Iltaa tiedekeskustelijat. Kävin kerran katsomassa todella syvää kaivosta ja tuli mieleen, että voiko sen syvyyden laskea? Siellä oli silloin vettä, en tiedä onko nyt. mutta jos siellä olisi nytkin vettä ja tiputtaisin sinne vaikka kolikon ja se osuisi veden pintaan esim. 2,5 sekunnin kuluttua täsmälleen siitä hetkestä kun päästin kolikosta irti. onko mahdollista laskea kaivoksen syvyyttä? tai jos ei, niin voiko saada jotain arviota?
tämän voi varmaan laskea ainakin kahdella tavalla;
ilman ilman vastusta tai ilman vastuksen kanssa, olettaisin.
kaivoksen syvyyden laskeminen
4
1757
Vastaukset 4
- dnddndt
Noilla lähtötiedoilla voit laskea korkeintaan etäisyyden kaivoksessa olevaan vedenpintaan. Mutta et kavoksen syvyyttä, siis sen veden alla olevan osan syvyyttä.
- haveri
Ei kai sitä ilman ilmanvastusta voi laskea täytyyhän sieltä sen äänen jonkin väliaineen kautta ylös tulla.
Matematiikka osastolla näitä putoamisliikkeen differentiaaliyhtälöitä ilmanvastuksen mukana ollessa on monesti käsitelty.
Aina ne on yhtä käsittämättömiä. - vastusta alas
Jos oletetaan ,että toteat sen 2,5s loiskahduksen perusteella niin tulee kolme yhtälöä:
s=0.5*g*t1*t1..... (t1=alaspäin menoaika)
s=v( ääni)*t2..... (t2=äänen tuloaika ylös)
t1 t2=2.5s
tulee vaikea lasku
jos sensijaan näet rahan osuvan veteen ,niin
s=0.5*g*t*t .... (t=2.5s)Jos g = 9,81 m/s^2 ja äänen nopeus v_s = 330 m/s, niin tuon yhtälöryhmän ratkaisuksi tulee
t1 = 2,413 s,
t2 = 0,0866 s,
s = 28,570 m.
Jos tilannetta haluaa tarkastella helposti (ja tietysti likimääräisesti) ilmanvastuksen vaikuttaessa, on ensin laskettava vapaan putoamisen rajanopeus, jota suuremmaksi nopeus ei sitten putoamisen aikana nouse.
Rajanopeudesta (terminal velocity) on asiaa esimerkiksi
http://en.wikipedia.org/wiki/Drag_(physics)
ja siellä kiintoisa on "perunanmuotoisen" esineen rajanopeus, joksi noin viisisenttiselle kivelle sain 27 m/s.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1192440Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401592Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6481039- 106993
- 71972
- 98916
- 48875
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76720Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik32712- 70706