Kirjallinen suostumus seksiin?

Charlie T

Politiikan feministit ovat saamassa raiskausrikoksiksi kaikki teot, joissa rikollinen (mies) on sukupuoliyhteydessä puolustuskyvyttömän, kuten humalaisen uhrin (naisen) kanssa.

Elämänkokemus sanoo, että tässä mennään liian pitkälle. Tulee ruotsalainen käytäntö, joka näkyi Wikileaksin Juliaen Assangen tapauksessa. Kun nainen ei ollut tyytyväinen toisen tai kolmannen panon laatuun, kilautettiin tyttöystävälle ja pantiin Interpol miehen perään.

Suomeenkin suunniteltu tulkinta on miesten oikeusturvan kannalta mahdoton. Anne ja Ellu voivat aina kiristää miestä raiskaustuomiolla, koska ei ole olemassa mitään selkeää indikaattoria tai säilyvää todistetta, että nainen olisi ollut oikeustoimikelpoinen haaroja levittäessään.

Asiaan on kuitenkin yksi ylivoimainen ratkaisu KIRJALLINEN SUOSTUMUS SEKSIIN, joka kaikkien miesten pitäisi ottaa yksituumaisesti ja heti käyttöön sekä vaatia valtakunnassa pakolliseksi.

Se voisi olla viranomaisten hyväksymä painettu lomake. Siihen voitaisiin kirjata naisen (ja miksei miehenkin) haluamat asiat vaikkapa ”aviomiehelle ei kerrota” ja ruksata ajalliset ja paikalliset rajoitukset, asennot ja aukot, sekä erityisvaatimukset.

Tällaisen monivalintalistan täyttely yhdessä vaikka ravintolan baarissa kävisi mukavasta esileikistä, säästäisi aikaa ja päästäisi monelta pettymykseltä. Ennen kaikkea se suojaisi miesten horjuvaa oikeusturvaa maailman vanhimmassa leikissä.

3

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • a man

      Ymmärrän ironasi mutta kirjallisesta suostumuksessta ei olisi mitään hyötyä. Seksuaalinen teko muuttuu raiskaukseksi juuri sillä hetkellä, kun toinen osapuoli ilmaisee haluavansa toiminnan loppuvan ja toinen ei tuota tahdon ilmaisua noudata. Etukäteissuostumuksella ei ole siinä mitään merkitystä. Ainoa jälkeenpäin kelvollinen todiste olisi tapahtuman kuvaaminen, kuten kävi ilmi Keskisen jouduttua perättömän raiskaussyytteen kohteeksi.

      Aika harva haluaa päästä esiintymään uuden tuttavuuden videokokoelmaan eli tuollainen kuvauspolitiikka etukäteen kerrottuna ehkäisee tehokkaasti raiskaussyytteiden lisäksi myös seksiä. Jos taas asiasta ei kerro niin se on niinikään ikävä asia tyyliin Hymypoika - "Kaikki panot kuvataan". Kuvaamisen seurauksena materiaalia roikkuisi ihmisten koneissa ja sitä ihan varmasti päätyisi myös nettiin.

      Lain kiristäminen tai laintulkinnan muuttaminen Ruotsin suuntaan aiheuttaisi sen, että itsekin asentaisin makuuhuoneeseeni kameran. Tekisin sen miehenä jo oman oikeusturvani vuoksi. vaikka en julkisuuden henkilö olekaan.

    • L_ADY

      Käsittääkseni tällainen "lupapaperi" on jo olemassa, sitä sanotaan vihkitodistukseksi. Itselläni ja miehelläni on ollut sellainen jo monia vuosia, eikä ole tarvinnut katua eikä asiasta riidellä ;)

    • Lupa rahastaa

      Akat voi syyttää raiskauksesta ihan samalla tavalla avioliitossakin, todisteita ei tarvita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1107
    2. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      886
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      103
      865
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      276
      667
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      71
      617
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      73
      593
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      562
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      536
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      33
      493
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe