Mielipidepankkia, kannattaako edes kun ei osaa. Nämähän olisi kommunistipalstan antia, ei keskustapalstan: >
"USAlla ei ole mahdollisuuksia saavuttaa lopullista voittoa sodassa ilman valtavia maajoukkoja, jotka sidottaisiin alueelle vuosikausiksi. Hyökkäys Iraniin kesken neuvottelujen kertoo iranilaisille siitä, että neuvotteluihin USAn kanssa ei voi luottaa. He ovat tulleet toistuvasti petetyiksi siinä. Iran valmistautuu sen vuoksi yhä kiihkeämmin saamaan oman ydinaseen. Alueen toiselle suurvallalle eli Turkille Pakistan on jo luvannut, että se joutuessa Israelin ja USAn vastaavan hyökkäyksen kohteeksi, Pakistan luovuttaa ydinaseitaan Turkin turvaksi. Iran saattaa saada myös vastaavaa tukea Pakistanilta, kun USAn sanaan ei voi luottaa. Ydinaseistuksen leviäminen voi sodan yksi erittäin negatiivinen seuraus."
MPP jo kertoo miten Natomaa hyökkää Natomaahan
7
102
Vastaukset
- Anonyymi00001
Kummasta tykkäät , tsaikusta vai keskarista ,?
- Anonyymi00002
Tämä on koeksister palsta, ei kommusnistien. Miksi tänne kommunisti"VITSIÄ" tuotte.
Kun ette osaa näitä kuitenkaan, sinunkin tasosi keskarissa, kuin lapsen vastaus. - Anonyymi00003
Pankkolängvitsi lampaan puutteessa, kun se jo syöty.
- Anonyymi00005
Anonyymi00002 kirjoitti:
Tämä on koeksister palsta, ei kommusnistien. Miksi tänne kommunisti"VITSIÄ" tuotte.
Kun ette osaa näitä kuitenkaan, sinunkin tasosi keskarissa, kuin lapsen vastaus."Koeksister"?
- Anonyymi00006
Anonyymi00002 kirjoitti:
Tämä on koeksister palsta, ei kommusnistien. Miksi tänne kommunisti"VITSIÄ" tuotte.
Kun ette osaa näitä kuitenkaan, sinunkin tasosi keskarissa, kuin lapsen vastaus.Persutrollihan sitä kommunsitiä toitottaa.
Ei natomaa ole hyökkäämässä toiseen. Se on mahdollista tulevaisuudessa edellyttäen, että Nato silloin on vielä olemassa.
Israelissa on jo täysin avoimesti keskusteltu siitä, että Iranin jälkeen seuraava Iranin uhka on Turkki. Ainahan näissä Israel on se, joka hyökkää toiseen maahan ensin kuten nyt Iraniin vedoten ennaltaehkäisevään hyökkäyssotaan. Turkki ei ole mikään kovin akuutti kohde - vielä. Erdoganilla on halu tehdä Turkista jälleen alueellinen suurvalta, uusi Mesopotanian valtakunta. Myös Erdogan on ollut puheissaan suht avoin. Diktaattorit molemmin puolin kertovat ja julistavat etukäteen mitä aikovat tehdä. Tämä johtuu diktaattorien megalomaanisesta ja narsistisesta luonteesta. hitler kertoi suunnitelman etukäteen Mein Kampfissa, putler omissa hölmöissä esseissään. Israelin osalta käsikirjoitus on kaikkein vanhin, sen voi lukea vuosituhansia sitten ja koottiin nykyiseen muotoonsa noin 400 vuotta ennen Kristuksen syntymää.
USAn mukanaolo tulevissa sodissa riippuu paljon myös siitä, kuinka vakavan opetuksen se tulee nyt saamaan tästä Iranin sodasta. USAn sitoutuminen Israeliin on todella käisttämätöntä. Netanjahu vetää Trumpia kuin pässiä narussa. Trump on nimittänyt USAn suurlähettilääksi myös henkilön, joka lukee tehtäväänsä Toorasta ei USAn eduista käsin. Se on ainakin minulle jotain todella käsittämätöntä, miten sivistyneeksi luullussa maassa niin voi olla. Sellainen olisi ehkä ymmärettävää jossain poppamieskulttuurin valtiossa, mutta ei USAn tasoisessa talousmahdissa.
Ei Natomaan hyökkääminen toita Natomaata kohtaan ole mitenkään tavatonta. Sellaista on tapahtunut Naton olemassaolon aikana jo kahdesti. Ensimmäinen koflikti sattui vuosien 1958 - 1968 välillä Iso-Britannian ja Islannin välillä. Sitä kutsuttiin turskasodaksi. Brittien laivasto osallistui tähän sotaan, missä onneksi sai surmansa lopulta vain yksi islantilainen. Hyökkäys sai Islannin uhkaamaan erolla Natosta, koska Nato ei tullut sen avuksi 5-artiklan edellyttämällä tavalla.
Toinen sotaisampi konflikti käytiin vuonna 1964 Turkin ja Kreikan välillä Kyproksen saaren hallinnasta. Tässä sodassa kuoli jo huomattava määrä ihmisiä. Kumpikaan osapuoli ei tainnut pyytää Natoa apuun eli ne käsittelivät sodan keskenään. YK lähetti sovittelijan ratkaisemaan konfliktia ka kuriositeettina voidaan kertoa, että sovittelija oli suomalainen eli Erkin isä Sakari Tuomioja.- Anonyymi00004
Persutrolli on "keskusta suuntaisesti" avannut palstan kaikelle, kunhan ei mainitse palstan aihetta.
Lukaiskaa läpi päivän avaukset, ei juuri sanaakaan Suomen Keskustasta tänäänkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1411493
- 1221266
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede261053Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89984Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat313881- 99833
- 38732
- 109676
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.59672Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet144644