Kaukasuksen kansallinen tilkkutäkki, pienet valtiot vielä pienempien kansallisten vähemmistöjen tilkuttamina, tekee alueesta hajanaisen ja ongelmallisen.
Georgia, Armenia, Azerbaidsan ovat kaikki valtioina pieniä, jokaisella on alueellan myös kansallisia vähemmistöjä, jotka ajavat omia etujaan Venäläisten tukemana, edellä mainitut valtiot on liian heikkoja torjuakseen Venäjän agressiot ja kansallisten vähemmistöjensä pyrkimykset.
Jokaisella vähemmistöllä on tietenkin oikeus periaatteessa omaan valtioon, jokaisella olemallaolevalla valtiolla on oikeus itse ratkaista sisäiset ongelmansa muiden, esim. Venäläisten puuttumatta siihen.
Itse miettisin sellaista vaihtoehtoa, että muodostetaan yksi suuri valtio, Kaukasian liittotasavalta, jossa jokaiselle kansalliselle vähemmistölle annetaan osavaltion asema.
Tälläinen liittotasavalta, olisi riittävän vahva ja vauras vastustamaan Venäjää, sekä valvoisi öljyntuotantoa ja myös reittiä länteen itse omilla asevoimillaan.
En usko että pienet lilliputti valtiot kykenevät ajamaan etujaan yksin, ilman ulkopuolista tukea ja asevoimaa, liittovaltio kykenisi tähän, sillä olisi myös öljytulojensa takia varallisuutta rakentaa uskottava puolustus.
Samalla ratkeaisi näiden valtioiden keskinäiset aluekiistat, sekä pienet kansalliset vähemmistöt saisivat tunnustuksen ja samat oikeudet kuin on enemmistöilläkin, tarvetta ajaa itsenäisyyttä ei enää olisi.
Georgia, Abhasia, jne ...
18
576
Vastaukset
- ajatus.
Azerbaidsanille ei tulisi mieleenkään rahoittaa öljytuloillaan rutiköyhien Georgian ja ennen kaikkea Armenian toimintaa. Vuoristo-Karabah kummittelee taustalla ainakin seuraavat sata vuotta.
- Vaka Vanha
Vuoristo-karabahin takana kummittelee Armenia, jonka takana ja takuumiehenä kummittelee Venäjä, sattumalta vielä öljyputki taitaa kulkea tämän Karbahin kautta ...
Kuvitelma, että Venäjä olisi alueen ongelmien ulkopuolella, on puhdas kuvitelma, Venäjä ylläpitää ongelmia ajaakseen omia etujaan, eikä nämä valtiot yksikään pysty yksin Venäjää pitämään alueen ulkopuolella.
Roomalaisten sanonta, "hajota ja hallitse" pätee täysin alueella.
Yksi liittovaltio voisi olla riittävän vahva, estämään Venäläistsen omien etujen ajamisen.
- Vandaali
http://personal.inet.fi/koti/juhani.putkinen/Kronologia_kelloaikoineen_GS08.htm
Suomen media ja maailman venäläisystävällinen media levittelee vain ryussien valheita- ERINOMAISTA
Täyttä asiaa, pitkää ikää ja terveyttä vaan toivottelen Jussille.
- teitä propagandan
ERINOMAISTA kirjoitti:
Täyttä asiaa, pitkää ikää ja terveyttä vaan toivottelen Jussille.
uhreja. putkispellen lähteenä virolaiset sanomalehdet ja gergian hallituksen nettisivut.
voiko puolueettomampia lähteitä enää olla :DDD
tää sama ongelma putkisukolla on joka asiassa, se valitsee aina vain omaa asiaansa tukevat lainaukset tai lähteet. täytyy olla tosi tyhmä tai värilasein varustettu jos tätä ei huomaa :DDD - .....
teitä propagandan kirjoitti:
uhreja. putkispellen lähteenä virolaiset sanomalehdet ja gergian hallituksen nettisivut.
voiko puolueettomampia lähteitä enää olla :DDD
tää sama ongelma putkisukolla on joka asiassa, se valitsee aina vain omaa asiaansa tukevat lainaukset tai lähteet. täytyy olla tosi tyhmä tai värilasein varustettu jos tätä ei huomaa :DDDSiitä vaan todistamaan väitteitä vääräksi. Veikkaan, että ei onnistu :D
- taidat olla
..... kirjoitti:
Siitä vaan todistamaan väitteitä vääräksi. Veikkaan, että ei onnistu :D
putkinen ite :D
lähteitä voi käyttää myös niiku ite tarkoitukselliseksi näkee, nimittäin putkisen ja muiden peelojen tapauksissa.
oikeilla tutkijoilla on sen sijaan lähdekritiikki ihan eri luokkaa ja asioita katsotaan molempien osapuolten kannalta ei putkisnäköisesti :D - lähdekritiikittömyyttä
teitä propagandan kirjoitti:
uhreja. putkispellen lähteenä virolaiset sanomalehdet ja gergian hallituksen nettisivut.
voiko puolueettomampia lähteitä enää olla :DDD
tää sama ongelma putkisukolla on joka asiassa, se valitsee aina vain omaa asiaansa tukevat lainaukset tai lähteet. täytyy olla tosi tyhmä tai värilasein varustettu jos tätä ei huomaa :DDD"putkispellen lähteenä virolaiset sanomalehdet ja gergian hallituksen nettisivut.
voiko puolueettomampia lähteitä enää olla :DDD"
just näin, toinen lähde ite toisen osapuolen sivusto ja toinen sitä tukevan maan lehdistö, niin tyypillistä putkisnäköisyyttä :D - Venäjän
lähdekritiikittömyyttä kirjoitti:
"putkispellen lähteenä virolaiset sanomalehdet ja gergian hallituksen nettisivut.
voiko puolueettomampia lähteitä enää olla :DDD"
just näin, toinen lähde ite toisen osapuolen sivusto ja toinen sitä tukevan maan lehdistö, niin tyypillistä putkisnäköisyyttä :Ddemokraattista täysin vapaata ja täysin hallituksesta riippumatonta lehdistöä? Mistään ei saa niin riippumatonta tietoa kuin venäläisistä tiedotusvälineistä. Miksiköhän Jussi ei lainannut olleskaan venäläis-meedian asiallisia juttuja, siellähän asiasta kirjoitetaan niin kuin ne ovat! :))
- ja vielä
Venäjän kirjoitti:
demokraattista täysin vapaata ja täysin hallituksesta riippumatonta lehdistöä? Mistään ei saa niin riippumatonta tietoa kuin venäläisistä tiedotusvälineistä. Miksiköhän Jussi ei lainannut olleskaan venäläis-meedian asiallisia juttuja, siellähän asiasta kirjoitetaan niin kuin ne ovat! :))
ETYJ:n näkemykset päälle, silloin olisi uskottavaa :)
Kaukasian liittovaltio olisi kieltämättä kelvollinen rakennelma, jos semmoinen vain olisi mahdollista saada aikaan. Vasta-argumentit ovat kuitenkin vahvoja eli sikäläiset kansallisuuksien näkemyserot ja ristiriidat niin ylivoimaisia, että liittovaltion synnytys voisi olla mahdotonta.
Onhan meillä Sveitsi hyvänä esimerkkinä liittovaltiosta, joka toimii, mutta sillä onkin omanlaisensa syntyhistoria menneisyydessä. Kaukasian lisäksi toinen vastaavnlaisen liittovaltion paikka olisi Balkanilla, mutta Jugoslavian esimerkki ei erityisemmin rohkaise edes kuvittelemaan sellaista mahdolliseksi.
Jos kuitenkin kaikesta huolimatta ajatellaan Kaukasian liittovaltiota, niin sen olisi oltava puolueeton paikka Sveitsin mallin mukaisesti. Sitä periaatetta ei taitaisi hyväksyä Venäjä, ei USA, ei EU eikä myöskään Stubb&Häkämies.- munissa
http://www.commondreams.org/archive/2008/08/20/11096/
USA:n presidenttipeli tekijänä Georgiassa?
Repuplikaanit Buchin hallitseman CIA:n ylyttäjinä.
Putinhan vihjasi amerikkalaisten osuudesta provokaatioon. - raportti alueelta
Samalla kerrotaan asioita, joista media ei halua Suomessa ja muuallakaan kertoa suurelle yleisölle.
http://www.uusisuomi.fi/mielipide/33886-etela-ossetia-–-stalinin-propaganda-ase
Pari herkkupalaa Mauno Koivistosta ja Suomen uskomattomasta Venäjän palvelemisesta mahtuu mukaan. Sama henki nostaa taas päätään, ikäänkuin kaikki oliis valmiina jatkumaan ja salaa edenyt taustalla. Suomi on jo melkein Valko-Venäjä.- tuokin tosi
puolueetonta... Suomi-Georgia seuran puheenjohtajan juttu :D
Sitten kun tulee ETYJ:n tai YK:n arvio tilanteesta niin voidaan odottaa edes jotakuinkin puolueettomampaa tietoa. - ei ole useinkaan puolueeton
tuokin tosi kirjoitti:
puolueetonta... Suomi-Georgia seuran puheenjohtajan juttu :D
Sitten kun tulee ETYJ:n tai YK:n arvio tilanteesta niin voidaan odottaa edes jotakuinkin puolueettomampaa tietoa.Esim vaaltarkkailijat katsovat sormien läpi vilppivaaleja suurvaltapoliittisista syistä. Myös YK:ssa on kähmintää.
Mielestäni Niinimaa-Keppo teksteineen vastaa useiden riippumattomien tutkijoiden näkemystä ja kovia faktoja alueelta. Samoin suurvaltapeli näyttäytyy kaikessa alastomuudessaan ja onhan sekin tiedetty ja voinut arvata.
Puolueettomuus ei useinkaan ole keskitien valitsemista, vaan nimenomaan pyrkimystä rehellisyyteen. - puolueettomampi
ei ole useinkaan puolueeton kirjoitti:
Esim vaaltarkkailijat katsovat sormien läpi vilppivaaleja suurvaltapoliittisista syistä. Myös YK:ssa on kähmintää.
Mielestäni Niinimaa-Keppo teksteineen vastaa useiden riippumattomien tutkijoiden näkemystä ja kovia faktoja alueelta. Samoin suurvaltapeli näyttäytyy kaikessa alastomuudessaan ja onhan sekin tiedetty ja voinut arvata.
Puolueettomuus ei useinkaan ole keskitien valitsemista, vaan nimenomaan pyrkimystä rehellisyyteen.kuin georgian tai venäjän tiedoitus. tuskin voit väittää tätä vastaan?
- ei nojaa
puolueettomampi kirjoitti:
kuin georgian tai venäjän tiedoitus. tuskin voit väittää tätä vastaan?
Georgian tiedotukseen. Sinänsä Georgia on vahvoilla, koska totuus on heidän puolellaan. Sen kyllä huomaa kaduntallaajakin, jos edes lukee uutiset ajatuksen kanssa. Vaikka BBC ym. valehtelisivat.
- ei nyt sentään
ei nojaa kirjoitti:
Georgian tiedotukseen. Sinänsä Georgia on vahvoilla, koska totuus on heidän puolellaan. Sen kyllä huomaa kaduntallaajakin, jos edes lukee uutiset ajatuksen kanssa. Vaikka BBC ym. valehtelisivat.
Niinimaa-Keppo on Suomi-Georgia seuran puheenjohtajana jäävi kertomaan "totuuksia"...
Hänhän on jo lähtökohtaisesti lähempänä Georgian kantaa.
"Sinänsä Georgia on vahvoilla, koska totuus on heidän puolellaan. Sen kyllä huomaa kaduntallaajakin, jos edes lukee uutiset ajatuksen kanssa. Vaikka BBC ym. valehtelisivat."
Millä perusteella??? Näköjään tunnetasollasi :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847132Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277079Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176205Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845248Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635225Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193485Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400