Suoraselkäistä toimintaa

jokkela

Kokoomuksen ja Vihreiden tuki istuvalle hallitukselle ja pääministeri Vanhaselle on suoraselkäistä toimintaa kansanedustajilta joita kukakin on edellisessä vaalissa äänestänyt.

Hallitusvastuussa on tällä hetkellä mielestäni paras mahdollinen kokoonpano joka todella pystyy ja haluaa hoitaa, vielä nyt vaikuttavan taantuman ja loput roiskeet vaaliraha-asiasta.

6

72

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jäitä hattuun

      tämä hallitus on finassikriisin alusta lähtien hoitaneet asioita resurssiensa mukaan. Jos nyt hallitusta vaihdettaisiin, niin ketkä tilalle. Ei se uusi hallitus pystyisi tuosta vaan jatkamaan siitä, minkä nykyinen hallitus on jo tehnyt.
      Nyt täytyy muistaa että talouskriisin johdosta on kaikkien maiden hallituksilla samat ongelmat.
      Ei pelkästään Suomessa.

      • nyt ole

        hallitusvastuuseen.Se tekee kuitenkin oikein pannessaan räksynräksyn.Sen tehtäväkin on purra väsähtäviä ministereitä persuksiin.Näin hallitus jaksaa ajaa läkähdyksiin asti maan asioita.


      • Alusta asti

        Jo tehdyt päätökset voi muuttaa. Tilalle vasemmisto enemmistöinen hallitus. Kunnille miljardi enemmän rahaa kuin nyt on luvattu. Peruspäivärahaa ja toimeentulotukea enemmän ja niihin indexitarkistus vuosittain eikä 10-20 vuoden välein. Köyhille rahaa niin ettei tarvita enää mitään leipäjonoja.


      • räksy...
        nyt ole kirjoitti:

        hallitusvastuuseen.Se tekee kuitenkin oikein pannessaan räksynräksyn.Sen tehtäväkin on purra väsähtäviä ministereitä persuksiin.Näin hallitus jaksaa ajaa läkähdyksiin asti maan asioita.

        hallitus taas yrittää verenmaku suussaan pitää asioita edes jonkinlaisella tolalla.


      • tyhjästä nyhjästä
        Alusta asti kirjoitti:

        Jo tehdyt päätökset voi muuttaa. Tilalle vasemmisto enemmistöinen hallitus. Kunnille miljardi enemmän rahaa kuin nyt on luvattu. Peruspäivärahaa ja toimeentulotukea enemmän ja niihin indexitarkistus vuosittain eikä 10-20 vuoden välein. Köyhille rahaa niin ettei tarvita enää mitään leipäjonoja.

        ja valtiolle samanverran lisää velkaa, jonka lapset ja lastenlapset maksaa.


    • Todella kieroa porukkaa hallituksessa, kun ovat vilppimies Vanhasen perseennuolijoita. Jos hallitus olisi suoraselkäinen, niin ainakin pääministeri pitäisi vaihtaa. Mutta kun johdossa on ongelmajäte, joka päättää, niin mitään ei tapahdu. Vanhanen on akkamainen mies ja tyhmä änkyttäjä, mutta on liian tyhmä eromaan, vaikka kaikki gallupit ja kansa enemmistö ovat häntä vastaan.

      Vanhanen on häpeäksi Suomelle ja etenkin omalle puolueelleen. Totta kai virherpiipertäjät pysyvät hallituksessa, vaikka Suomeen rakennettaisiin 10 uutta ydinvoimalaa, sillä vallasta on vaikea luopua, kun sinne kerran pääsee keplottelemaan. Tuntuu siltä, että parasta olisi järjestää uudet vaalit, jossa roskasakki äänestettäisiin ulos eduskunnasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      5326
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      36
      3701
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3263
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      11
      2505
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      29
      2102
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      1987
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      163
      1866
    8. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1352
    9. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      14
      1298
    10. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      137
      1144
    Aihe