http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/IS Niinistö lahjoitti kansanedustajan palkkionsa hyväntekeväisyyteen/1135261147773?ref=tf_iHSuutisboksi_p1
Johan on helkkari, tämä oli nuori teko kauniilta kokoomuslaiselta! sanoisi Ruotsalainen Saulin teosta!
Sauli toteaa itsekin Iltasanomissa jotta " Hyvinvoivankin kannalta on paras mitä vähemmän on huonosti voivia, Eli auttaa kannattaa vaikka sitten itsekkäästä syystä"!
Sauli osuu takuulla oikeaan sanoessaan tekoaan itsekkääksi, tuolla 120 000 eurolla ei Sauli olisi koskaan saanut lehdistössä, yhtä väkevää mainosta presitentti peliinsä, kuin mitä nyt lahjoittamalla tuon summan HYVÄ'NTEKEVÄISYYTEEN, ja lahjoituksensa saa luultavasti vielä laittaa verotukseen vähennykseksi, joka puhemiehen tulloilla tekee pitkän sentin !
Mutta kaikesta huolimatta kunnioitamme Niinistön tekoa, sillä olisihan Sauli voinut lahjoittaa rahansa kokoomuksenkin vaalirahastoon ! Tai vaikkapa HUKKUNEIDEN SOMAALIMERIMIESTEN VAATETUS RAHASTOON !
Late Lapista.
NIINISTÖ LAHJOITTI 120 000 EUROA !
40
383
Vastaukset 40
- .
kikka vaan. veromaksajien rahoja kuitenkin.
- /()=
esimerkiksi europarlamentaarikko Esko Seppänen lahjoitteli eri tyottömien yhdistyksille kulukorvauksia joita eu:ssa maksettiin perusteetta , kun istuskee virkamatkalla rupukansan puolella ja korvaukset maksettiin bisnes paikan mukaan.
- t:¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤
teko,kiitos hänelle
- velijärjestelmän
yksi syylinen joko rupesi omatunto painamaan .
- No ei alkanut
ja sehän sanoo jutussa itsekkin syyn että ei olisi pystynyt perustelemaan kahden palkan nostamista äänestäjille.
- yksityisyrittäjä
Rahaa tulee joka suunnasta.Mutta varmasti on monelle kansanedustajalle tiukka paikka,kun on totuttu maksattamaan kulut valtion konttorissa.Silti nuo kummisäätiöt hivenen arveluttavat.
- havukka 2
tekoon ei nykyinen presidentti pysty. Niin, ja jos hän jotain lahjoittaisi, se menisi jollekin neutraalille yhdistykselle. Kovat on arvot.
- SETA:lle!!
- Sai palkkaa
kahdesta paikasta ja ainoan syyn tekoonsa sanoo itse. "Niinistö kertoi päätyneensä ratkaisuun, koska kahden palkkion nostamista olisi ollut vaikea perustella äänestäjille"
- kansa muistaa
ollut minkäänlaisia moraalisia vaikeuksia nostaa kahta palkkaa yhtä aikaa.
- Ei Niinistölläkään
kansa muistaa kirjoitti:
ollut minkäänlaisia moraalisia vaikeuksia nostaa kahta palkkaa yhtä aikaa.
ollut mitään moraalisia vaikeuksia vaan Niinistön syyt olivat vain että ei keksinyt perusteluja äänestäjille.
- Kerro Kataisen
kansa muistaa kirjoitti:
ollut minkäänlaisia moraalisia vaikeuksia nostaa kahta palkkaa yhtä aikaa.
moraalista kun on vuosia pitänyt kirjojaan Siilinjärvellä ja nostanut kulukorvauksia sinne vaikka on koko ajan asunut Espoossa.
- Heeee! :-))
Ei Niinistölläkään kirjoitti:
ollut mitään moraalisia vaikeuksia vaan Niinistön syyt olivat vain että ei keksinyt perusteluja äänestäjille.
tuon sinulle?
- Lue se
Heeee! :-)) kirjoitti:
tuon sinulle?
juttu niin siinähän se itse sanoo sen.
- Late Lapista.
kansa muistaa kirjoitti:
ollut minkäänlaisia moraalisia vaikeuksia nostaa kahta palkkaa yhtä aikaa.
Eipä ollut jutta urpilaisellakaan mitään moraalisia esteittä, tukkiessaan Fortumin kokouspalkkioita veskaansa, vaikka ei ollut kokouksissa edes känyt!
Ahnesaarikin muistaakseni lahjoitti jonkin summan palkastaan työttömille!
Luutamummu halonen ruokkii ennemmin espanjalaisia kulkukoiria, kuin Suomen köyhälistöä!
Late Lapista. - jumankauta juu
Kerro Kataisen kirjoitti:
moraalista kun on vuosia pitänyt kirjojaan Siilinjärvellä ja nostanut kulukorvauksia sinne vaikka on koko ajan asunut Espoossa.
Pettäjäpiispa demareista osti talon Turusta vasta sen jälkeen kun pääsi kansanedustajaksi. Sitten onkin ollut kiva nostella kulukorvauksia.
- parempia kohteita on
Ei voi käsittää!
- HomoHemmo*
Esim. homoille.
- Kitupiikki_?
Outoa ettei Soini lahjoita senttiäkään jättisuuresta EU-palkastaan?
- No paljonko
Stubb lahjoittaa vaikka taitaa nostaa kahta palkkaa?
- Folio Mulder
Kuten Astrid ja monet muut, jotka vievät suomalaisilta paljon rahaa ulkomaalaisille. Sauli ei ota suomalaisilta. Suomalaisille köyhille pitäisi pienen suomen rikkaiden jakaa enemmän eikä niinkään ylisikiäville muille kansoille.
- homopropaganda pois
Paska, kun laitoit ton linkin ja klikkasin sitä vahingossa. Olin päättänyt etten ikinä enää tue Hesaria klikkauksillani!!!! Päivä meni pilalle!!!!
- Tornion Timo
jota ei moni tekisi. Tarja olisi voinut lahjoittaa SETA:lle, ei muille.
- helkkari sentään
Ajatteleppa, että jos joku luovuttaa koko palkkansa pois, niin se vähennys on se, että ei tarvitse maksaa tuloveroja palkasta jota ei saa. En tiedä, vaikka joutuisikin siitä huolimatta maksamaan tuloverot palkasta mitä ei saa.
Eikö tyhmempikin osa kansasta jo viimein huomaa, kuinka tyhmä oli äänestää SETA-Halonen toiselle kaudelleen. Pitäisi ymmärtää hävetä. Niinistö kestää hyvin vertailun kitkerän ja huonokäytöksisen "hiljaisen" Halosen rinnalla. Hiljainen siksi, että Halonen ei ole tainnut puuttua mihinkään muuhun yhteiskunnalliseen ongelmaan kuin Gay-paraatissa tapahtuneeseen häiriköintiin. Semmonen presidentti meillä on. - 13
olisi varmasti ollut rahoille käyttöä.
Sauli ei osoittanut olevansa (moni)kulttuurimies:(
Suomi Suomaliaksi RY.- kiemunki
kahta mummoa puolusti.
- 21
etkö tietä että nämä yhdistykset johon apinasauli rahaa viskoi nimen omaan ajaa pakkolisten asioita.
- kiron veertoa
Kaunisteko, mutta toivotaan että ei ollut ns. amerikkalaista hyväntekeväisyyttö, jossa lahjoitetaan rahaa omissa nimissä olevalle "keski-kaupunkien koripallo säätiölle" tms. jonka tilien kautta rahat palautuvat omaan käyttöön verovapaina.
- Folio Mulder
Moni ajattelee laskelmalliseksi, mutta ehkäpä Sauli onkin ihan aidosti ajtellut asian tuolla tavalla. Kuten olen todennut, kaikissa puolueissa voi olla hyviäkin yksilöitä. Toki äänestyskäyttäytymiseen se ei vaikuta, sillä suomalaisen suomen tulevaisuuskokonaisuutta on nähtävä edessäkin päin.
Sauli on kasvanut vuosien varrella hyvään suuntaan. Ilmeisesti tolpassa roikkuminen teki hänen arvomaailmalleen muutoksia ihan ajatustasolta käytäntöön.- Late Lapista.
Sauliin alkaa vaikuttamaan jo vanhuus ja nuori vaimo! Ja täysin tyhjästä maksettua palkkiotahan nuo Saulin lahjoittamat rahat olivat, moni poliittinen pelle ja varsinkaan kokoomuslainen, ei olisi kuitenkaan lahjoittanut rahoja hyväntekeväisyyteen! Tutti jurppilainenkin nosti Fortumista 14 000 euroa kokouspalkkioita vaikka ei kokouksissa edes känyt, ämmän veskassa ovat nuokin rahat, ja varmasti pysyvätkin !
Late Lapista.
Toppa Sale on viimeistään tämän jälkeen varma tapaus presidentiksi. Halosesta tai ei ainakaan Ahnesaaresta ei tähän olisi ollut.
- kumpi kampi
sitten nähdä jos loppupelissä on Sauli ja Olli Rehn ? Miten käynee? Voi tulla aika tasainen mittelö.
- Late Lapista.
kumpi kampi kirjoitti:
sitten nähdä jos loppupelissä on Sauli ja Olli Rehn ? Miten käynee? Voi tulla aika tasainen mittelö.
Saulihan kusee tunari rehnin nurin, mennen tullen ja palatessa! Etkös tiedä jotta rehni on esko tuhoahon oppilaita ?
Late Lapista. - Late Lapista.
Ahnesaari muistaakseni lahjoitti TYÖTTÖMILLE jonkun summan kuukaisittain ! Olikohan se joku palkkionkorotus osa ?
Late Lapista.
- Mikä sakki
Katsokaa vähän, ketkä sitä Tukikummit toimintaa pyörittää ...
http://www.tukikummit.fi/
Kovin on rehellisen tuntuista porukkaa ...
Tämä säätiö tulisi tutkia tarkkaan toimintoineen ja rahoineen.- kuumalanka
Eikös just tälläistä amerikkalaista " oman hyvän tekeväisyyttä" tänne haikailtu vaalikauden alussa kokkeli leirissä. Uusi tapa rahoittaa vaalikampanjat varmaankin.
- .,.,.
Toiminta vuonna 2009
Tukikummit-säätiö auttoi vuonna 2009 153 perhettä ja käytti avustustoimintaan 175 691 euroa. Avustukset jaettiin Kirkon diakoniarahaston kautta. Eniten avustuksia myönnettiin harrastusmaksuihin (52 %) ja -välineisiin (16 %). Lajien kirjo oli edelleen runsas sekä urheilu- ja liikuntalajeissa että musiikissa. Tukemalla harrastuksen jatkumista tuodaan pysyvyyttä ja turvallisuutta muuttuneessa perhetilanteessa. Suurimmissa kaupungeissa maksettiin harrastusmaksuja, pienemmissä kunnissa hankittiin harrastusvälineitä. Myönnetyistä avustuksista 12 % käytettiin opiskelukustannuksiin (kurssi- ja kirjamaksut, materiaalihankinnat). Lisäksi avustuksia myönnettiin mm vaatehankintoihin ja matkakustannuksiin.
Tukikummit-säätiöllä on säännöllisiä lahjoittajia sekä lisäksi säätiö on saanut yksittäisiä lahjoituksia sekä yksityishenkilöiltä että yrityksiltä ja yhteisöiltä. Kaikkiaan Tukikummit-säätiö sai vuoden 2009 aikana lahjoituksia noin 58 000 euroa. Lahjoitukset käytetään Kirkon diakoniarahaston kautta lasten ja nuorten syrjäytymisen ehkäisemistä koskeviin avustuksiin. - ,..,.
.,.,. kirjoitti:
Toiminta vuonna 2009
Tukikummit-säätiö auttoi vuonna 2009 153 perhettä ja käytti avustustoimintaan 175 691 euroa. Avustukset jaettiin Kirkon diakoniarahaston kautta. Eniten avustuksia myönnettiin harrastusmaksuihin (52 %) ja -välineisiin (16 %). Lajien kirjo oli edelleen runsas sekä urheilu- ja liikuntalajeissa että musiikissa. Tukemalla harrastuksen jatkumista tuodaan pysyvyyttä ja turvallisuutta muuttuneessa perhetilanteessa. Suurimmissa kaupungeissa maksettiin harrastusmaksuja, pienemmissä kunnissa hankittiin harrastusvälineitä. Myönnetyistä avustuksista 12 % käytettiin opiskelukustannuksiin (kurssi- ja kirjamaksut, materiaalihankinnat). Lisäksi avustuksia myönnettiin mm vaatehankintoihin ja matkakustannuksiin.
Tukikummit-säätiöllä on säännöllisiä lahjoittajia sekä lisäksi säätiö on saanut yksittäisiä lahjoituksia sekä yksityishenkilöiltä että yrityksiltä ja yhteisöiltä. Kaikkiaan Tukikummit-säätiö sai vuoden 2009 aikana lahjoituksia noin 58 000 euroa. Lahjoitukset käytetään Kirkon diakoniarahaston kautta lasten ja nuorten syrjäytymisen ehkäisemistä koskeviin avustuksiin.siis: Mitä paskaa sinä levittelet
- ristissä....
Ei tämä homma niin kiiltokuvamainen ole.
Niinistö olisi menettänyt Euroopan keskuspankin hänelle maksaman eläkkeen, jos hän olisi samaan aikaan saanut kansanedustajan palkkiota.
Pankin maksama korvaus on paljon suurempi kuin kansanedustajalle maksettu.- Late Lapista.
"Sauli osuu takuulla oikeaan sanoessaan tekoaan itsekkääksi, tuolla 120 000 eurolla ei Sauli olisi koskaan saanut lehdistössä, yhtä väkevää mainosta presitentti peliinsä, kuin mitä nyt lahjoittamalla tuon summan HYVÄ'NTEKEVÄISYYTEEN, ja lahjoituksensa saa luultavasti vielä laittaa verotukseen vähennykseksi, joka puhemiehen tulloilla tekee pitkän sentin !"
Late Lapista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta
Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on481511Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.64941Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30677- 87647
- 46618
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14615Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu24591Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.56584- 8579
- 44531
- 61525
Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?47523Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan70520Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj14511- 37506
- 48483
Kylän tielle remonttia?
Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?13472Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.132469Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa45419Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?
Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.26409