Viisaalle insinöörille haaste: kehitä kalliolämpöjärjestelmä uusia kerrostaloja varten. Vai onko viisas insinööri taruolento kuten joulupukki?
Mielenkiintoinen kalliolämpö.
5
347
Vastaukset
Kyllä Suomessa ollaan taas hitaita Ruotsiin verrattuna: http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2006/02/426376
Jospa se nyt yleistyy, kun sähkön hintakin näytää olevan nousussa, mutta eiköhän siihenkin joku vero sitten keksitä.- Sohvatiikeri
Mikähän tässä on erona yleiseen maalämpöön verrattuna? Meinaan kun meidänkin pihalla tossa on kalliossa reikä, parisataa metriä, ja kellarissa hyrisee maalämpöpumppu. Onhan noita.
Sohvatiikeri kirjoitti:
Mikähän tässä on erona yleiseen maalämpöön verrattuna? Meinaan kun meidänkin pihalla tossa on kalliossa reikä, parisataa metriä, ja kellarissa hyrisee maalämpöpumppu. Onhan noita.
En ole tutustunut kumpaankaan systeemiin tarkemmin, mutta muistelisin maalämmöllä tarkoitetun aikoinaan pitkin pihamaita muutaman metrin syvyyteen kaivettua putkistoa lämmön talteenottoon.
Kalliolämmön käsittäisin kohtisuoraan maan sisään porattuun putkeen perustuvaksi lämmön talteenottomenetelmäksi.
Molemmissa kai tarvitaan maalämpöpumppua.- Sohvatiikeri
Kairakettu kirjoitti:
En ole tutustunut kumpaankaan systeemiin tarkemmin, mutta muistelisin maalämmöllä tarkoitetun aikoinaan pitkin pihamaita muutaman metrin syvyyteen kaivettua putkistoa lämmön talteenottoon.
Kalliolämmön käsittäisin kohtisuoraan maan sisään porattuun putkeen perustuvaksi lämmön talteenottomenetelmäksi.
Molemmissa kai tarvitaan maalämpöpumppua.Maalämpö se on. Maalämmön keruuputkistot kiertävät savessa, kalliossa tai vedessä. Tuo "kalliolämpö" oli toimittajan oma väärinkäsitys. Maalämpö kannattaa ottaa kalliosta, kun tontti on pieni ja kallio lähellä maan pintaa. Suomessa on kymmeniä porakaivo-maalämpöyrittäjiä, 20 000 maalämmöllä lämmitettyä omakotitaloa.
Sohvatiikeri kirjoitti:
Maalämpö se on. Maalämmön keruuputkistot kiertävät savessa, kalliossa tai vedessä. Tuo "kalliolämpö" oli toimittajan oma väärinkäsitys. Maalämpö kannattaa ottaa kalliosta, kun tontti on pieni ja kallio lähellä maan pintaa. Suomessa on kymmeniä porakaivo-maalämpöyrittäjiä, 20 000 maalämmöllä lämmitettyä omakotitaloa.
"Lämpöä maasta
Maalämpö on maahan, varsin lähelle pintaa, varastoitunutta lämpöenergiaa"
"Lämpöä kalliosta
Kalliolämpö on syvälle kallioon varastoitunutta lämpöenergiaa"
"Lämpöä vesistöstä
Vesilämmöksi kutsutaan lämpöenergiaa, joka on varastoitunut vesistöihin"
http://www.rakentaja.fi/index.asp?s=/kuluttaja/Slapp/lampoassa1.htm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721137
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132857- 84793
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37551Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä296538Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215489Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45482- 49477