat ajatella että isomman maan johtajalla on oikeus puuttua ja päättää pienemmän maan asioista.
Trumpin tyttären Ivankan aviomies, Kushner on kääntynyt uskonnoltaan juutalaiseksi ja Trump haluaa kovasti kaveerata Israelin Netanhajun kanssa. Trump ei tunnu väittävän siitä, että Netanhaju on kansainvälisen rikostuomioistuimen määrittämä sotarikollinen, joka on on syyllistynyt sotarikoksiin ja rikoksiin ihmisyyttä vastaan Gazassa ja nyt ilmeisesti Libanonissa. Tämä Netanhaju taitaa olla ihan yhtä sotahullu kuin mitä Pultin on, eikä hän tunnut väittävän yhtään siitä, että nyt kuolee taas tuhansia viattomia ihmisiä Lähi-Idässä, Iranissa on kuollut jo yli 4200 iranilaista ihmistä.
Lähi-idän alueen kaasukenttiä ei saa alkaa missään tapauksessa pommittamaan ja tuhoamaan, sillä siitä seuraisi suunnattoman suuri ympäristökatastrofi koko Lähi-idän alueelle. Ilmakehään tulisi niin paljon päästöjä ja hiilidioksidia, että koko maailman ilmakehän hiilioksidipitoisuus nousisi heti. Puhumattakaan siitä, että luontoa tuhoutuisi niin merestä kuin maalta, luonnon eläimiä kuolisi paljon ja ihmisten juomavedet saastuisivat ja kymmeniä tuhansia ihmisiä kuolisi taas lisää.
Amerikan presidentti Trumpin täytyisi käsittää tekojensa seuraukset ja uskoa kaikkia asiantuntijoita, jotka yrittävät kertoa ja selittää eri asioiden vaikutuksista toisiinsa.
Suuret johtajat ovat myös vastuussa teoistaan ja heidän tulee noudattaa kaikkia kansainvälisiä lakeja.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

        Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
        Maailman menoa
        183
        5037
      2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

        Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
        Maailman menoa
        20
        4428
      3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

        Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
        Maailman menoa
        9
        3127
      4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

        Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
        Maailman menoa
        256
        2997
      5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

        "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
        Maailman menoa
        143
        2912
      6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

        Aivan totaalisesti..
        Ikävä
        52
        2521
      7. Oot se sinä

        Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
        Ikävä
        27
        1929
      8. Vieläkö olet

        Rakastunut minuun? Minä sinuun
        Ikävä
        35
        1770
      9. Ei siinä kauan

        Menisi jos olisimme kahden
        Ikävä
        22
        1767
      10. Toivotko vielä kohtaamista

        Kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        68
        1761
      Aihe