Ketä on oikeassa? Minkä valitsisin?

Nuppu82

Niin kirjoitan nyt sellaisesta asiasta kuin: Olen ollut lähiaikoina kovastikin kiinnostunut uskon asioista..kaippa minulla nyt on se etsikkoaika...

Olen tutustunut yhteen Jehovan todistajaan ja hän on käynyt tutkimassa raamattua kanssani noin kuukauden ajan. Mutta olen siltikin ihan sekaisin. Olen luterilainen, siis ihan tavallinen kirkon jäsen ja olen aina uskonut Jumalaan ja äitin on kovinkin uskovainen. Lapsena opetettu iltarukoukset ja usko ollyt lähellä sydäntä. Mutta nyt kun todella haluaisin löytää Jumalan, niin kaikki on alkanut käydä todella vaikeaksi. Yksi suuri kysymys.. KUKA on oikeassa? Helluntalaiset, Vapaakirkko, LEstadiolaiset, Jehovan todistajat? Kuka pelastuu? Jehovan todistajat sanovat että me kaikki muut uskontokunnat kuulumme suureen Babyloniaan ja meidät tuhotaan, he vain pelastuvat. Ihan jo pelottaa ja ahdistaa kun ei tiedä mihin uskoa...Auttaakaa! Eikä sitten mielellään mitäään pelleilyvastauksia, vaan ihan vakavissanne otatte kantaa. Kukahan mahtoi jaksaa lukea näin pitkän viestin....

18

1043

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hellarineiti

      Olen itse tullut uskoon ilman kirkkokuntien "oppeja", vaikka myöhemmin sitten liityin helluntaiseurakuntaan.

      Jumalan universaaliin seurakuntaan synnytään Jumalan hengestä, ei liitytä johonkin rekisteriin. Kaikki, jotka tunnustavat Jeesuksen Kristukseksi, lihaan tulleeksi, pääsevät taivaaseen.

      Usko Jeesukseen, hän on sovittanut sinun syntisi. Jokainen ihminen on helvetin oma ilman Jeesuksen sovitoverta, jonka hän vuodatti ristillä. Hän teki sen sinunkin takiasi.

      Sitten seurakunta perheen voi valita mm. luterilaisesta kirkosta, helluntai- vapaa- baptistiseurakunnasta. Kaikki me olemme osallisia yhdestä uskosta.

      Jehovan todistajat eivät usko Jeesukseen Jumalan poikana, lestadiolaiset uskovat olevansa ainoita oikeita.... Joten valitse usko Jeesukseen ja rukoile, että Jumala johdattaisi sinut sinulle kuuluvaan kirkkoon/seurakuntaan. Olethan jo luterilainen, voihan se olla sinun paikkasi.

      Luterilaisella kirkolla on paljon herätysliikkeitä, ja niissä on yleensä hyvää opetusta ja uskovaisten yhteyttä.

      Haluatko tulla uskoon nyt? Rukoile:

      "Taivaan Isä, olen syntinen ja haluat tulla uskoon. Uskon, että Jeesus sovitti minunkin syntini ristillä. Kiitos siitä. Kiitos, ettei uskon tarvitse olla suurta ja komeaa, vaan pienikin uskon siemen riittää. Haluan seurata Jeesusta ja olla Jumalan lapsi. Aamen."

      Jos rukoilit tuon, voin Herran palvelijattarena julistaa sinulle kaikki synnit anteeksi annetuiksi Jeesuksen nimessä ja maahan vuotaneessa sovintoveressä.

      Tervetuloa Jumalan universaaliin seurakuntaan!

      • hellarineiti

        Luterilaisen kirkon sisällä olevista herätysliikkeistä, joita voin itsekin suositella, vaikka hellari olenkin.

        Uskovaisia olemme kuitenkin kaikki uskoon tulleet, vaikka joitakin opillisia eroavaisuuksia onkin. Ne eivät poista Jumalan armoa. Kukapa ihmisistä täysin oikeassa olisikaan? Mutta kun Jeesus on Herramme, olemme oikealla tiellä, ja se tie vie Taivaaseen!


        SLEY http://www.sley.fi/
        ja Kansanlähetys (SEKL) http://www.sekl.fi/


    • Shadowcreeper

      Matka hengellisen identiteetin löytämiseen on pitkä ja vaikea. Itse olen tietyssä mielessä vielä matkalla, vaikka olen löytänytkin suurta viisautta ja omaan uskooni sopivaa ajattelua etenkin shamanismista ja wiccasta. Toisaalta myös alkuperäisestä buddhalaisuudesta. Kristinuskossa on hienointa sanoma rakkaudesta. Mutta itse olen ennakkoluuloinen siinä vaiheessa kun sanotaan että "vain me pelastumme ja olemme oikeassa". Sinä tulet kuulemaan tuhansia versioita siitä kenellä on ainoa oikea totuus ja keihin kannattaa liittyä. Kristinuskon sisälläkin. Siksi suosittelen ennenkaikkea syventämään omaa suhdetta Jumalaan (tai Jumalattareen, kuten itse Häntä kutsun), keskustelemaan Hänen kanssaan, sillä Hän puhuu sinulle monin tavoin, ja kun avaat sydämesi kuuntelemaan, voit löytää Hänet. Ehkä Hän ilmaisee itsensä sinulle piankin, ehkä matka voi kestää kauan. Mutta se matka kannattaa tehdä.

      Oma uskoni on muotoutunut ennen kaikkea monien monien kirjojen lukemisen jälkeen ja meditaation ja erilaisten rituaalien kautta. Aloitin etsintäni kristinuskosta ja kävin monissa eri seurakunnissa, jotka kaikki väittivät omistavansa oman totuuden. Kuuntelin heitä, hämmennyin ja olin itsekin hyvin sekaisin, kunnes tajusin että Jumala on voimallinen ilmaisemaan itsensä minulle enkä tarvitse siihen ketään välittäjää. Muista, että Jumala / Jumalatar rakastaa sinua äärettömän paljon ja iloitsee sinusta lapsenaan. Itse näen "pelastuksen" eräänlaisena oman jumalallisen alkuperän löytämisenä. En muuten tajua miten kukaan voi olla onnellinen, jos hän uskoo joidenkin ihmisten joutuvan "helvettiin" tai "kadotukseen"... Mutta ehkä heille on tärkeintä se että itse on oikealla tiellä?

      Ja vielä, kannattaa muistaa että Jumala on antanut meille myös älyn. Siksi mikään liian ahdistava ja epäselvä ei voi olla totuus. Ja totuus näyttäytyy eri ihmisille eri tavoin, ikäänkuin erilaisessa asussa, jotta se olisi jokaisen käsiteltävissä siinä henkisen etsinnän vaiheessa jossa hän on.

      Ja ennenkuin kukaan leimaa minua new age -hörhöksi: en ole sellainen (vaikka sekään nimitys ei minua ihmeemmin häiritse), vaan ennen kaikkea uskon luonnonkansojen löytämään ja opettamaan "alkuperäiseen viisauteen".

    • Naomi

      Löydät Isän tykö uskomalla Jeesukseen Kristukseen. Hän on sovittanut sinun syntisi Golgatan ristillä.

      Haluaisitko rauhan ja pelastusvarmuuden? On vain yksi Totuus.

      Joh3:16
      Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä.

    • a.k.

      Käypä katsomassa tämä linkki. Ei ole pitkä juttu ja johdattaa kädestä pitäen raittiiseen Jeesus-uskoon.

      http://www.greatcom.org/laws/finnish/

      (Jehovan todistajia ei muuten lueta kristityihin kuuluviksi. Varo siis heitä.)

    • http://www.mormon.org/welcome/0,6929,403-19,00.html
      http://www.mormonit.fi/index.php?itemid=22
      http://www.mormonit.fi

      Tuossa on kolme linkkiä. Ensimmäisestä voit tutustua palautettuu Jeesuksen Kristuksen kirkkoon ja toisesta voit tilata materiaalia ja halutessasi pyytää yhteydenottoa. Kolmas kertoo mm. toiminnasta Suomessa.

      Minulle voit esittää kysymyksiä:
      [email protected]

      Meitä vastustetaan paljon kuten Kristusta vastustettiin aikanaan. Varmaan joku antaa seuraavan linkin, jossa meistä luopunut henkilö koettaa kaikin tavoin mitätöidä sanomamme:
      http://www.mormonismi.net
      Annan tuo linkin jo nyt, koska sen kuitenkin joku meitä vastustava antaisi.

    • Mervi_

      Hei Nuppu :)

      Hienoa, että olet alkanut kuulla Jumalan kutsun!

      Se on valtava aarre, ja tärkeintä mitä tässä
      elämässä tulee: Jumalan luo löytäminen Jeesuksen
      kautta.

      Ja sitten se ahdistava puoli - että kun ei tiedä
      tarkkaa suuntaa, mistä suunnasta se Hyvän Paimenen,
      Kristuksen, ääni oikein kuuluu.

      Olen ollut jo toistakymmentä vuotta uskossa,
      eli saanut elää tätä elämää Jeesuksen kanssa,
      armahdettuna syntisenä. Laitan tähän muutaman
      suuntaviitan tuohon kysymääsi "oikean seurakunnan"
      kysymykseen.

      Toivon, että saat pian tulla luottamaan siihen
      Jumalaan, joka armahtaa syntisen ihmisen Jeesuksen
      ristintyön perusteella, ilman mitään omia
      ansioitasi! Olet Jumalan lapsi yksin sen vuoksi,
      että Jeesus on ottanut sinun entiset, nykyiset
      ja tulevat syntisi omaksi syykseen, ja kärsinyt
      sinulle kuuluvan rangaistuksen kerran ristinpuussa.

      Siksi sinulla on nyt rauha Jumalan kanssa.

      Kasteessa Jumala on lahjoittanut sinulle
      henkilökohtaisesti tuon Jeesuksen hankkiman
      hankkiman armon. Siinä Hän otti sinut omakseen,
      ja lahjoitti sinulle syntien anteeksi antamuksen.
      Saat uskoa sen aivan yksinkertaisesti, sillä
      perusteella, mitä Jumala on luvannut Sanassaan,
      Raamatussa.

      "Meistä ei ollut itseämme auttamaan,
      mutta Kristus kuoli jumalattomien puolesta,
      kun aika koitti." Room. 5:8

      "Pyydämme Kristuksen puolesta:
      Suostukaa sovintoon Jumalan kanssa.
      Kristukseen, joka oli puhdas synnistä,
      Jumala siirsi kaikki meidän syntimme,
      jotta me hänessä saisimme vanhurskauden."
      2. Kor. 5:20-21

      (vanhurskaus = taivaskelpoisuus, puhtaus
      Jumalan edessä)

      "Kaikki te, jotka olette Kristukseen kastettuja,
      olette pukeneet Kristuksen yllenne."
      Gal 3:27

      Sinulle, joka etsit Jumalaa:
      http://www.sley.fi/eo/tampere/?p=tietoisku&a=3
      --------

      Kun mietit seurakuntaa, jossa sinulle opetetaan
      oikein Jumalan armon evankeliumia, tärkein
      kriteeri on: Vaatiiko joku seurakunta tai
      järjestö sinua tekemään jotakin oman pelastuksesi
      eteen, vai riittääkö se, minkä Raamattu sanoo
      riittävän: että kaste ja usko Jeesukseen
      riittää.

      Se, mitä armahdettuina syntisinä, Jeesukseen
      uskovina, teemme hyvää, on sitten seurausta
      Jumalan työstä meissä. Se ei ole pelastuksen
      ansaitsemista.

      Esimerkkinä erilaisista vaatimuksista, mitä
      jotkut seurakunnat voivat esittää sinulle
      pelastumisen ehdoksi on esim. toisen kasteen
      vaatimus:
      Sinut on varmaan jo kastettu Isän, Pojan ja
      Pyhän Hengen nimeen: Jos joku seurakunta vaatii
      sinua menemään kasteelle uudelleen, se ei ole
      Jumalan Sanan mukainen vaatimus. Yksi kaste
      Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen riittää.
      (uudelle kasteelle sinua olisi vaatimassa
      ainakin jehovan todistajat ja helluntailaiset)

      Toinen esimerkki epäraamatullisista vaatimuksista
      pelastuksen ehtoina on se, jos joku seurakunta
      sanoo: "jotta voisit pelastua, sinun pitää
      liittyä meidän jäseneksemme", tai: "elää niin
      kuin me". Tämä on selkeä harhaoppi: Silloin ei
      enää riitä kaste ja usko Jeesukseen, niin kuin
      Raamattu sanoo. ("ainoaan oikeaan" seurakuntaan
      liittymistä ja tiettyä elämäntapaa sinulta
      vaatisivat pelastuksen ehdoksi ainakin jehovan
      todistajat ja lestadiolaiset)

      Mutta ei: "Usko Herraan Jeesukseen, niin sinä
      pelastut", sanoo Raamattu.

      ------------
      Noista mainitsemistasi seurakunnista täytyy
      sanoa, että Jehovan todistajien järjestöstä
      valitettavasti et tule löytämään sitä evankeliumia,
      mikä Raamatusta löytyy silloin, kun sitä lukee
      ilman kyseisen järjestön lehtisiä ja ohjaajien
      johdattelua.

      Itse asiassa monet sen järjestön piirissä ovat
      kohdanneet Vapahtajan, syntiensä sovittajan,
      kun ovat alkaneet lukemaan yksikseen Raamattua
      ilman mitään sen järjestön oppimateriaalien tai
      ohjaajan opastusta.

      Nöyrä neuvoni on, että jättäytyisit pois Jehovan
      todistajien Raamatun tutkimisista. Syynä tähän
      on se, että he opettavat hyvin selkästi omaa
      oppiaan vastoin Raamatun ilmoitusta. Vaikka
      käyttävätkin yksittäisiä Raamatunjakeita, jotka
      näennäisesti tukevat heidän oppirakennelmaansa.
      Sen vuoksi heidän uskontoaan ei luokitella
      uskontoluokituksissa edes kohtaan "kristityt",
      vaikka he itse niin haluaisivatkin.

      Mutta "koetelkaa kaikki" (myös minun sanomiseni)
      kehottaa Raamattu. Tuota koettelua voi tehdä
      esim. tänne koottujen muutamien jehovan todistajien oppien avulla:
      http://www.kotiposti.net/raamattu/jt/oppi/opinkappaleet/
      - Siellä neloskohdasta (4.0 Jeesus Raamatun mukaan)
      eteenpäin luetellaan Jehovan todistajien
      opinkohtia, joissa he opettavat vastoin Raamatun
      kokonaisilmoitusta. Ja kerrotaan miten tuo
      menee Raamatussa.

      Lisää materiaalia, jonka avulla voi koetella
      kestääkö Jehovan todistajien oppi Raamatun valoa:
      http://raamattu.cante.net/

      - Ei, sinä et kuuluu "tuhottavaan, suureen
      babyloniaan" silloin kun sinä uskot Herraan
      Jeesukseen, syntiesi sovittajaan, ja sinut on
      kastettu Jumalan omaksi. Älä anna pelotella
      itseäsi sillä, että pitäisi kuulua johonkin
      tiettyyn järjestöön!

    • Trubaduuri

      Taivaallinen Isä on oikeassa. Häneen voi tutustua itsenäisesti ihan kuka hyvänsä tavallinen kulkija, ihmettelijä ja matkamies maan. Raamatun sivuilta, uudentestamentin puolelta , Matteuksen kirjasta, luvusta kuusi löytyy ihmisen Pojan, Kristuksen antamat ohjeet, elikkä "Isä meidän" rukous, jonka avulla saa yhteyden Häneen, Luojaan, Taivaalliseen Isään, jos sen on jo menettänyt jossakin vaiheessa elämän eksyttäviä pyörteitä. Hän, Luoja kuuntelee vain yksilöä, ihmistä, eikä siis mitään erillistä joukkiota tai ryhmittymää, sillä kaikki me olemme kutsuttaja, mutta vain harvoista meistä lopulta tulee valittuja.

    • Muutamia kohtia Raamatusta, jotka ovat itseäni opastaneet jo vuosia:

      Jeesus sanoi: "Kavahtakaa vääriä profeettoja, jotka tulevat teidän luoksenne lammasten vaatteissa, mutta sisältä ovat raatelevaisia susia. Heidän hedelmistään te tunnette heidät. Eihän orjantappuroista koota viinirypäleitä eikä ohdakkeista viikunoita? Näin jokainen hyvä puu tekee hyviä hedelmiä, mutta huono puu tekee pahoja hedelmiä. Ei saata hyvä puu kasvaa pahoja hedelmiä eikä huono puu kasvaa hyviä hedelmiä." (Matt 7:15-18)

      "Mutta Hengen hedelmä on rakkaus, ilo, rauha, pitkämielisyys, ystävällisyys, hyvyys, uskollisuus, sävyisyys, itsensähillitseminen." (Gal 5:22)

      Pidä yhteyttä ihmisten kanssa, jotka eivät vain puhu vaan elävät näin ja antavat sinulle tilaa elää ja sulatella asioita oman aikataulusi mukaan. Älä hätäile äläkä murehdi, mikä on oikea seurakunta; Jumala suurempi kuin ihmiset ja seurakunnat ja antaa jokaiselle vilpittömälle etsijälle oikeat ihmiset ja vastaukset ajallaan. Pysy etäällä niistä, jotka saavat sinut puheillaan pelkäämään asioita, joita et muuten pelkäisi.

      Olen ruohonjuuritason kristitty. En liputa minkään tietyn suuntauksen puolesta. Tunnustan kuitenkin, että se Jeesus, joka toimii ja puhuu Raamatussa on saanut minut vakuuttumaan, että hän on tosiaan kaikkea sitä, mitä hän sanoo olevansa.

      Jeesus sanoo:
      "Sitä, joka tulee minun luokseni, minä en ikinä heitä ulos." (Joh 6:37)

      "Minä olen se hyvä paimen. Hyvä paimen antaa henkensä lammasten edestä. Mutta palkkalainen, joka ei ole paimen ja jonka omia lampaat eivät ole, kun hän näkee suden tulevan, niin hän jättää lampaat ja pakenee; ja susi ryöstää ja hajottaa ne. Hän pakenee, sillä hän on palkattu eikä välitä lampaista. Minä olen se hyvä paimen, ja minä tunnen omani, ja minun omani tuntevat minut," (Joh 10:11-14)

    • a.k.
    • Katso mitä olen kirjoittanut, eli mitä Jumalan Pyhä Henki on antanut minun kiroittaa jehovan todistajuudesta luopumisesta.

      http://www.jeesusonherra.net/jehovat_jeesukseen_uskoviksi.htm

      Jehovat ja Mormoonit ovat suomessa vanhoja haraoppeja. Niitä tulee karttaa ja lopettaa niiden kanssa pelaaminen, juttelu, tapaamiset jne. Älä vastaa enää puheluihin, jos JT:t soittavat, äläkä avaa ovea heille. Muuta muualle, jos ei muu auta.

      Sitten kaikki ovat samoja Jeesukseen uskovia
      - Yksityiset uskovat, jotka eivät kuulu mihinkään seurakuntaan tai ovat yksityisiä sanan julistajia. Näin siis tullaan uskoon Jeesukseen, joka on se pääasia.

      http://www.jeesusonherra.net/uskoontulo.htm

      - Sitten kaikki muut, kuten Helluntaiseurakunta, Vapaaseurakunta, Cityseurakunta, Evankelisluterilainen Seurakunta, The River Seurakunta, Kansalähetys, ja uudet Jeesuseen uskovat seurakunnat, joilla voi olla jokin muu nimi, ja jotka eivät ole ketjuja.

      Näistä Evlut seurakunta on ainoa, jossa on epämääräinen käsitys uskoontulosta. Silti Ev. Lut seurakunnassa on uskovia.

      Lue sivujani, opit paljon Jeesuksesta. Olen saarnaaja Jumalan armosta. Siunausta sinulle.
      Jumala kutsuu sinua ja voit tulla helposti nyt uskoon. Jehovienkin kiertäminen on joskus merkki siitä, koska he ovat saatanan lähettejä tietämättään, mutta minä vapautan sinut nyt Jeesuksen nimessä tulemaan uskoon ja katkaisen kaikki kahleesi. Julistan syntisi kaikki anteeksi Jeesuksen nimessä. Mene ja toimi sivullani olevien ohjeiden mukaan, niin olet uskossa Jeesukseen muutaman minuutin kuluttua siitä, kun menit tälle sivulleni. Amen!

      http://www.jeesusonherra.net/uskoontulo.htm

      Tässä sitten koko sivusto!

      http://www.jeesusonherra.net/

      Siunausta Jeesuksen nimessä.

    • sitä johivat apostolit hänen taivaaseenastumisensa jälkeen. Apostolisesta johdosta luovutiin. Niin alkoi hajaannus. Oikea kirkko on nyt palautettu.

      • Nuppu82

        Sainkin nyt paljon "Jobin postia"! Kiitos kaikille! Jostain syystä kun juttelen Jehovan todistajan kanssa en tunne sydämessäni sitä uskoa, mitä saan kun luen raamattua, varsinkin uuttaa testamenttia. Ja kuinka tuo Jeesuksen sanat "Minä olen tie totuus ja elämä" siinä se tuli, se tärkein. Ja se asia koskettaa minua valtavasti että Jumala on rakastanut niin paljon maailmaa että antoi ainokaisen poikansa ettei yksikään joka uskoo hukkuisi vaan meillä olisi iankaikkinen elämä...Olen ajatellut että jos menisin käymään vapaakirkossa...


      • Nuppu82 kirjoitti:

        Sainkin nyt paljon "Jobin postia"! Kiitos kaikille! Jostain syystä kun juttelen Jehovan todistajan kanssa en tunne sydämessäni sitä uskoa, mitä saan kun luen raamattua, varsinkin uuttaa testamenttia. Ja kuinka tuo Jeesuksen sanat "Minä olen tie totuus ja elämä" siinä se tuli, se tärkein. Ja se asia koskettaa minua valtavasti että Jumala on rakastanut niin paljon maailmaa että antoi ainokaisen poikansa ettei yksikään joka uskoo hukkuisi vaan meillä olisi iankaikkinen elämä...Olen ajatellut että jos menisin käymään vapaakirkossa...

        http://www.mormonit.fi/index.php?itemid=181

        Siinä on seurakuntien sijainnit ja kokousajat. Käy joskus katsomassa, niin saatat yllättyä positiivisesti. Olen ollut jäsen yli 46 vuotta ja olen tosi kiitollinen, että löysin palautetun Kristuksen kirkon. Meillä on mm. hyvin laadukasta nuorisotoimintaa. Nuoret voivat suunnitella omia yhteisiä toimintojaan.


      • todé
        Nuppu82 kirjoitti:

        Sainkin nyt paljon "Jobin postia"! Kiitos kaikille! Jostain syystä kun juttelen Jehovan todistajan kanssa en tunne sydämessäni sitä uskoa, mitä saan kun luen raamattua, varsinkin uuttaa testamenttia. Ja kuinka tuo Jeesuksen sanat "Minä olen tie totuus ja elämä" siinä se tuli, se tärkein. Ja se asia koskettaa minua valtavasti että Jumala on rakastanut niin paljon maailmaa että antoi ainokaisen poikansa ettei yksikään joka uskoo hukkuisi vaan meillä olisi iankaikkinen elämä...Olen ajatellut että jos menisin käymään vapaakirkossa...

        se on hyvä paikka.


    • jkr

      Jehovan todistajat eivät usko samaan raamattuun, kuin luterilaiset ja vapaat suunnat( helluntai, vapaasrk,metodistikirkko, babtisti).

      Suosittelen, että luet raamattua ja rukoilet Jeesusta. On paljon myös eksyttäviä lahkoja, tärkeää on olla kriittinen ja älä ikinä usko kaikkea suoraan. Opiskele itse raamattua niin et sekoa.:)

      ´Jumalan siunasta, Hän kyllä pitää omastaan huolta.

      • jkr

        Se käynti vapaakirkossa kuulostaa hyvältä. :)


    • pohkula

      Ei mikään tietty kirkokunta ole välttämättä oikeassa. On olemassa niin monia eri kristittyjä kirkkoja, että jokaisessa on varmasti jotain oikeaa ja jotain väärää. Itse kuulun ev.luterilaisiin, mutta en ole silti sitämieltä, että ev.luterilaiset olisivat kaikessa ihan oikeassa.

      Suurin totuus löytyy raamatusta. Eli raamattu on oikeassa. Sen parusteella vois sanoa että juutalaiset eivät ole "oikeasa" sillä he eivät usko messiaan vielä sntyneen, vaan pitävät Jeesusta jonkun sortin profeettana. Mutta messiaaniset juutalaiset oavt ainakin "enemmän oikeassa" sillä he uskovat että Jeesus oli tuo messias.

      Lisäksi raamatun perusteella voi sanoa, että Jehovat eivät ole oikeassa, koska he uskovat että vain tietty määrä pelastuu, mutta kun heitä onkin jo yli sen 144 000 (tai jotain) niin he ovat joutuneet keksimään uusia tulkintoja sille, ketkä pelastuvat.

      Mutta ei sen ole niin väliä, mikä eri kirkkokunnista on eniten oikeassa, tai mihin niistä kuuluu. Totuus on raamatussa ja kunhan uskot siihen niin olet "turvassa".

      Hyvää päivänjatkoa kaikille!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      68
      3021
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2835
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      49
      2067
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1535
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1319
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1308
    7. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1291
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1243
    9. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1202
    10. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      18
      1200
    Aihe