Tulisitteko mukaan Suomi-liikkeeseen?

jos sellainen

perustettaisiin ja sen tehtävä olisi vaalia Suomen kieltä kulttuuria ja itsenäisyyttä aidosti? Jos se olisi puolueitten ulkopuolella ja ainoa asia olisi vaan ajaa Suomen ja suomalaisten aitoa etua kaikessa?

7

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      mielihyvin

    • sanokaa mielipiteenne

      vapaasti?

    • olisi hyvää

      potkua päättäjille kun hänen taakseen linnottautuisi vaikka 70% Suomen kansasta:)?

    • saapi ja kansallislauluksi

      Finlandia?

    • Folio Mulder

      Maa mamuttuu vauhdoilla ja vieläpä sellaisilla, joilta ei yhteiskunnallista hyötyä tulla saamaan, uusia vastaanottokeskuksia on rakennettu jne.

      Mitä enemmän vyöryt afrikasta ja lähi-idästä suuntautuvat pohjoiseen saakka, sitä enemmän suomalaisuuskin häviää ja se on fakta.

      Onneksi omienkin syntyvyys on kasvanut hiukan, mutta se ei poista vaaraa, johon suomalaisuus on menossa. Kyllä tarvitaan uutta politiikkaa ja suomalaisuuden voimaa yhteiskuntaa: hyvää itsetuntoa omasta suomalaisuudestaan. Silloin kun sitä on, silloin myös tajuaa sitä puolustaa ja ajaa sen säilyttämistä, mutta rauhan keinoin tietysti.

      • suomalainen onkin

        rehti ja sovitteleva mutta jämäkkä.Rauhaturvaaminen olisi yksi hyvä teema.Turvaamme rauhan Suomessa- security liikkeeseen.


    • Tärkeä asia Suomen kielisen kulttuurin ja itsenäisyyden vaaliminen. Suomalaisuuden Liitto on sinänsä jo olemassa, mutta sen toimintaa vaikuttaa leimaavan eräänlainen keskenään "uskottujen luottohenkilöitten" piiriin rajoittuva sisäänlämpiävyys. Suomalaisuuden Liitto ei ilmeisesti edes pyri laajaksi kansalaisjärjestöksi.

      Suomalaisuuden vaaliminen terminä kuulostaa passiiviselta. Olisi hyvä luotailla myös huomista ja kehitellä suomalaisuuden edistämistä, rakentamista. Silloin tuloksena olisi se, että me pärjäisimme suomalaisina oma kielemme ja kulttuurimme säilyttäen globaalissa maailmassa.

      Mielestäni globaali kansainvälisyys tarjoaa erinomaisen raamituksen suomalaisuudelle niin kuin kaikille muillekin kansoille. Suomalaisuus ja suomenkielisyys on jo itsessään osa globaalisuutta, kansainvälistä maailmaa, sen yksi osatekijä.

      Kun me elämme ja toimimme omassa maassamme suomalaisina ja suomenkielisinä ja pidämme yhteiskunnan kunnossa, niin juuri se toiminta on globaalin maailman rakentamista parhaimmillaan eli hoidamme omaa osuuttamme kansainvälisessä kokonaisuudessa.

      Kansainvälinen maailmanlaajuinen aspekti tarkoittaa samalla tietävyyttä ja taitamista, kykyä vuorovaikutukseen maailman kansojen moninaisessa joukossa. Siinä asetelmassa menestyminen vaatii valveutuneisuutta, avara-asenteisuutta. Kun katselemme ympärillemme, niin monissa maissa yleinen kulttuuritaso ja ilmapiiri on koko lailla sisäänlämpiävää ja katteettoman omahyväistä, siis kupla. Asenteiltaan ja mielipiteiltään rajoittuneet kansat eivät pitkälle pötki globaalissa maailmassa. Entisten siirtomaavaltioitten imperialistinen ja kolonialistinen perintö on niille taakka ja rasite. Me suomalaiset voimme aitoina, valveutuneina suomalaisina pärjätä aivan mainiosti niin kotimaassamme kuin kansainvälisessä kanssakäymisessä.

      Kansainvälisen "elämänkentän" hahmotteleminen on tärkeätä, jotta tiedämme ja tunnemme sen ympäristön, jossa toimimme ja jonka osa myös itse olemme. Kansainvälisyys on kuitenkin vain tausta ja raamisto. Oman yhteiskuntamme ja oman kansakuntamme asioista huolehtimisen on oltava päällimmäisinä ja etusijalla. Omiin asioihimme me voimme vaikuttaa suoraan.

      Suomalaista kulttuuria ja itsenäisyyttä rakentava seura, yhdistys, järjestö olisi minun käsitykseni mukaan parhaimmillaan silloin, kun se organisaationa olisi modernin maailman kanssa sopusoinnussa. Semmoisessa toiminnassa minäkin olisin mielelläni mukana. Luonteeltaan tämä yhdistys voisi olla laaja kansalaisjärjestö, siis suuri jäsenmäärältään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      236
      4115
    2. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      47
      2857
    3. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      240
      1820
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      107
      1738
    5. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      99
      1711
    6. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      16
      1559
    7. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      52
      1530
    8. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      15
      1470
    9. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      173
      1447
    10. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1252
    Aihe