Telkussa oli hyvä dokkari LOVIISAN rakentamisesta

hehkumalamppu

Kerrottiin asiota, joista on oltu hiljaan, mutta silti nuo idän pöntöt toimii edelleen.

Kandee katella tämä: Muisti: Atomimiehet

12

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvä dokumentti

      Todelliset ydinvoimaloissa toimineet ja Loviisan voimaloissa alusta asti mukana olleet kertoivat kokemuksiaan ja todellisuuteen perustavaa tietoa asiasta.

      • Kyllä vain

        Siitä tuli myös selvästi esille voimalahenkilöstön erot työmoraalissa Suomessa ja Neuvostoliitossa ainakin 70- ja 80- lukujen aikana.


      • Työmoraaliosuus
        Kyllä vain kirjoitti:

        Siitä tuli myös selvästi esille voimalahenkilöstön erot työmoraalissa Suomessa ja Neuvostoliitossa ainakin 70- ja 80- lukujen aikana.

        jäi tuosta ohjelmasta hyvinkin mieleen.Herranjestas mitä meininkiä naapurimaan ydinvoimaloissa silloin on ollut.


      • Työmoraaliosuus kirjoitti:

        jäi tuosta ohjelmasta hyvinkin mieleen.Herranjestas mitä meininkiä naapurimaan ydinvoimaloissa silloin on ollut.

        Katsottu on. Kovin oli lyhyt ja pintapuolinen katsaus vaan eihän sitä noin lyhyeen aikaan paljoa sovi. Paljon jätettiin kertomattakin tarkoituksena antaa harhaanjohtava kuva asioista, mutta sehän on normaalia arkea kaikkialla ja kaikessa.
        Jotain ehkä tietäisin minäkin...


      • Niinkö todella?
        sitroen kirjoitti:

        Katsottu on. Kovin oli lyhyt ja pintapuolinen katsaus vaan eihän sitä noin lyhyeen aikaan paljoa sovi. Paljon jätettiin kertomattakin tarkoituksena antaa harhaanjohtava kuva asioista, mutta sehän on normaalia arkea kaikkialla ja kaikessa.
        Jotain ehkä tietäisin minäkin...

        Ihan oikeastiko,vai miksi jätit kesken..........?


    • He olivat mukana

      voimalahankkeessa alusta asti ja kertoivat aivan todellisia asioita,mitä oikeasti oli tapahtunut.Kanssakäyminen neuvostoihmisten kanssa ei saanut olla läheistä,vain virallista.

      • Yksi heistä

        kertoi myös,että silloinkin oli jo ydinvoiman vastustajia.Joku oli väittänyt ettei nuo voimalat tule toimimaan koskaan.


      • sitroen.

        Ei suomalaisilla mitään kieltoja ollut vaan naapureilla. Yhtä käytin kerran vai kahdesti puntiksella Karhulassa. Kädestä pitäen kiitti ja kertoi nähneensä Suomesta tällä reissulla enemmän kuin siihen asti yhteensä... Muutaman vuoden oli jo Loviisan parakkikylässä asunut. Lieneekö myöhemmin kärähtänyt reissusta, kun katosi eikä kukaan tiennyt mitään... Ei harvinaista niissä piireissä siihen aikaan.

        Toista yritin houkutella vaimonsa kanssa iltakahville ja saunaan. Oli vaikka minkälaista syytä, ettei voinut tulla. Eikä tullut.
        Puhutteli minua aina herra XXX:ksi. Aikani kuuntelin herroittelua ja rupesin toverittelemaan häntä. Venäläistä vuoropäällikköä nauratti... Herroittelu loppui siihen.

        Kolmas kyseli matkastani Kiinaan. Ja muutenkin kahdenkesken keskustellessa puhui aivan toisin kuin silloin, kun mukana oli tulkki. Tämä tulkki oli suomalaisittain tulipunainen kommunisti.

        Olihan siellä kaikenlaista...


    • Kovaa duunia ollut

      Joku kaipaili vanhaa dokumenttia ydinvoimaloiden alkuajoilta.Lienee tämä ketju.

      • UKK vihki

        Siis dokumenttia, eikä fiktiivistä kuunnelmaa.


    • ASGAGGAS

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      60
      803
    2. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      111
      773
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      46
      650
    4. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      213
      598
    5. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      42
      553
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      52
      526
    7. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      76
      523
    8. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      22
      506
    9. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      82
      483
    10. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      37
      480
    Aihe